strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 20 kwietnia 2021   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 1 sierpnia 2015

Fotografie Włodzimierza Puchalskiego "Na Mazurskich szlakach"

16 lipca 2015
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2015-07-31
Termin do:2015-08-28
Organizator:Lasy Państwowe, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach
Miejsce:Świetlica wiejska w Dobie
Telefon:87 429 98 65
E-mail:slawomir.kowalczyk@bialystok.lasy.gov.pl
Www:www.gizycko.bialystok.lasy.gov.pl

Wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego
„Na mazurskich szlakach"


31 lipca - 28 sierpnia 2015
Świetlica wiejska w Dobie koło Giżycka

wernisaż w piątek 31 lipca o godz. 17.00


Ekspozycja pięknych zdjęć przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników, znakomitego fotografa, filmowca i pisarza, uznawanego dziś za ojca polskiej fotografii i filmu przyrodniczego, dostępna będzie od 31 lipca do 28 sierpnia 2015 r. w Dobie, niewielkiej mazurskiej miejscowości w okolicy Giżycka, którą w latach 1945-1949 odwiedzał przygotowując materiał do książki "Wyspa Kormoranów". Włodzimierz Puchalski, fotografował tutejszą przyrodę i mieszkańców.

Już drugi rok z rzędu w świetlicy wiejskiej w Dobie k. Giżycka, zagości wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego. Tegoroczna zatytułowana jest „Na mazurskich szlakach".  Wystawa nawiązuje do okresu twórczości Włodzimierza Puchalskiego w którym podróżował po Mazurach opisując i fotografując tutejszą dziką przyrodę. Jego przyrodnicze obserwacje zaowocowały wydaniem serii książek. W roku 1954 wydano „Wyspę kormoranów", w której autor rozpisywał się o Dobie, jej mieszkańcach i otaczającej ich przyrodzie.  W kolejnych latach ślady mazurskich przygód Puchalskiego odnaleźć można w książkach pt. „Wśród trzcin i wód" oraz „W krainie łabędzia". W tym roku dzięki staraniom Lasów Państwowych  ukończono prace polegające na wznowieniu serii „zielonych książek" („Bezkrwawe Łowy", Wyspa kormoranów", „Wśród trzcin i wód", „W krainie łabędzia") Włodzimierza Puchalskiego w nowoczesnej formie audiobooków. Przysłowiową kropką nad „i" powstałą podczas prac nad wznowieniem serii i przeszukiwaniu negatywów fotograficznych zgromadzonych archiwum Muzeum Niepołomickiego jest książka pt. „Moje werki" Tomasza Ogrodowczyka, będąca opowieścią o pracy i twórczości nestora polskiej fotografii i filmu przyrodniczego jakim okrzyknięto Włodzimierza Puchalskiego.


Wystawa „Na mazurskich szlakach" zgromadziła wybrane fotografie z opisywanej powyżej „Zielonej serii" oraz książki „Moje werki". Otwarcie wystawy odbędzie się 31 lipca o godz. 17.00. Gościem specjalnym będzie Tomasz Ogrodowczyk.


Wszystkich miłośników twórczości Włodzimierza Puchalskiego
serdecznie zapraszamy!Niezwykłe wrażenia dzięki panoramom sferycznym na stronie Nadleśnictwa Giżycko Polecamy! Kliknij zobacz i usłysz Wyspę Kormoranów na jeziorze Dobskim


Włodzimierz Puchalski (1909-1979) jeszcze przed wojną, w 1936 r. zrobił pierwszą w Polsce wystawę o tematyce przyrodniczej i myśliwskiej. Rok później otrzymał złoty medal na Wielkiej Olimpiadzie Łowiectwa w Berlinie za zimowe zdjęcie dzika. Dwukrotnie wyjeżdżał do największej europejskiej stacji ornitologicznej w Rosji. Stawał się bardzo znany i w końcu został zaproszony przez prezydenta Mościckiego do dokumentowania urządzanych przez niego polowań. Sam Puchalski, kolejnym pokoleniom zapadł w pamięć jako ten, który pierwszy nazwał fotografowanie „bezkrwawymi łowami”.


W roku 1954 wydał książkę pt. „Wyspa Kormoranów". W okresie, gdy pracował i przygotowywał materiały do niej, mieszkał w Dobie, niewielkiej wsi na Mazurach, gdzie obserwował i fotografował tamtejszą przyrodę. Jednym z obiektów jego przyrodniczych obserwacji była kolonia kormoranów gniazdujących na wyspie Wysoki Ostrów na jeziorze Dobskim. Oprócz świetnych opisów przyrody autor ciekawie przedstawiał ludzi i ówczesny klimat mazurskich miast: Giżycka, Mikołajek, Węgorzewa. Dla miłośników przyrody książka była świetną porcją wiedzy o ptakach Wielkich Jezior Mazurskich, krainy wówczas mało znanej i bardzo odległej.


Dzięki tej właśnie książce, opisywaną wyspę Wysoki Ostrów zaczęto nazywać Wyspą Kormoranów. Nowa nazwa wyspy w języku potocznym przyjęła się i jest dziś powszechnie używana wśród mieszkańców Mazur.


Kolejne książki Włodzimierza Puchalskiego przyniosły mu szeroki rozgłos i uznanie na całym świecie jako znakomitego przyrodnika, fotografa, filmowca i pisarza. Dziś uznawany jest za ojca polskiej fotografii i filmu przyrodniczego.


W 1946 r. Włodzimierz Puchalski organizował krakowski Instytut Filmowy. W Łodzi pracował jako operator i reżyser. Utworzył dział dokumentacji fotofilmowej zwierząt na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zostawił po sobie prawie 60 filmów przyrodniczych, mnóstwo książek, ponad 100 tys. negatywów i kilka tysięcy fotogramów. Na jego zdjęciach wychowały się pokolenia przyrodników. Kochał polskie krajobrazy, ale pragnął także Wielkiej Przygody. W 1957 i 1958 r. wziął udział w dwóch arktycznych wyprawach na Spitsbergen. W wieku 69 lat dołączył też do wyprawy Polskiej Akademii Nauk na Antarktykę. Był daltonistą i niemal wszystkie jego filmy oraz fotografie są czarno-białe. Wyjątek to kolorowe zdjęcia z ostatniej wyprawy na Antarktydę. Bogate zbiory zdjęć Włodzimierza Puchalskiego można podziwiać na zamku w Niepołomicach.


źródło:gizycko.bialystok.lasy.gov.pl  national-geographic.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS