Fotorelacja | 20 lat współpracy z Dubnem i Dni Kultury Ukraińskiej 2022

XXIII DNI KULTURY UKRAIŃSKIEJ i „Święto 20-letniego partnerstwa Dubno UKRAINA - Giżycko POLSKA”, które udało się zorganizować po przerwie covidowej, odbywało się w tym roku w obliczu trwającej w Ukrainie wojny i miało niezwykle symboliczny wymiar. Do Giżycka przybyła oficjalna delegacja z Dubna, na czele z merem Wasylijem Antoniukiem. Było wiele rozmów, relacji przedstawiających niewyobrażalny rozmiar tragedii naszych Sąsiadów i apel o wsparcie.

 

Program wydarzenia obejmował uroczystą konferencję i prezentację związaną z ponad 20-letnią współpracą miast partnerskich Giżycka i Dubna. Z tej okazji 25 czerwca 2022 w Giżyckim Centrum Kultury zorganizowana została dyskusja z udziałem mera Dubna i burmistrzów Giżycka, którzy przez lata kontynuowali kontakty partnerskie z Ukrainą. Obecny był dr Marian Lemecha burmistrz Giżycka w latach 1998 – 2002, Jolanta Piotrowska burmistrzyni w latach 2002 – 2014 oraz obecny włodarz miasta Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

 

Bardzo ważnym elementem była również część poświęcona samej wojnie w Ukrainie. Odbył się specjalny reportaż, panel dyskusyjny „Ukraina w czasie wojny od 2014 roku - wsparcie miast partnerskich”, którym towarzyszył wernisaż prac „Nie zamykaj oczu” oraz koncert liryczny z udziałem artystów z Dubna, solistki Karoliny Lizer i ukraińskiego zespołu Atmasfera.

 

Drugiego dnia, w niedzielę 26 czerwca odbył Koncert Galowy zespołów i uczestników XXIII Dni Kultury Ukraińskiej oraz akcja pomocowa na rzecz Ukrainy, było specjalne stoisko Dubna z pamiątkami, których zakup stanowił naszą cegiełkę wsparcia. Dochód zebrany podczas koncertów w ramach punktu sprzedaży charytatywnej oraz dobrowolnej zbiórki finansowej, przekazany zostanie w całości na wsparcie ukraińskiej armii.

 

A na scenie Amfiteatru przy Kładce na Kanale Łuczańskim z programem artystycznym przygotowanym przez dubieński Wydział Kultury (Dubno-Ukraina), zaprezentowali się młodzi artyści z Dubna, wystąpił giżycki zespół ZAŁOGA DR BRYGA, Trio ALTUM (Kruklanki), zespół wokalno-instrumentalny MUZYKI (Tarnopol - Ukraina), ATMASFERA (Donieck – Kijów – Lwów - Ukraina) i folkowo-rockowa OT-VINTA (Równe - Ukraina), których energia na pewno dodała słuchaczom otuchy i nadziei.

 

Organizatorem obchodów był Związek Ukraińców w Polsce Koło w Giżycku we współpracy z Miastem Giżyckiem pod patronatem burmistrza Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. Wydarzenie wspófinansowane ze środków budżetowych miasta Giżycka.

 

FOTORELACJA

 

Fot. gizycko.pl / M. Kulas-Szyrmer, J. Sekta