strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
środa, 30 września 2020   pogoda

Aktualności

Giżycczanka Julia Szmit Mistrzynią Świata 2014 w klasie ICE-Optimist!

24 lutego 2014
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) wywalczyła 21 lutego w Rydze na Łotwie złoty medal Mistrzostw Świata i Europy 2014 w klasie Ice Optimist w klasyfikacji dziewcząt!

 

 

W klasyfikacji open całe podium zajęli Estończycy. Filip Szmit zajął fantastyczne ósme miejsce (w jednym z wyścigów zajął drugie miejsce), na piętnastej pozycji Mistrzostwa zakończył Wojtek Klimaszewski, 22 była Wiktoria Gubin (4 wśród dziewcząt), 28 - Michał Strupiński.

 

W klasie DN Junior Szymon Ignaciuk wywalczył 12 miejsce, a Gracja Podziewska zajęła miejsce 21 (6 miejsce wśród kobiet). Trenerami giżyckich zawodników są Barbara Dziekańska w klasie Ice Optimist oraz Marcin Panaś w klasie DN.

 

"(...) Niestety Estończcy byli poza naszym zasięgiem. Tor był szybki, wiatr 3-5 m/s, trochę mało miejsca na rozegranie halsówki- z prawej strony ograniczała nas woda i żeby uniknąć kąpieli zawodnicy musieli zaraz po starcie złamać się na drugi hals. Kilka uszkodzonych bojerów- na całe szczęście nie naszych- świadczy o tym, że akwen nie za bardzo nadawał się na rozegranie imprezy tej rangi (...)" z relacji na profilu www.facebook.com/GizyckaGrupaRegatowa.

 

 

Do Polski wrócił tytuł Bojerowego Mistrza Świata i Europy Juniorów. Mistrzem Świata w klasie DN został Polak Jacek Stanisławski (LKS Charzykowy), srebro zdobył Szwed Eddie Klemets, a brązowy medal wywalczył Konrad Żółtowski (MKŻ Mikołajki). Wicemistrzynią w klasyfikacji kobiet została Sara Piasecka z Bazy Mrągowo.

 

 

Bojerowe Mistrzostwa Świata i Europy Juniorów w klasach DN oraz Ice Optymist były rozgrywane od 19 do 21 lutego na Łotwie na akwenie Kisezers niedaleko Rygi, w ciężkich warunkach pogodowych przy padający deszcz oraz słabym wietrze. W zawodach udział wzięło 31 zawodników (w tym 19 z Polski) w kategorii juniorów i 47 (w tym 18 z Polski) w kategorii Ice-Optimist  z6 krajów. Polscy zawodnicy byli najsilniejsi nie tylko liczebnie. Wyniki regat pokazały, że polscy juniorzy należą do najlepszych na świecie. W pierwszej dziesiątce ulokowało się 5 zawodników z Polski.


Po 7 wyścigach Mistrzostw Świata rozegrano jeszcze 3 wyścigi zaliczane do Pucharu Europy. I tu niespodzianka! W klasie ICE-Opti wśród dziewczynek dominowały giżycczanki - Julia Szmit zdobyła złoto, a Wiktoria Gubin - srebro! Wyjazd Giżyckiej Grupy Regatowej na Łotwę wsparli finansowo Gmina Giżycko oraz Miasto Giżycko.

 

 

Pełne wyniki MŚ:
http://www.bojery.pl/media/kunena/attachments/215/jwc2014finalresults.pdf
Puchar Europy:
http://www.bojery.pl/media/kunena/attachments/215/DNJUNIOR-EUROCUP2014.pdf

 

A już w sobotę 1 marca ruszają najważniejsze regaty bojerowe w tym sezonie – Mistrzostwa Świata Seniorów. Imprezę we współpracy z miastem Giżycko organizuje Flota Polska DN. Jerzy Henke Komandor Polskiej Floty Bojerowej: "Głównym, planowanym miejscem rozgrywania Mistrzostw pozostaje Giżycko, ale ostatecznie regaty będą rozgrywane w miejscu, gdzie będzie najlepszy i najbezpieczniejszy lód – być może nawet poza granicami Polski. Ostateczna decyzja o miejscu regat zostanie podjęta w połowie tygodnia."

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS