strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 28 stycznia 2020   pogoda

Aktualności

Giżycki zamek krzyżacki z klocków Lego

04 sierpnia 2010
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

XIV-wieczny Zamek krzyżacki w Giżycku

 

W warszawskim Pałacu Kultury i Nauki odbywa się wystawa budowli z klocków Lego. Stoją dwie duże makiety, z czego jedna to największa dotychczas makieta bitewna, przedstawiająca bitwę pod Grunwaldem dla upamiętnienia 600 rocznicy wydarzenia.

 

W ramach uświetnienia rocznicy, postanowiono w miarę możliwości wiernie oddać topografię pola bitwy oraz rozstawienie jednostek podzielonych na chorągwie w porządku feudalnym: rycerze, giermkowie, konni i piesi pachołkowie. Uczestnikom projektu zależało na pokazaniu, że za pomocą klocków Lego można odtworzyć historię.

 

Bitwa pod Grunwaldem

 

Kolejnym elementem nawiązującym do tematyki grunwaldzkiej jest właśnie historyczna budowla z tego okresu - zamek. Specjalnie na tą okoliczność grono dorosłych fanów Lego (klub LUGPol) zadecydowało o rekonstrukcji zamku krzyżackiego i wybór padł na Giżycko.

 

Próba rekonstrukcji ma wymiary około 70cm x 70cm. Model posiada otwarte dla oglądających komnaty domu składające się z sieni, kuchni, kancelarii, kaplicy, refektarza, dormitorium oraz obszernego poddasza.

 

Członkowie klubu LUGPol chcieli tym sposobem upowszechnić nie dość znaną budowlę krzyżacką, być może mało kojarzoną ze znaną, turystyczną miejscowością jaką jest Giżycko, kojarzone z pięknymi jeziorami, licznymi przystaniami jachtowymi i portem, zacisznym miejscem wypoczynku.

 

Ekspozycja potrwa do końca września.

 

 

 

Wśród grupy jest wielu fanów Mazur, fanów historii tych terenów, którzy niejednokrotnie w Giżycku byli i mile wspominają w szczególności spacery mostem obrotowym w stronę zamku i Twierdzy Boyen. Niewykluczone, że również XIX-wieczna fortyfikacja zostanie odzwierciedlona na makiecie z klocków Lego.

 

 

W związku z charakterem wystawy fani Lego postanowili odwzorować z klocków możliwie najwierniej życie "zapomnianej", jednej z dalej wysuniętych w Państwie Krzyżackim małej siedziby zakonnej. „Dali szansę” mniejszemu zamkowi odchodząc od popularnego Malborka i Gollubia Dobrzynia.

 

 

Na wystawie poza makietą bitwy i zamku giżyckiego znajduje się piękna makieta miasta o powierzchni 17 m2 z jeżdżącą koleją. Można też obejrzeć dioramę przedstawiającą lądowanie Lorda Vadera na planecie Endor oraz wiele ciekawych modeli statków, samochodów, pojazdów wojskowych, pojazdów funkcyjnych Technic.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Informacje i zdjęcia:

Patryk Zieliński

Klub Fanów Lego LUGPol

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS