strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 6 grudnia 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 11 sierpnia 2013

Akcja poboru krwi
2013.08.09
Port Ekomarina Giżycko
UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA HONOROWEJ FLAGI EUROPY
2013.08.11
Most obrotowy na kanale Łuczańskim (Giżyckim)
GIŻYCKIE LATO Z G.F. HÄNDLEM
2013.08.11
Most obrotowy na kanale Łuczańskim (Giżyckim)
GIŻYCKIE ŚWIĘTO ROWERÓW 62. Centralny Zlot Turystów Kolarzy
2013.08.11
plaża miejska

GIŻYCKIE LATO Z G.F. HÄNDLEM

01 marca 2013
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2013-08-11
Termin do:2013-08-11
Organizator:Urząd Miejski w Giżycku Wydział Promocji, pomysłodawca Krzysztof Sokołowski, współpraca GCK
Miejsce:Most obrotowy na kanale Łuczańskim (Giżyckim)
Telefon:87 7324 137
E-mail:promocja@gizycko.pl
Www:www.gizycko.pl

Armatorów statków pasażerskich oraz łodzi motorowych
zachęcamy do cumowania jednostek na kanale Łuczańskim!
Zapraszamy do udziału w koncercie na wodzie!


Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska zaprasza na nadzwyczajne, unikatowe w skali kraju wydarzenie artystyczne


GIŻYCKIE LATO Z G.F. HÄNDLEM


11 sierpnia 2013 (niedziela) godz. 21.00-22.30
Giżycko most obrotowy na kanale Łuczańskim
(ul. Nadbrzeżna)


 ARTYŚCI WYSTĄPIĄ NA ZABYTKOWYM XIX-wiecznym MOŚCIE OBROTOWYM
Pokaz fajerwerków wkomponowany w widowiskowy koncert muzyki dawnej

W programie wieczornego plenerowego koncertu dzieł
Georga Friedricha Händla:
Muzyka na Wodzie
Let the bright Seraphim - aria z oratorium "Samson"
Muzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych
oraz Pokaz sztucznych ogni


Wystąpią światowej klasy muzycy: "POLSKA ORKIESTRA XVIII WIEKU" pod batutą wybitnego śpiewaka i dyrygenta, który występował na wszystkich słynnych scenach operowych Europy i Ameryki i jako pierwszy kontratenor wystąpił w La Scala w Milano PAULA ESSWOODA oraz wspaniała sopranistka Philippa Hyde


STATKI PASAŻERSKIE I JACHTY MOTOROWE
zacumowane na kanale Łuczańskim, będą wspólnie uczestniczyć
W MAGICZNYM WIDOWISKU!


WSTĘP WOLNY
Współpraca redakcyjnaRMF Classic poleca KONCERT DZIEŁ HÄNDLA w Giżycku artykuł 1  artykuł 2


(kliknij by powiększyć plakat)


Przed koncertem 11 sierpnia o godz. 20.30
na moście obrotowym nastąpi


UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA HONOROWEJ FLAGI EUROPY.


Będzie to wyjątkowy dzień dla Giżycka, jego mieszkańców i przyjaciół, ponieważ szczególne jest wyróżnienie przyznane naszemu miastu przez Radę Europy, w uznaniu wysiłków oraz zaangażowania giżyckiego samorządu w międzynarodową współpracę oraz propagowanie idei zjednoczonej Europy.
Uroczystość odbędzie się z udziałem dr. Wilfrieda Böhma Honorowego Członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, władz miasta, giżycczan, turystów oraz gości z miast zaprzyjaźnionych i partnerskich Giżycka.
Zaproszenie przyjęły delegacje z Grodziska Mazowieckiego i Wisły, litewskich Trok, ukraińskiego Dubna oraz Kwerfurtu, Neumuenster i Neuss w Niemczech.
Wspólnie celebrujmy w tym dniu muzykę i ważne wydarzenie, jakim jest wręczenie naszemu miastu Honorowej Flagi Europy (…) Słuchaczami magicznego koncertu będą również przedstawiciele miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Giżyckiem - „Każde z tych miast pozdrowi mieszkańców” – dodaje burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska.


W Giżycku tego dnia obecny będzie również duch sportowy, a to za sprawą Giżyckiego Święta Rowerów na plaży miejskiej PROGRAM. Rowerzyści, którzy zjadą do nas z całej Polski w ramach 62. Centralnego Zlotu Turystów Kolarzy "Mazury 2013”, pokonywać będą mazurskie trasy rowerowe, a także propagować wspólnie z nami zdrowy, aktywny tryb życia.


Ważna informacja: W razie ulewnego deszczu koncert przeniesiony zostanie do kościoła ewangelickiego, w którym o godz. 19.00 odbędzie się również kolejny koncert 36. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.


Ważna informacja: Czasowe zamknięcie ulic
Uprzejmie informujemy, że w dniu 11 sierpnia 2013 roku (niedziela) w godz. 13.40-24.00 w Giżycku w związku z koncertem „Giżyckie Lato z G.F. Händlem” nastąpi zamknięcie przejazdu przez most obrotowy na Kanale Łuczańskim (Giżyckim) na odcinku: od skrzyżowania ul. Olsztyńskiej z ul. Owsianą do ul. Moniuszki za mostem obrotowym. Objazd możliwy jest ulicą Sikorskiego lub ulicą Owsianą. Przepraszamy za utrudnienia w ruchu związane z organizacją koncertu.
Dla ruchu żeglownego most obrotowy będzie otwarty do godz. 13.40 według obowiązującego rozkładu, czyli w godz.: 8.10 - 8.30, 10.35 - 11.00, 12.30 - 13.00, następnie od godz. 13.40 do godz. 19.00.


GIŻYCKIE LATO Z G.F. HÄNDLEM
Jedne z najpiękniejszych dzieł Georga Friedricha Händla
"Muzyka na Wodzie" oraz "Muzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych" zaprezentowane zostaną w specjalnym plenerowym widowisku w niedzielę 11 sierpnia nad kanałem Łuczańskim, na zabytkowym moście obrotowym  (nieprzypadkowo, ponieważ w Anglii w trakcie pierwszego wykonania w roku 1717, był to London Bridge) przez światowej klasy muzyków "Polskiej Orkiestry XVIII wieku" pod dyrekcją Paula Esswooda, wybitnego śpiewaka i dyrygenta, który występował na wszystkich słynnych scenach operowych Europy i Ameryki, i jako pierwszy kontratenor wystąpił w La Scala w Milano. W Giżycku gościć będziemy również wspaniałą wokalistką Philippę Hyde.„Giżyckie Lato  z G.F. Händlem” to przedsięwzięcie tym bardziej nadzwyczajne, że organizowane przez niewielki ośrodek kulturalny jakim jest Giżycko, natomiast  zamysł widowiska i klasa muzyków iście światowa.


W programie wieczornego plenerowego koncertu dzieł Georga Friedricha Händla: "Muzyka na Wodzie", Aria na sopran, trąbkę i orkiestrę z oratorium "Samson" - "Let the bright Seraphim" w wykonaniu solistki Philippy Hyde, "Muzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych" i Pokaz sztucznych ogni.Orkiestra barokowa zagra na kopiach instrumentów historycznych


Kilkudziesięcioosobowa "Polska Orkiestra XVIII wieku"  zagra na kopiach instrumentów historycznych, a w wieczorny koncert muzyki dawnej wkomponowany zostanie pokaz sztucznych ogni. Wykonanie dzieła będzie próbą przybliżenia atmosfery tamtych czasów. Z pewnością będzie to niezwykle klimatyczne i unikatowe wydarzenie tego lata, na które już teraz zapraszamy nie tylko koneserów muzyki poważnej, ale wszystkich tych, którzy chcieliby dotknąć Kultury.


Giżyckie Lato z G.F. Händlem organizowane jest przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku, pod patronatem Burmistrz Giżycka Jolanty Piotrowskiej.


Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym wydarzenia jest giżycczanin Krzysztof Sokołowski, muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej, grający także na kontrabasie barokowym w  zespołach muzyki dawnej, kontrabasista w zespole muzyki wiedeńskiej Strauss Ensamble.Paul Esswood - wybitny śpiewak, który występował na wszystkich słynnych scenach operowych Europy i Ameryki. Jest pierwszym kontratenorem, który wystąpił w La Scala w Milano. Dokonał ponad 200 nagrań zawierających słynną serię dzieł J. S. Bacha dokonanej pod kierownictwem Harnoncourta i Leonhardta. Jest wielkim autorytetem w dziedzinie  wykonawstwa historycznego. Obecnie dużo czasu poświęca na pracę dydaktyczną ze śpiewakami oraz zespołami wokalnymi na całym świecie. Zajmuje się także dyrygenturą.


W Giżycku wystąpi również wspaniała wokalistka Philippa Hyde, która przepiękną arią na sopran, trąbkę i orkiestrę z oratorium "Samson" - "Let the bright Seraphim", rozdzieli dwie suity orkiestrowe (muzyki na wodzie i sztucznych ogni).


"Muzyka na Wodzie" i "Muzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych" to jedne z najpiękniejszych dzieł Friedricha Händla -  niemieckiego kompozytora, największego i najpopularniejszego kompozytora barokowego, który był również narodowym kompozytorem Wielkiej Brytanii.


Paul Esswood podczas konferencji prasowej 6 sierpnia w Giżycku powiedział, że plener w okolicy mostu obrotowego to wymarzone miejsce na koncert dzieł Händla: „Muzyka Haendla to muzyka do świętowania, celebrowania, każdy powinien ją docenić (…) Haendel jest do tej pory obok Bacha ulubionym artystą w Anglii, gdzie zamieszkał po studiach we Włoszech. Zwłaszcza jego utwór „Mesjasz”, wykonywany w każdym tygodniu. (…) Most obrotowy na kanale Łuczańskim w Giżycku, na tle zamku, to miejsce wyjątkowe i idealne dla tego wydarzenia. Podczas koncertu będą użyte kopie instrumentów, na wzór używanych przez muzyków za czasów Händla, by odtworzyć ten wyjątkowy dźwięk (…) W Giżycku będziemy gościć wspaniałą sopranistkę, Philippę Hyde, która zaśpiewa wspaniałą arię „Let the bright Seraphim”. Utwór ten był śpiewany na ślubie księżnej Diany przez Kiri Te Kanawę (…)”


Giżycki spot magicznego widowiska z koncertem Haendla w TVP1 i TVP2
kliknij i zobacz na YouTube
Taki koncert był moim marzeniem niemal od dzieciństwa, po moim pierwszym zauroczeniu muzyką Händla, kiedy będąc jeszcze w szkole muzycznej w Giżycku otrzymałem winylową płytę z jego dziełami (…) Poza tym okoliczności, w Londynie był London Bridge, Tamiza, a w Giżycku mamy most obrotowy, kanał Łuczański i odrestaurowany dziś zamek. Nieoceniona jest również przychylność wielu osób, niezbędna, by przedsięwzięcie zrealizować. (…) Powinno się to stać wydarzeniem, chciałbym, aby do Giżycka można było przyjeżdżać na tydzień z Händlem (…)” - giżycczani Krzysztof Sokołowski, inicjator i opiekun artystyczny wydarzenia.


Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska serdecznie zaprasza wszystkich na wieczorne widowisko. Mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w kulturalnej uczcie zarówno na lądzie jak również z zacumowanych na kanale statków: Liczymy, że dopisze nam pogoda, by jak największa publiczność mogła wziąć udział w naszym unikatowym wydarzeniu kulturalnym w Giżycku. (…) To będzie wielkie wydarzenie muzyczne, bo nie często się zdarza, że muzyka jest wykonywana na moście. Wracamy do korzeni, bo po raz pierwszy utwory Händla były wykonywane na moście i teraz też tak będzie”.Organizator:
Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku


Pomysłodawca i opiekun artystyczny:
Krzysztof Sokołowski


Współpraca:
Giżyckie Centrum Kultury


Patronat:
Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska


Sponsor:


Patronat medialny i współpraca redakcyjna:
 
        


Muzyka Na Wodzie G.F. Händla jest kompozycją przeznaczoną na orkiestrę utrzymaną w formie suity. Dzieło to jest przykładem muzyki, którą dziś nazywamy "muzyką rozrywkową". Premiera odbyła się 17.07.1717. Kompozycja "Muzyka na Wodzie" została przez Händla wykonana z okazji przejazdu po Tamizie króla Jerzego I. Życzeniem  Króla Jerzego I było, aby muzyka wykonana została na rzece Tamizie. W koncercie wzięło udział 50 muzyków, którzy grali na barce płynącej obok tej, na której zasiadał Król i jego dostojnicy. Król Jerzy I był tak zachwycony muzyką, że wyczerpani muzycy musieli ją wykonać trzykrotnie podczas rejsu. Według części badaczy twórczości Händla, znajdowały się w niej utwory, które powstały na przestrzeni wielu lat, a które komponował na użytek szerszej publiczności, w ramach popularnej wówczas plenerowej muzyki rozrywkowej, granej w parkach i pałacowych ogrodach. Na kompozycję składają się tańce dworskie, tańce ludowe, kantylenowe, adagia, arie. Dzieło to przeznaczone zostało do wykonywania na wolnym powietrzu, co wymuszało skład orkiestry opartej na smyczkach i zwiększonej obsadzie instrumentów dętych.Muzyka Dla Królewskich Ogni Sztucznych  G.F.Händla jest także kompozycją utrzymaną w formie suity napisaną w 1749 roku. Dzieło powstało na zamówienie Króla Wielkiej Brytanii - Jerzego II Hanowerskiego. W ten sposób Król chciał uczcić zakończenie wojny o austriacką sukcesję i podpisanie pokoju w Akwizgranie w 1748 roku. Pierwsze publiczne wykonanie odbyło się 6 dni wcześniej w parku Spring Gardens. Zainteresowanie było olbrzymie. Ponad 12 tys. ludzi wykupiło drogie bilety, co spowodowało kilkugodzinny korek na głównej ulicy i zawalenie się łuku na nowo wybudowanym London Bridge. Publiczność przyjęła dzieło z wielkim entuzjazmem. Natomiast główna premiera, która odbyła się 6 dni później - 21.04.1749 okazała się bardziej pechowa. Muzycy byli umieszczeni na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji przez teatralnego projektanta - Servandoniego, który był także scenografem tego przedstawienia. Muzyka miała stanowić tło dla pokazu sztucznych ogni, które zaaranżował Desguliers. Niestety podczas pokazu, ogień przedostał się do pomieszczenia, gdzie były przechowywane fajerwerki. Eksplozja, która nastąpiła, spowodowała zawalenie się całej scenografii wraz z płaskorzeźbą Króla Jerzego II. Dzieło jednak zostało wysłuchane do końca. /opracowano na podstawie materiałów Krzysztofa Sokołowskiego/"Dzięki nowym odkryciom, znana muzyka może zyskać nowe życie, na przykład  mój niedawno wydany podręcznik na temat Muzyki na Wodzie i Muzyki dla Królewskich Ogni Sztucznych w bardzo istotny sposób skorzystał, dzięki odkryciu niedawno najstarszego źródła Muzyki na Wodzie, które wyjaśnia porządek i organizację poszczególnych numerów, a które przez ponad stulecie cierpliwie czekało w jednej z londyńskich instytucji. Zamiast nieprzekonującego (choć popularnego) grupowania części w trzy suity i spekulacji, że Händel napisał je na trzy różne okazje, rękopis ów potwierdza, iż Muzyka na Wodzie była jedną długą sekwencją części." /"Händel", CH. Hogwood w najnowszej publikacji naukowej o Händlu/


WWW.GIZYCKO.PL
GIŻYCKO oficjalna strona NA FACEBOOKU:) lubię to! www.facebook.com/pages/Gi%C5%BCycko-Mazury-Masuria-Masuren/311665570004
-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS