Giżycko na trasie projektu "28 marzeń..."

„28 marzeń niepełnosprawni w drodze na zachód” to 3. edycja niezwykłego sportowego projektu, który w tym roku ma na swojej trasie Giżycko. Wydarzenie już od kilku lat  jest realizowane z sukcesem przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna Koło w Działdowie. Uczestnicy odwiedzą Giżycko 19 sierpnia.

Wszystko zaczęło się 2018 roku od pomysłu jednego z wychowawców, p. Romana Jankowskiego, który postanowił zabrać w wędrówkę po górskich szlakach grupę wychowanków, wychowanków i uczniów stowarzyszeniowych placówek. Szybko ten pomysł przybrał postać projektu. Nadano mu nazwę „28 marzeń niepełnosprawni w  drodze na szczyt”.

Zamysłem tej inicjatywy było pokazanie społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne są integralną jego częścią; że istnieją i chcą istnieć na równi ze wszystkimi. Projekt ten miał za zadanie rozbudzanie u osób niepełnosprawnych potrzeby aktywności fizycznej oraz ukazanie, że takie osoby potrafią i chcą być aktywne. Projekt ten wychodził także naprzeciw marzeniom
i potrzebom osób niepełnosprawnych intelektualnie, które chciały poznawać świat a poznając uczyć się go, zapamiętywać, komunikować się z nim, budować własne o nim wyobrażenie, dzielić się nim z innymi a w konsekwencji budować poczucie własnej wartości.

 

W zastanej rzeczywistości osoby z niepełnosprawnością intelektualną lub ruchową zepchnięte są na margines społeczeństwa. Nie posiadając odpowiedniej motywacji i wsparcia do działania ich cały świat zamyka się czterech ścianach domu czy placówki, do którego uczęszczają. W ramach projektu mówiliśmy głośno i wyraźnie, że wszyscy jesteśmy sobie równi. Jest to ważne tak samo, jak zdobycie Korony Gór Polski. Zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną to bardzo ważna rzecz. Przecież takie osoby żyją pośród nas i także mają swoje potrzeby i marzenia. W ramach projektu podpowiadaliśmy jak każdy z nas może pomóc spotykając na swojej drodze osoby z niepełnosprawnością.

 

Wierzyliśmy i wierzymy nadal, że można nie używać porównań „my – zdrowi; oni - chorzy”. Niepełnosprawni - czy to ruchowo, czy intelektualnie, to nie „inni”. Takie osoby chcą żyć na równi ze światem ludzi zdrowych. Są to osoby bardzo zdolne, które mogą i chcą podejmować się realizacji różnych wyzwań. Dzięki tej inicjatywie pokazaliśmy, ze wystarczy takim osobom pomóc, wyciągnąć dłoń, zaprosić do aktywności, pokazać coś innego.

 

Mimo początkowych trudności organizacyjnych szybko udało się zebrać grono górskich pasjonatów, osób indywidualnych, firm i instytucji chętnych do pomocy przy realizacji tej inicjatywy. W tym gronie znaleźli się: Salewa, GOPR, TOPR, Grupa Capital Park, Santander Consumer Bank, Klub Zdobywców Korony Gór Polski, Fundacja Lotto, CRIDO, Muszynianka, TVP Sport i in. W organizację tej inicjatywy włączały się i wspierały ją władze samorządowe m. Działdowo i powiatu, osoby z pierwszych stron gazet, przedstawiciele świata sportu, teatru (Justyna Kowalczyk, Kinga Baranowska, Krzysztof Wielicki, Piotr Zelt, Tomasz Marczyński, Magdalena Kozielska, Jerzy Siłuch, Jerzy Płonka, rodzina p. Pieniaków i in.), przedstawiciele sponsorów, partnerów projektu, osoby indywidualne i in. Duże wsparcie pomysł otrzymał także ze strony Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, którego p. Minister Małgorzata Jarosińska - Jedynak na bieżąco interesowała się organizacją projektu i realizacja jego poszczególnych etapów.

 

To, co się działo od samego początku można śmiało określić efektem kuli śnieżnej. Z każdą chwilą grono tych, którzy chcieli pomagać w realizacji tego pomysłu było coraz większe. Z każdą chwilą rosło też poczucie wielkości idei tego projektu, tworzącej się wspólnoty i siły pozytywnej energii.

 

To właśnie oni, 9 osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową oraz ich 7 opiekunów, w ciągu 12 miesięcy zdobyło szczyty w Sudetach, Beskidach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich.  Dzięki tej inicjatywie w ciągu roku mieli oni okazję przełamywać własne lęki, pokonywać słabości i ograniczenia, poznawać zupełnie dla nich nowe miejsca w Polsce, zobaczyć świat z wysokości i górskiej perspektywy, spotkać na swojej drodze życzliwych ludzi, a przede wszystkim dowiedzieć się, że ich ograniczenia nie przekreślają realizacji obranych celów.

 

Na to przedsięwzięcie składały się 4 wyprawy a zadaniem uczestników było wejście na 28 szczytów  różnych pasm górskich Polski wchodzących w skład Korony Gór Polski. Realizacja projektu rozpoczęła się pod koniec sierpnia 2019r., kiedy uczestnicy w czasie 7 dni weszli na 9 szczytów południowo – zachodniej części Polski. Dopełnieniem tego była październikowa wyprawa tego samego roku, podczas której  uczestnicy, przy profesjonalnym wsparciu ratowników GOPR i obecności ambasadorów projektu weszli na 7 kolejnych szczytów tamtych regionów naszego kraju. W kolejnym, 2020 r. roku zrealizowano dwie kolejne wyprawy a punktem kulminacyjnym było wejście, przy wsparciu ratowników TOPR i w obecności ambasadorów, przyjaciół „28 marzeń”, 16 września 2020 r.na Rysy. Grupa osiągnęła swój cel i pokazała sobie i wszystkim wokoło, że nie ma rzeczy niemożliwych; że razem można więcej.

Zanim uczestnicy zrealizowali swój cel i stanęli na Rysach zostali nagrodzeni statuetką Czempiona w kategorii „Sport bez barier – Najlepszy sportowiec niepełnosprawny intelektualnie” podczas 85. Gali Mistrzów Sportu Przeglądu Sportowego, która odbyła się
4 stycznia 2020r. w Warszawie, Odebranie tej nagrody było ogromną niespodzianką, spełnieniem marzeń i niesamowitym wyróżnieniem. Kolejnym wyróżnieniem było otrzymanie nagrody specjalnej podczas 45. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Sportowy Talent Roku 2019, który odbył się 8 lutego 2020 r. podczas 31.balu sportowca Powiatu Działdowskiego.

 

28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń28 marzeń

fot. R. Maslov

 

Sukces 1.edycji projektu „28 marzeń”, ogrom pozytywnej energii, więzi przyjaźni, jakie zrodziły się podczas jego realizacji oraz rosnąca potrzeba serc zmobilizowało nas do działania i organizacji, jeszcze przed wejściem  na Rysy, kolejnego pomysłu w ramach „28 marzeń”. Uroczyście podsumowując w Zakopanem sukces inicjatywy „…w drodze na szczyt” wiedzieliśmy , że to nie będzie koniec. Wybór padł na rowery. I w ten sposób, w bardzo krótkim czasie, rozpoczęły się na wielu płaszczyznach przygotowania do edycji rowerowej: poszukiwanie sponsorów, partnerów, ambasadorów projektu, wyznaczanie trasy przejazdu, miejsc postojowych i baz noclegowych, wybór uczestników projektu. Wszystko działo się w błyskawicznym tempie. Realizacja 2.edycji odbyła się pomiędzy X 2021 a IX 2022 r. Grupa 22. uczestników (13 wychowanków, uczniów, uczestników stowarzyszeniowych placówek i 9 opiekunów) przejechała trasę od Świnoujścia przez Mrzeżyno, Kołobrzeg, Mielno, Darłówko, Ustkę, Łebę, Karwię, Hel, trójmiasto do Krynicy Morskiej szlakiem latarni morskich. Uczestnicy podróżowali samodzielnie bądź przy wsparciu osób dorosłych (tandemy, kosze turystyczne). Grupa, w której wielu było po raz 1. uczestnikami tego przedsięwzięcia, pokazała, że warto marzyć, warto pomagać, warto pomagać spełniać marzenia. Podobnie jak przy okazji 1. edycji, także w czasie trwania rowerowej eskapady publikowano materiały telewizyjne. Pojawiały się liczne artykuły prasowe w prasie ogólnopolskiej, regionalnej, lokalnej, specjalistycznej, branżowej oraz artykuły w przestrzeni internetowej.

edycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowaedycja rowerowa

 

Przyszedł zatem czas na kolejną edycję. Niepełnosprawna młodzież z Działdowa wraz z opiekunami chce znowu zmierzyć się z czymś nieznanym, podjąć się czegoś, czego do tej pory nie robiła. Tym się charakteryzują podejmowane przez nich wyzwania. To zawsze musi być coś nowego, niepowtarzalnego. Nie tylko w odniesieniu do charakteru podejmowanego wezwania, ale tez i wyboru miejsca jego realizacji. Były szczyty południowych pasm  górskich Polski. Było polskie wybrzeże. Teraz nadszedł czas na tereny Podlasia, Mazur i Warmii. Jeszcze w tym roku, w ostatnim tygodniu czerwca (24-30.06) wyruszą 18 os. ekipą spod granicy z Litwą i będą kontynuować swoją wędrówkę za zachód. Będą pokonywali dziennie dziesiątki kilometrów i przechodzili przez miasta, wioski i osady, miejsce ulice, pola, łąki i lasy; pośród miejskiego zgiełku, ale i z dala od cywilizacji…

Swoją wędrówkę rozpoczną 25 czerwca br. na granicy z Litwą w Ogrodnikach, by przez Sejny, Suwałki, dotrzeć do Kotowiny (gm. Bakałarzewo).

 

25.06 – Kalwiszki/ Ogrodniki - Dworczysko - Zaleskie - Sejny - Marynowo–Kolonia - Sumowo.

26.06 – Sumowo – Głuszyn – Jeziorki – Buda Ruska – Maćkowa Ruda – Maciejewo – Rosochaty Róg

27.06 – dzień odpoczynku

28.06 – Rosochaty  Róg – Czerwony Folwark – Magdalenowo – Tartak – Leszczewo – Krzywe – Suwałki

29.06 – Suwałki – Przebród – Kropiwne Stare – Sokołowo – Maryna – Kamionka Poprzeczna – Stara Kamionka - Kotowina

 

Już po niespełna dwóch miesiącach wyruszą na drugą wyprawę. W dniach 14-20 sierpnia wędrować będą przez tereny powiatu Suwalskiego, Oleckiego i Giżyckiego:

15.08 – Bakałarzewo – Sadłowina - Gębalówka – Godziejewo – Krzyżewko - Możne, Olecko.

16.08 – Olecko – Olszewo – Barany – Cichy – Szwałk

17.08 – dzień odpoczynku

18.08 – Szwałk – Czerwony Dwór – Wolisko – Borki (Możdżany)

19.08 – Borki (Możdżany) – Brożówka – Kruklanki - Kożuchy Wielkie - Sulimy – Giżycko.

 

Może spotkacie ich na swojej drodze, spotkacie na szosie bądź ulicy? Może będą przechodzili obok waszej posesji, gospodarstwa? Nie pozostawajcie obojętni na ich trud i zmęczenie. To są osoby bardzo otwarte na drugiego człowieka i niezwykle wdzięczne za okazane im pomoc i wsparcie. Każdy taki gest dodaje im pozytywnej energii i pozwala lepiej znosić trudy.  Będziecie mogli również dołączyć do tej drużyny i przejść z nimi wybrany odcinek trasy.

 

Już dzisiaj POZDRAWIAJĄ I DZIĘKUJĄ wszystkim, których będą mijali na trasie; tym, którzy będą wędrowali z nimi, za każdy okazany wyraz sympatii i zrozumienia, za każdą pomocną dłoń; za szklankę wody czy podarowaną kromkę chleba/ jabłko; za każdy, najdrobniejszy gest serca.

 

DZIĘKUJĄ wszystkim za pomoc i wsparcie.

RAZEM MOŻNA WIĘCEJ!!!

RAZEM JEST ŁATWIEJ!!!

 

ZAPRASZAMY

Informacje o naszej wędrówce będzie można na bieżąco śledzić na naszym profili społecznościowym

https://www.facebook.com/28marzen

 

Informacje: organizator