strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 18 czerwca 2021   pogoda

Aktualności

GIŻYCKO PISZE „LISTY DLA ZIEMI”

20 lutego 2015
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

GIŻYCKO PISZE „LISTY DLA ZIEMI”

 
W Giżycku 400 dzieci będzie pisało i rysowało ekologiczny przekaz w ramach „Listów dla Ziemi”. Do ogólnopolskiej akcji włączył się Żłobek „Małe Misie”, Przedszkole Miejskie nr 1 z Oddziałem Integracyjnym, Przedszkole Niepubliczne „Bajka”, Szkoła Podstawowa nr 6 oraz Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika.

 

 

Oprócz pisania listów w Giżycku odbędzie się wiele dodatkowych przedsięwzięć. Uczniowie wezmą udział w Mazurskiej Olimpiadzie Ekologicznej Szkół Podstawowych, w akcji Międzynarodowy Dzień Ziemi i "Sprzątanie Świata", zaplanowane jest też sprzątanie najbliższej okolicy i segregowanie śmieci przez młodsze dzieci "Przedszkolaki sprzątają świat", w szkołach wykonane zostaną specjalne gazetki ścienne, w Szkole Podstawowej nr 6 zwizualizowana zostanie np. akcja „Sprzątania Świata”, zorganizowane zostanie koło przyrodnicze i zorganizowany "Wiosenny turniej zdrowia". W naszym mieście promowana będzie również akcja "Odżywiaj się zdrowo i czuj się bezpiecznie", do której zachęca Komisja Europejska. „Zdrowa żywność na stole” pod takim hasłem uczniowie giżyckiego Przedszkola „Bajka” będą uczestniczyć właśnie w akcji „Listów dla Ziemi”. Dzieci ze wszystkich giżyckich szkół podstawowych przygotują też spektakl promujący ochronę środowiska „Pieski świat". Proekologicznych pomysłów jest jak widać mnóstwo, a naszym uczniom i nauczycielom nie brakuje zaangażowania:)

 

„Listy dla Ziemi” to trzecia edycja akcji polegającej na pisaniu przez dzieci listów na papierze wykonanym z makulatury, w których namawiają one dorosłych do działań proekologicznych. Tematem przewodnim akcji w tym roku jest promocja działań mających na celu ograniczanie ilości śmieci i odpadów opakowaniowych oraz popularyzacja postaw ekokonsumenckich.  Proekologiczne przesłanie zawarte w listach dzieci przekażą swoim bliskim, rodzicom, dziadkom. Po przeczytaniu listu rodzina może określić i wspólnie zrealizować działania eko, a relacja w postaci zdjęć i reportaży zaprezentowana zostanie na Facebooku facebook.com/listydlaziemi. Na liczniku uczestników jest już ponad 80 tysięcy osób, a zapisy ciągle trwają!

 

W ramach przedsięwzięcia w placówkach edukacyjnych mogą być organizowane konkursy, happeningi oraz wystawy najciekawszych listów. Pisanie listów poprzedzać będą również lekcje tematyczne. Fundacja Ekologiczna Arka zapewnia uczestnikom bezpłatne materiały edukacyjne oraz scenariusze lekcji dla każdej grupy wiekowej. Akcji ,,Listy dla Ziemi" towarzyszy też konkurs List Roku w kategorii przedszkole (listy-rysunki), szkoła podstawowa, gimnazjum oraz konkurs Eko-nauczyciel Roku. Szczegółowe informacje dotyczące akcji znajdują się na stronie Fundacji listydlaziemi.pl. Zachęcamy więc do odwiedzania strony organizatora, przeczytamy tu również ciekawe artykuły, na przykład o „Dobrych nawykach podczas zakupów”, czy też „Modzie w stylu eko”:)

 

O giżyckich działaniach będziemy informować na oficjalnej stronie miasta www.gizycko.pl i oficjalnych profilach w mediach społecznościowych na Facebooku facebook.com/kursnagizycko  i Twitterze twitter.com/kursnagizycko.

 

WIĘCEJ O AKCJI

 

Dzieci listy piszą i zmieniają świat

Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. W dwóch edycjach akcji, które odbyły się do tej pory, wzięło udział 670 samorządów, 7 000 placówek oświatowych oraz 800 tysięcy uczniów. W styczniu wystartowała kolejna, trzecia edycja akcji – Listy dla Ziemi 2015. W całorocznym programie przewidziane są różne warsztaty, happeningi czy konkursy. Głównymi wydarzeniami będą: wielkie ogólnopolskie święto Listy dla Ziemi i obchody Dnia Ziemi.

 

Kwiecień – miesiąc pisania listów dla Ziem

Akcja Listy dla Ziemi polega na pisaniu przez młodych ludzi  listów na wykonanym z makulatury papierze. Pisanie listów jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych. W 2013 roku głównym  tematem listów była gospodarka odpadami i recykling, w 2014 roku – palenie śmieci w piecach domowych oraz problematyka niskiej emisji. Tegoroczna edycja poświęcona jest ograniczeniu ilości śmieci oraz ekokonsumpcjonizmowi.

 

Ekologiczne inicjatywy

Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i wspólnie z nimi zrealizują zadeklarowane działania, a następnie prześlą relacje, które zaprezentowane zostaną na Facebooku facebook.com/listydlaziemi.

 

 

Koordynacja w Giżycku:

Urząd Miejski w Giżycku

Wydział Promocji tel. 87 7324 137

malgorzata.kulas-szyrmer@gizycko.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS