strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 4 lipca 2020   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2008

GIŻYCKO W MIĘDZYNARODOWYM KONTEKŚCIE

Drodzy Państwo! W ostatnim czasie miały miejsce w Giżycku ważne wydarzenia, lokujące nasze miasto w ponadlokalnym, wręcz międzynarodowym, kontekście. W weekend uczciliśmy 999 rocznicę męczeńskiej śmierci św. Brunona, której obchody przygotował Kościół Ewangelicko-Augsburski. Ekumeniczne nabożeństwo i uroczystości na Wzgórzu Św. Brunona odbyły się z udziałem zwierzchnika polskich ewangelików – ks. bp. Janusza Jaguckiego oraz bp. Axela Noacka z Ewangelickiego Kościoła Krajowego Saksonii, ks. bp. pomocniczego katolickiej Diecezji Ełckiej – Romualda Kamińskiego, ks. bp. Diecezjalnego Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Rudolfa Bażanowskiego, a także Metropolity Warmińskiego abp. Wojciecha Ziemby. W uroczystościach wziął również udział Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Julian Osiecki oraz Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Urszula Pasławska. W tym samym czasie  odbywały się również w Giżycku XII Dni Kultury Ukraińskiej, w tym roku wzbogacone o uliczną paradę zespołów i artystów biorących udział w tym ważnym, giżyckim święcie.

 

            W obchodach Dni Kultury Ukraińskiej wzięli udział przedstawiciele Dubna – ukraińskiego miasta, które jest partnerem Giżycka. Nasze kontakty partnerskie są nadzwyczaj owocne, szczególnie w przypadku wymiany młodzieży. Niedawno gościliśmy małych piłkarzy z Dubna podczas Międzynarodowego Weekendu Piłkarskiego, dynamicznie rozwija się też wymiana kolonijna – w tym roku nasze dzieci pojadą do Dubna w sierpniu. Dzięki aktywności giżyckiego  oddziału Związku Ukraińców w Polsce rozwija się również współpraca kulturalna, czego efekty możemy obserwować podczas Dni Kultury Ukraińskiej oraz Jesiennych Koncertów Muzyki Cerkiewnej.

 

            Przyszłoroczne obchody millennium śmierci św. Brunona przygotowujemy wraz z rodzinnym miastem męczennika – niemieckim Kwerfurtem. W Kwerfurcie obchodzone są również Dni Giżycka, które dzięki aktywności różnych niemieckich i polskich stowarzyszeń coraz bardziej integrują nasze społeczności. Nie zaprzestajemy też kontaktów z miastem Neumünster w Szlezwiku-Holsztynie i działającą tam organizacją byłych mieszkańców Giżycka.

 

            Ze względu na bliskość, najbardziej dynamiczna współpraca partnerska ma miejsce z litewskimi Trokami, z którymi  organizujemy wspólnie młodzieżowe obozy sportowe i żeglarskie (w ramach naszego partnerstwa współdziałają również dorośli sportowcy i strażacy), a w przyszłości zamierzamy rozszerzyć współpracę w ramach europejskich projektów Euroregionu Niemen, do którego należą oba nasze miasta.

 

            Nieco osłabła zainicjowana w latach 90. współpraca giżycko-francuska, ale kontakty są utrzymywane i prężnie działa w Giżycku Towarzystwo Współpracy Mazursko-Francuskiej, co owocuje m.in. zwiększeniem przyjazdów na Mazury turystów z Francji.

 

            Dziękuję serdecznie za zaproszenia na wszystkie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w naszym mieście w ubiegłym tygodniu.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS