strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 25 września 2020   pogoda

Aktualności

GŁOSUJ NA GIŻYCKO "Żeglarską stolicę Polski 2012"

23 grudnia 2011
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

GŁOSUJMY NA GIŻYCKO

"ŻEGLARSKĄ STOLICĘ POLSKI 2012"

na stronie magazynu Wiatr  magazynwiatr.pl

 

Głosowanie trwa do końca stycznia

 

Głos można oddawać  co 12 godzin!

Teraz jesteśmy w ścisłej czołówce. Walczmy o  1 miejsce!

 

PRZEKONAJ SIĘ SAM! Fotogaleria: Giżycko i okolice z lotu ptaka

 

 

artykuł magazynu Wiatr:

 

"Żeglarska stolica Polski 2012"
"Które miasto, waszym zdaniem, zasługuje na taki tytuł? Zagłosujmy!

 

Gdańsk, Gdynia, Giżycko, Mikołajki, Puck, Sopot, Szczecin czy może Świnoujście? Które miasto najbardziej zasługuje na tytuł żeglarskiej stolicy Polski 2012? Zapraszamy na stronę internetową magazynu „Wiatr”. Głosujcie, wyraźcie swoją opinię i sprawdzajcie wyniki głosowania.


Gdynia tytułuje siebie żeglarską stolicą kraju już od kilku lat. Ma najpopularniejszą marinę nad polskim wybrzeżem. Organizuje duże imprezy żeglarskie, zloty żaglowców oraz regaty łódek sportowych – ogólnopolskie i międzynarodowe. Na początku 2011 r. miasto starało się o prawo do organizacji mistrzostw świata klas olimpijskich ISAF. Niestety, przegrało rywalizację z Santander (Hiszpania).


Tuż za miedzą Gdynia też ma poważnych konkurentów. Sopot ma nowy, piękny port jachtowy, który wyrósł przy zabytkowym molo. Puck ma popularną przystań odwiedzaną przez żeglarzy regatowych z całej Polski. Gdańsk ma Narodowe Centrum Żeglarstwa i pozostałe przystanie w Górkach Zachodnich. A w centrum miasta, nad Motławą, sklepy żeglarskie, marinę i nabrzeża goszczące piękne żaglowce podczas zlotu Baltic Sail. Gdańsk ma także Mateusza Kusznierewicza, dotąd jedynego medalistę igrzysk w historii polskiego żeglarstwa. Mateusz reprezentuje miejscowy klub i jest ambasadorem miasta do spraw morskich.


A może nasza żeglarska stolica powinna pochodzić z mazurskich jezior, które są najpopularniejszym akwenem polskich żeglarzy? Na oficjalnej stronie internetowej Mikołajek widnieje hasło, które nie pozostawia złudzeń co do intencji włodarzy miasta. Czytamy: „www.mikolajki.pl, żeglarska stolica Polski”. Skoro Mikołajki mają taki apetyt, to co na to sąsiednie Giżycko?

Nad Niegocinem jest pięć portów. Nad Kisajnem i wokół zatoki Tracz działają kolejne cztery przystanie. W sumie mamy w Giżycku około 740 miejsc cumowniczych (łącznie z tymi, które powstały w nowej Ekomarinie). W sąsiednich Wilkasach, Pięknej Górze i Bystrym jest kolejnych 600 stanowisk dla jachtów. Wszystkie te zakątki tworzą razem żeglarską aglomerację z 20 portami, które skupiają blisko 40 firm czarterowych. Łącznie dysponują one flotą około 400 jachtów. Czy to wystarczy, by zostać żeglarską stolicą?


W zachodniej części kraju do tego tytułu mogą naszym zdaniem aspirować dwa miasta: Szczecin i Świnoujście. Szczecin ma piękne akweny, prężne środowisko żeglarskie, silne kluby, jest sponsorem The Tall Ships' Races i przygotowuje się do wielkich inwestycji w infrastrukturę żeglarską. Świnoujście jest naszym oknem na zachód. To ostatnia krajowa przystań dla jachtów zmierzających do Niemiec i Danii. Położona jest przy rozlewiskach rzeki Świny. Każdego roku do Basenu Północnego przypływają jednostki z Niemiec, Szwecji, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii. W ubiegłym sezonie w marinie zacumowało ponad 6 tys. jachtów z 20 tys. gości na pokładach. Port żeglarski przechodzi właśnie gruntowny remont. Prace mają zostać ukończone w kwietniu 2012 r. Basen Północny będzie największą i najnowocześniejszą przystanią żeglarską nad polskim Bałtykiem (400 miejsc cumowniczych).


Komu oddacie swój głos? Które miasto zasługuje waszym zdaniem na tytuł żeglarskiej stolicy Polski 2012? Głosujcie, wyraźcie swoją opinię i sprawdzajcie wyniki głosowania na stronie internetowej www.MagazynWiatr.pl.

 

Wyniki opublikowane zostaną w marcowym wydaniu „Wiatru”.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS