strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 19 sierpnia 2019   pogoda

Aktualności

Gra edukacyjna "Pierwsza pomoc BLS/AED"

20 stycznia 2012
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

W ramach akcji edukacyjnej dotyczącej pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia stworzona została bezpłatna, edukacyjna gra internetowa "pierwsza pomoc"

 

KLIKNIJ I ZAGRAJ

 

 

Grę "Pierwsza pomoc BLS/AED" bezpłatnie udostępniła firma
www.szkolenia-bhp24.pl

 

 

Każdego roku w Unii Europejskiej ok. 500.000 osób umiera na skutek nagłego zatrzymania krążenia. Współczynnik przeżywalności można byłoby zwiększyć 2 – 3 krotnie dzięki zastosowaniu tzw. resuscytacji krążeniowo-oddechowej (nazywanej popularnie masażem serca i sztucznym oddychaniem). Niestety obecnie pierwszej pomocy udziela się w przypadku 1 na 5 nagłych zatrzymań krążenia. Dlaczego? Podstawowym problemem jest brak wiedzy w społeczeństwie na temat prawidłowego udzielania pierwszej pomocy.

 

O tym, że jest to wiedza przydatna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy wyobrazić sobie, że w twojej obecności ktoś z najbliższej rodziny doznaje zatrzymania akcji serca. Aby zdobyć niezbędne umiejętności, najlepiej wziąć udział w specjalnym kursie pierwszej pomocy. Nie każdy jednak ma na to czas i możliwości, ponadto wiedza zdobyta w wyniku kursu po jakimś czasie jest zapominana. Stąd dobrym rozwiązaniem jest nauczenie się zasad pierwszej pomocy dzięki edukacyjnej grze internetowej.

 

Gra jest oparta na rekomendacjach Europejskiej Rady Resuscytacji w zakresie prawidłowego udzielania pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Gracz dzięki serii prostych ćwiczeń może prześledzić krok po kroku, w jaki sposób prawidłowo ocenić stan poszkodowanego i udzielić mu pierwszej pomocy, wykonując uciśnięcia klatki piersiowej, oddechy ratownicze oraz używając automatycznego defibrylatora (AED).

 

Dzięki większej wiedzy na temat resuscytacji można byłoby uratować rocznie ok. 100.000 Europejczyków. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy ktoś obok dozna nagłego zatrzymania krążenia. Warto więc zagrać w grę, sprawdzić swoją wiedzę i – w razie potrzeby – poszukać kursu pierwszej pomocy, aby podnieść swoje kwalifikacje.

 

Poprzez grę internauci mogą zainteresować się tematyką ratowania życia bądź odświeżyć swoją wiedzę w tej dziedzinie. Grę zamieściły już na swych stronach liczne szkoły, portale informacyjne iorganizacje, w tym Polska Rada Resuscytacji www.prc.krakow.pl, która będąc częścią Europejskiej Rady Resuscytacji promuje standardy pierwszejpomocy.

 

Z grą jest powiązane konto na facebook. Dzięki temu, przez kliknięcie „Lubię to!”, wiedza na temat pierwszej pomocy jest propagowana wśród internautów.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS