strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 1 czerwca 2020   pogoda

Aktualności

Hot-spot na plaży miejskiej w Giżycku

01 lipca 2009
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

W Giżycku  mieszkańcy i turyści mogą korzystać

z bezpłatnego Internetu

 

TERAZ HOT-SPOT RÓWNIEŻ NA PLAŻY MIEJSKIEJ W GIŻYCKU!!

 

Z myślą o tegorocznym sezonie turystycznym, na plaży miejskiej w Giżycku uruchomiony został hot spot, czyli punkt bezprzewodowego dostępu do Internetu. Od lipca 2008  całoroczny hot spot funkcjonuje również w okolicy mostu obrotowego. Strefa bezpłatnego bezprzewodowego Internetu obejmuje swoim zasięgiem więc nie tylko plażę miejską, ale ul. Nadbrzeżną, ul. Olsztyńską do ul. Unii Europejskiej oraz najbliższą okolicę po drugiej stronie kanału Łuczańskiego. W Strefach możliwe jest m.in. korzystanie z poczty email i przeglądanie stron internetowych. Informacje o możliwości darmowego korzystania z Internetu można znaleźć bezpośrednio w Strefach.

 

 

Hot-spot działa w oparciu o powstającą infrastrukturę sieci MAN, na łączu internetowym udostępnionym przez Urząd Miejski w Giżycku. Aby skorzystać z bezpłatnego Internetu trzeba oczywiście znaleźć się w Strefie Bezpłatnego Internetu. Wystarczy mieć komputer wyposażony w bezprzewodową kartę sieciową (WiFi), co w nowszych laptopach jest standardem. Starsze wymagają natomiast dokupienia karty (koszt ok. 30 zł). Dostęp do sieci nie wymaga specjalnej rejestracji użytkownika, czy też dokonywania jakichkolwiek ustawień. Należy tylko wybrać sygnalizowaną przez komputer sieć pod nazwą: hot spot przy moście obrotowym -  Gizycko_01, Gizycko_02 lub Gizycko_03 (ustawienia fabryczne), a na plazy miejskiej - Gizycko_04, Gizycko_05 lub Gizycko_06 .

 

W ramach monitoringu miejskiego w okolicach hot spotów, funkcjonują kamery obrotowe. Dzięki temu zarówno mieszkańcy jak i turyści, mogą się czuć jeszcze bezpieczniej.

 

Poza hot spotem na plaży miejskiej oraz przy  ul. Nadbrzeżnej, dziś można bezpłatnie i bezprzewodowo, surfować również na terenie Urzędu Miejskiego przy al. 1 Maja 14. Stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu dla wszystkich zainteresowanych znajdują się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Mickiewicza, Giżyckim Centrum Kultury przy ul. Konarskiego, Klubie Seniora przy ul. Królowej Jadwigi, Centrum Promocji i Informacji Turystycznej przy ul. Wyzwolenia, a dla dzieci i młodzieży w Świetlicy Socjoterapeutycznej (Centrum Profilaktyki) przy ul. Sikorskiego i Alternatywnym Centrum Kultury G11 (Centrum Profilaktyki) przy ul. Gdańskiej.

 

W ramach "Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego" Giżycko planuje budowę info-kiosków z dostępem do internetu i informacji miejskich. Projekt zakłada też powstanie kilkadziesiąt punktów z bezprzewodowym dostępem do Internetu, które pozwolą na pokrycie siecią praktycznie całego miasta W miarę możliwości realizowane będą następne przyłącza, przewidziane na początek m.in. przy porcie Żeglugi Mazurskiej i przy pasażu w centrum miasta. Początkowa faza realizacji nie zakłada objęcia zasięgiem sygnału osiedli mieszkaniowych, ale dalszy rozwój systemu przewiduje taką możliwość. Przy większości punktów dostępowych, usytuowane zostaną kamery monitorujące, co powinno poprawić stan bezpieczeństwa w tych miejscach. Przewidywana prędkość internetowa dla użytkownika finalnego będzie wynosiła 128 – 256 kb/s, co nie jest zawrotną prędkością, ale naszą ofertę należy traktować jako swoiste „internetowe minimum”. Utworzenie w Giżycku bezpłatnych punktów dostępu do Internetu, wpisane jest do programu gospodarczego na lata 2008 – 2010 i na jego realizację przewidziane jest wyasygnowanie 2 mln zł. Liczymy też na spore dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej.  

 

Urząd Miejski w Giżycku życzy

przyjemnego surfowania na Mazurach!!!

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS