IX Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+

W dniach 17- 19 sierpnia w Oczach Mazur – MCŻiTW rozegrano kolejne regaty dla seniorów. Średni wiek startujących zawodników wyniósł około 70 lat. Wielu miało ponad 80 lat. Najstarszy sternik jachtu miał prawie 95 lat.

 

Organizatorem regat była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Wystartowało 19 załóg. Wśród faworytów zabrakło Czesława Perlickiego, któremu wichura na wybrzeżu przewróciła stojący na skraberze jacht. Wśród zawodników była spora grupa osób z niepełnosprawnością.  

 

W środę, która była dniem treningowym pogoda była dobra. Nie padało i był wiatr. W czwartek od rana nie było wiatru. Na szczęście po obiedzie pojawił się słaby wiatr 1- 2 B i z trudem rozegrano 3 wyścigi. Pierwszy wygrał Jacek Ludwiczak, ubiegłoroczny złoty medalista, drugi Ryszard Kwiatkowski ubiegłoroczny srebrny medalista a trzeci Kazimierz Gloc  - najstarszy sternik mający prawie 95 lat !  Wieczorem był tradycyjny grill.

Po trzech wyścigach prowadził Jacek Ludwiczak, który miał 7 punktów przed Henrykiem Zapałą (16 pkt.) i Ryszardem Kwiatkowskim (18 punktów). Kolejne miejsca zajmowali  Kazimierz Gloc (19 pkt.), Jerzy Uzarowicz (20 pkt.) i Wiesław Wołowski (20 pkt.)  Zapowiadała się zacięta walka o miejsca na podium w ostatnim dniu regat.

W piątek były znakomite warunki do żeglowania. Było słonecznie, ciepło i był wiatr 3 B. Wyścigi rozpoczęto o godzinie 8.50  i szybko rozegrano trzy. Załogi spłynęły do portu, nastąpiła wymiana  jachtów i rozegrano ostatnie 3 wyścigi. Walka o pierwsze miejsce toczyła się do ostatniego wyścigu. Podobnie jak w poprzednim roku Ludwiczak pokonał Kwiatkowskiego, ale tym razem tylko o 1 punkt.   

Zwycięzcy regat otrzymali puchary i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali w drodze losowania nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów i firmę TEEKANNE.

Patronat  honorowy nad regatami jak w latach poprzednich objął Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, lecz mistrzostwa nie były dofinansowane przez  ten Samorząd. Należy podkreślić fakt, że Mistrzostwa nie otrzymały żadnego wsparcia finansowego z zewnątrz. Nie było również wpisowego do regat. Odbyły się dzięki pomocy spółki Oczy Mazur – MCŻiTW, która udzieliła gościny i użyczyła jachty. Cała obsługa regat pracowała na zasadzie wolontariatu.

Organizatorzy zaprosili zawodników na X Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+  za rok.

Wyniki:

  1. Jacek Ludwiczak, Czesław Jakubczyk, Jerzy Filipowicz (14 pkt.)
  2. Ryszard Kwiatkowski, Stanisław Ostaszewski, Romuald Skrzypek (15 pkt.)
  3. Jerzy Uzarowicz, Krzysztof Pawlik, Leszek Opioła (25 pkt.)
  4. Bogdan Kalwasiński, Andrzej Bąkalski, Edmund Zaleski (36 pkt.)
  5. Wiesław Wołowski, Mirosław Bondar, Tomasz Sontowski (42 pkt.)
  6. Arkadiusz Chomicki, Dariusz Knitter, Kazimierz Kulig (43 pkt.)
  7. Marek Borys, Grażyna Borys, Wojciech Juraszek (45 pkt.)
  8. Marek Agaciak, Jerzy Banaszkiewicz, Zdzisław Maciejewski (49 pkt.)
  9. Tomasz Nazaruk, Wojciech Danielak, Wojciech Kancelarczyk (56 pkt.)
  10. Jan Uruski, Józef Debert, Zdzisław Wieteska (59 pkt.)

tekst i zdjęcia M. Winiarczyk