strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 26 stycznia 2021   pogoda

Aktualności

JERZY SKOLIMOWSKI ODWIEDZIŁ "FILMOWE GIŻYCKO"

01 września 2011
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Podczas gdy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 1 września odbywała się premiera najnowszego filmu Romana Polańskiego „Rzeź”, w Giżycku pokazany został jego debiut filmowy, czyli „Nóż w wodzie”. Projekcja zrealizowana została na zakończenie „Filmowego Giżycka” i jednocześnie w ramach obchodów 50-lecia filmu "Noż w wodzie", kręconego właśnie na Mazurach, m.in. na jez. Kisajno więcej info…

 

Jerzy Skolimowski fot. Księżycowy Dworek, wrzesień 2011

 

Z okazji tak specjalnego wydarzenia do Giżycka przyjechał Jerzy Skolimowski, autor dialogów kultowego „Noża w wodzie”, reżyser takich filmów jak ,,Bariera”, ,,Ręce do góry”, ,,Cztery noce z Anną” czy głośnego ,,Essential Killing” (2010), za który w ubiegłym roku otrzymał Specjalną Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

 

Najwytrwalsi widzowie, po projekcji "Noża w wodzie", mieli okazję usłyszeć od Jerzego Skolimowskiego kilka anegdot i ciekawostek z planu m.in. ta, według której Roman Polański chciał zagrać rolę Chłopaka, stwierdził jednak, że jego aparycja nie pasuje do charakteru i wizji postaci, postanowił więc "przynajmniej" podłożyć głos do tejże właśnie roli . 1-wrześniowy wieczór w Giżycku był również niepowtarzalną szansą, by zadać znanemu reżyserowi pytanie, czego publika „Filmowego Giżycka” nie omieszkała zrobić. Mimo bardzo późnej pory i zimnej aury pytaniom nie bylo końca:)

 

Atrakcją gizyckich obchodów 50-lecia filmu "Noża w wodzie" była również możliwość obejrzenia historycznego jachtu Rekin, wykorzystanego w filmie „Nóż w wodzie” pod nazwą Christine. Jacht  znajduje się w  Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej (dawny giżycki Almatur), wymaga kapitalnego remontu i czeka na przywrócenie dawnej świetności.

 

 

o projekcie FILMOWE GIŻYCKO

 

Filmowe Giżycko to 8 filmowych czwartkowych wieczorów lipca, sierpnia i września  na plaży miejskiej w Giżycku, podczas których nie zabrakło filmów polskich i zagranicznych, fabularnych, hitów kinowych, a także ciekawych dokumentów nawiązujących do tematyki żeglarskiej i wodniackiej. W ramach przedsięwzięcia od 14 lipca do 1 września 2011 wyświetlono: „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”,  „Szczęki” I cz., „Otchłań”, Cast Away „Poza światem”, „Rejs”, „Titanic”, „W poszukiwaniu legendy”, „Morning light” i „Nóż w wodzie”. Wstęp na wszystkie filmy był bezpłatny. Kino letnie i cykliczne pokazy są możliwe dzięki realizacji unijnego projektu "MARKA GIŻYCKO", więcej o projekcie...

 

Bezpłatne pokazy filmów będą towarzyszyły giżyckiemu latu również
w roku 2012 i 2013!:)

 
Zapraszamy do wyrażenia opinii o tegorocznej edycji Filmowego Giżycka. Można napisać jakie filmy chciałoby się obejrzeć, co było dobre, a czego brakowało podczas projekcji. Dzięki wszystkim zebranym opiniom chcielibyśmy uatrakcyjnić letnie projekcje w ramach Filmowego Giżycka w przyszłym roku! Krótka ankieta dostępna na stronie miasta gizycko.pl jest anonimowa!  Wypełnij ankietę

 

 

z biografii JERZEGO SKOLIMOWSKIEGO

 

Jerzy Skolimowski (ur. 5 maja 1938 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta, malarz, zajmował się równiez muzyka jazzową. Przedstawiciel Nowej fali w polskim kinie. Jego matka była attaché kulturalnym w Pradze, tam uczęszczał do gimnazjum razem z Milošem Formanem, Václavem Havlem i Ivanem Passerem. Studiował kolejno polonistykę i etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1963 ukończył Wydział Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Współscenarzysta Noża w wodzie Romana Polańskiego i Niewinnych czarodziejów Andrzeja Wajdy, w 1964 debiutował jako reżyser Rysopisem. W 1969 wyjechał z Polski. Realizował filmy w Anglii, Włoszech i Hollywood. Zdobył 10 nagród filmowych, w tym Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie, nagrody na festiwalach w Cannes i Wenecji. Wrócił do Polski po wielu latach realizując ekranizację Ferdydurke. Oddał się malarstwu. W 2008 po kilkunastu latach przerwy, zrealizował film fabularny Cztery noce z Anną.

 

Jego obraz Essential Killing z 2010 roku okazał się dużym sukcesem, zdobywając między innymi dwie nagrody na Festiwalu w Wenecji i biorąc udział w konkursie głównym Camerimage 2010. Jako poeta debiutował w 1957 wierszem Moje rundy w Nowej Kulturze. Wydał kilka tomików poezji, jest także autorem sztuk teatralnych. Jako aktor pojawił się m.in. w filmie Los Angeles bez mapy, Białych nocach, Operacji Samum, a także w Na samym dnie. Obsadzany najczęściej w rolach Rosjan. Był członkiem jury festiwali filmowych w Cannes (1987), San Sebastian (1998), oraz Wenecji (2000 i 2001).

 

Mieszkający na Mazurach reżyser w tym roku 17 stycznia został nagrodzony z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie otrzymał w gronie znakomitych osób związanych z polską kulturą, wśród których m.in.: poetka Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku, aktorka Krystyna Janda i reżyser Jan Jakub Kolski.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS