strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 24 sierpnia 2019   pogoda

Aktualności

Klasy sportowe w Giżycku

13 kwietnia 2011
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Klasy sportowe w Giżycku

 

W Giżyckich szkołach od lat działają klasy sportowe o różnych profilach, żeglarskim, pływackim, piłki ręcznej i łyżwiarskim.

 

Klasy sportowe funkcjonują w Szkole Podstawowej nr 7. Do roku 2009 roku klasa o profilu żeglarskim, a obecnie o profilu łyżwiarskim. W Gimnazjum nr 1 są klasy o profilu żeglarskim i piłki ręcznej, w Szkole Podstawowej nr 4 klasy pływackie i żeglarskie.

 

W giżyckich szkołach podstawowych w klasach 2-3 są prowadzone są również obowiązkowe lekcje pływania w miejskiej pływalni, a od 2011 roku, kiedy to wybudowano kryte lodowisko, czyli „Mazurskie Centrum Sportów lodowych” w klasach 4-6 prowadzone są zajęcia łyżwiarskie.

 

Obóz żeglarski klasy sportowej
(fot. Gimnazjum nr 1 http://gimgiz1.republika.pl/)

 

Żeglarskie klasy sportowe

Klasa sportowa – żeglarska w Szkole Podstawowej nr 4 ruszyła w roku szkolnym 2003/2004. W klasie IV znaleźli się uczniowie zakwalifikowani po sprawdzianach: pływackim i sprawnościowym.

 

Po trzech latach utworzono klasę żeglarską w Gimnazjum nr 1. Jednocześnie został zakupiony ze środków "miejskich" sprzęt: ponton do asekuracji – 5 łodzi Optimist, 4 deski windsurfingowe i 9 Laserów. Uczniowie korzystają także ze sprzętu Międzyszkolnej Bazie Sportów Wodnych  – sportowego i turystycznego – Omeg, Sportin i szalup DZ i tu trenują.

 

Baza, która trwa i funkcjonuje dzięki powiatowemu i miejskiemu samorządowi, członkom, rodzicom, sympatykom i przyjaciołom żeglarstwa oraz organizacjom wspierających działalność : Warmińsko-Mazurskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu, W-M Federacji Sportu, Mazurskiemu Centrum Żeglarstwa, Mazurskiemu WOPR jest miejscem, gdzie już najmłodsi mogą szlifować swoje sportowe talenty i doskonalić warsztat.

 

Obozy żeglarskie

Uczniowie giżyckich klas sportowych ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 1 biorą udział w obozach żeglarskich, na których doskonalą swe umiejętności. Zajęcia specjalistyczne prowadzone są przez instruktorów żeglarstwa.  Obozy  finansowane są głównie przez Gminę Miejską Giżycko, czyli organ prowadzący szkoły.

 

Obóz żeglarski klasy sportowej
(fot. Gimnazjum nr 1 http://gimgiz1.republika.pl/)

 

Obozy uczniów klas sportowych organizowane są przede wszystkim w Międzyszkolnej Bazie Sportów Wodnych Ryn. Jedną z funkcji ośrodka "ZOFIÓWKA" w Rynie jest Polsko – Rosyjski Ośrodek Współpracy, na który to Powiat Giżycki otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.  Dzięki temu wyremontowano budynek hotelowy, zmodernizowano dostarczanie ciepłej wody do domków, szaletu i kuchni oraz zakupiono sprzęt: 3 szalupy DZ, 10 Omeg, 7 Sportin 600, 20 kajaków, 40 rowerów górskich. W Rynie organizowane są zawody, obozy i zgrupowania sportowe. Dzieci i młodzież z terenu miasta i powiatu giżyckiego ma możliwość rozwijania swoich pasji sportowych i integrowania podczas licznych spotkań, rejsów i obozów.

 

Żeglujemy po Europie

Nasi żeglarze obecni są na wielu ważnych imprezach w różnych zakątkach Europy. Młodzi sportowcy z Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego „Niegocin”, który powstał przy Bazie w 1996 roku, biorą udział w regatach m.in. w Kownie na Litwie. Litewscy koledzy, przyjeżdżają zresztą  w ramach bardzo dobrej współpracy na większość imprez organizowanych przez UKŻR Niegocin i MBSW w Giżycku.

 

Giżycczanie trenują we Włoszech i Hiszpanii, jeżdżą na Mistrzostwa Świata do Chorwacji, Anglii, Mistrzostwa Europy do Finlandii, a w roku 2011 wybierają się również do Francji.


Wśród ostatnich sukcesów

Bardzo dobre wyniki grupy Optimist, z którą pracuje trener Marcin Panaś mamy od 2005 roku, m. in. Artur Danilewicz, Stanisław Klimaszewski, Krzysztof Małecki, Artur Brzozowski, Wiktor Czałbowski, Wiktoria Szmit wygrywali lub zajmowali czołowe miejsca w imprezach rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

 

Także bojerowcy trenujący także pod okiem Marcina Panasia odnoszą medalowe sukcesy. W 2006 roku Wiktor Czałbowski zdobywa srebrny medal Mistrzostw Polski w klasie IceOptimist a Mateusz Borysewicz także srebro tylko w klasie DN Juniorów.


Wspomniana grupa Optimistkarzy "przesiada" się na Lasera 4,7 i Cadeta. Owocuje to bardzo dobrymi wynikami – Artur Danilewicz – 5 m. Ogólnopolska Olimpiada i Stanisław Klimaszewski żeglują od sezonu 2007 w czołówce kraju w kl. Laser, a Krzysztof Małecki w kl. Cadet. Kwalifikują się także do Mistrzostw Świata i Europy.

Nadchodzi rok 2009 i rozwiązuje się worek z medalami. Medalową serię rozpoczyna w lutym Adam Łożyński zdobywając srebrny krążek w Windsurfingu Lodowym a kontynuują w sierpniu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie ponownie Adam Łożyński i ponownie srebro w windsurfingowej klasie Techno 293, Krzysztof Małecki - Mikołaj Mickiewicz – złoto w klasie Cadet i Stanisław Klimaszewski brąz w klasie Laser 4,7. Była duża szansa na jeszcze jeden medal – wspominani Cadeciarze otarli się o pudło Mistrzostw Europy rozgrywanych w Hiszpanii i zajęli 4 miejsce.

 


(w opracowaniu korzystano  z informacji UKŻR   www.ukzr.pl )

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS