strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 6 grudnia 2020   pogoda

Aktualności

Konferencja prasowa z udziałem Paula Esswooda

03 sierpnia 2013
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

KONFERENCJA PRASOWA "GIŻYCKIE LATO Z G.F. HÄNDLEM"
Z UDZIAŁEM PAULA ESSWOODA

wybitnego śpiewaka i dyrygenta, który występował na wszystkich słynnych scenach operowych Europy i Ameryki i jako pierwszy kontratenor wystąpił w La Scala w Milano. 

Pod dyrekcją Paula Esswooda już 11 sierpnia w niedzielę na XIX-wiecznym moście obrotowym w Giżycku odbędzie się magiczne widowisko i koncert dzieł G.F Händla z pokazem ogni sztucznych!

 

6 sierpnia w Giżycku odbyła się konferencja prasowa z udziałem artystów i organizatorów „Giżyckiego lata z G.F. Händlem”. Specjalnie do Giżycka przyjechał znakomity muzyk Paul Esswood, obecny był również pomysłodawca i opiekun artystyczny wydarzenia Krzysztof Sokołowski oraz organizator imprezy burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska.

 


Od lewej: Dominika Piotrowska Wydział Promocji UM, muzycy: Paul Esswood i Krzysztof Sokołowski oraz burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska

fot. UM Giżycko, 6.08.2013

 

Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska serdecznie zaprasza wszystkich na wieczorne widowisko. Mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w kulturalnej uczcie zarówno na lądzie jak również z zacumowanych na kanale statków: Liczymy, że dopisze nam pogoda, by jak największa publiczność mogła wziąć udział w naszym unikatowym wydarzeniu kulturalnym w Giżycku. (…) To będzie wielkie wydarzenie muzyczne, bo nie często się zdarza, że muzyka jest wykonywana na moście. Wracamy do korzeni, bo po raz pierwszy utwory Händla były wykonywane na moście i teraz też tak będzie”.

 

Muzyczne wydarzenie, które czeka nas już w najbliższą niedzielę 11 sierpnia było zresztą wielkim marzeniem giżycczanina Krzysztofa Sokołowskiego: Taki koncert był moim marzeniem niemal od dzieciństwa, po moim pierwszym zauroczeniu muzyką Händla, kiedy będąc jeszcze w szkole muzycznej w Giżycku otrzymałem winylową płytę z jego dziełami (…) Poza tym okoliczności, w Londynie był London Bridge, Tamiza, a w Giżycku mamy most obrotowy, kanał Łuczański i odrestaurowany dziś zamek. Nieoceniona jest również przychylność wielu osób, niezbędna, by przedsięwzięcie zrealizować. (…) Powinno się to stać wydarzeniem, chciałbym, aby do Giżycka można było przyjeżdżać na tydzień z Händlem (…)”

 

Paul Esswood również potwierdza, ze plener w okolicy mostu obrotowego to wymarzone miejsce na koncert dzieł Händla: „Muzyka Haendla to muzyka do świętowania, celebrowania, każdy powinien ją docenić (…) Haendel jest do tej pory obok Bacha ulubionym artystą w Anglii, gdzie zamieszkał po studiach we Włoszech. Zwłaszcza jego utwór „Mesjasz”, wykonywany w każdym tygodniu. (…) Most obrotowy na kanale Łuczańskim w Giżycku, na tle zamku, to miejsce wyjątkowe i idealne dla tego wydarzenia. Podczas koncertu będą użyte kopie instrumentów, na wzór używanych przez muzyków za czasów Händla, by odtworzyć ten wyjątkowy dźwięk (…) W Giżycku będziemy gościć wspaniałą sopranistkę, Philippę Hyde, która zaśpiewa wspaniałą arię „Let the bright Seraphim”. Utwór ten był śpiewany na ślubie księżnej Diany przez Kiri Te Kanawę (…)”

 

Paul Esswood jest śpiewakiem, ma pół wieku doświadczenia jako muzyk, a dyrygenturą zajmuje się od roku 2000. Działa w Niemczech, Francji, Szwajcarii, a teraz większość swojej pracy skupia na Polsce. „(…) pracuję w Polsce, bo mamy wspaniałych muzyków, ale nie mieli oni jeszcze okazji sprawdzić się w muzyce dawnej” Paul Esswood kształci młodych artystów między innymi w Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy i Łodzi (…) To wspaniałe, że mogłem spotkać Krzysztofa Sokołowskiego, że mogę odtwarzać muzykę dawną, do świętowania i dać ją ludziom. (…) Muzyka to dar dla wszystkich, to życie, to nie tylko zapis nut, muzyka jest żywa, dziś muzycy mogą rozwijać i tworzyć nowe interpretacje dzieł stworzonych przed wiekami (…)”

 

Wybitny muzyk powiedział podczas spotkania w Giżycku, że mamy wiele wspaniałych dzieł polskiej muzyki XVIII wieku, potwierdził też, że odkrył twórcę barokowego, jakim był Jan Engel (zm. 1788), organista katedry św. Jana w Warszawie. Koncert z jego dziełami był wyjątkowy, a niestety polska muzyka barokowa nie jest grana.

 

Ogromnym wyzwaniem akustycznym i organizacyjnym będzie występ w plenerze, na moście, 20-osobowej orkiestry, składającej się z muzyków z różnych stron Polski, ale tym bardziej zapraszamy Państwa na ten wyjątkowy koncert do Giżycka!

 

Wspólnie celebrujmy w tym dniu muzykę i ważne wydarzenie, jakim jest wręczenie naszemu miastu Honorowej Flagi Europy (…) Słuchaczami magicznego koncertu będą również przedstawiciele miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Giżyckiem - „Każde z tych miast pozdrowi mieszkańców” – dodaje burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska.

 

Ważna informacja: W razie ulewnego deszczu koncert przeniesiony zostanie do kościoła ewangelickiego, w którym o godz. 19.00 odbędzie się zresztą kolejny koncert 36. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

 

Ważna informacja: Czasowe zamknięcie ulic

Uprzejmie informujemy, że w dniu 11 sierpnia 2013 roku (niedziela) w godz. 13.40-24.00 w Giżycku w związku z koncertem „Giżyckie Lato z G.F. Händlem” nastąpi zamknięcie przejazdu przez most obrotowy na Kanale Łuczańskim (Giżyckim) na odcinku: od skrzyżowania ul. Olsztyńskiej z ul. Owsianą do ul. Moniuszki za mostem obrotowym. Objazd możliwy jest ulicą Sikorskiego lub ulicą Owsianą. Przepraszamy za utrudnienia w ruchu związane z organizacją koncertu.

 

Dla ruchu żeglownego most obrotowy będzie otwarty do godz. 13.40 według obowiązującego rozkładu, czyli w godz.: 8.10 - 8.30, 10.35 - 11.00, 12.30 - 13.00, następnie od godz. 13.40 do godz. 19.00.

Armatorów statków pasażerskich oraz łodzi motorowych zachęcamy do cumowania na kanale i udziału w koncercie.

 

 

Przed nami nadzwyczajne, unikatowe w skali kraju wydarzenie artystyczne

GIŻYCKIE LATO Z G.F. HÄNDLEM

 

11 sierpnia 2013 (niedziela) godz. 21.00-22.30
Giżycko most obrotowy na kanale Łuczańskim (ul. Nadbrzeżna

 

ARTYŚCI WYSTĄPIĄ NA ZABYTKOWYM XIX-wiecznym MOŚCIE OBROTOWYM
Pokaz fajerwerków wkomponowany w widowiskowy koncert muzyki dawnej

 

W programie wieczornego plenerowego koncertu dzieł
Georga Friedricha Händla:

Muzyka na Wodzie
Let the bright Seraphim - aria z oratorium "Samson"
Muzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych
Pokaz sztucznych ogni

 

WSTĘP WOLNY

 

Wystąpią światowej klasy muzycy:
"POLSKA ORKIESTRA XVIII WIEKU"
PAUL ESSWOOD - dyrygent
Philippa Hyde - sopran Tomasz Ślusarczyk - trąbka

 

STATKI PASAŻERSKIE I JACHTY MOTOROWE
zacumowane na kanale Łuczańskim, będą wspólnie uczestniczyć
W MAGICZNYM WIDOWISKU!

 

Współpraca redakcyjna

 

Przed koncertem 11 sierpnia około godz. 20.30
na moście obrotowym nastąpi

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA HONOROWEJ FLAGI EUROPY.

 

Będzie to wyjątkowy dzień dla Giżycka, jego mieszkańców i przyjaciół, ponieważ szczególne jest wyróżnienie przyznane naszemu miastu przez Radę Europy, w uznaniu wysiłków oraz zaangażowania giżyckiego samorządu w międzynarodową współpracę oraz propagowanie idei zjednoczonej Europy. Uroczystość odbędzie się z udziałem dr. Wilfrieda Böhma Honorowego Członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, władz miasta, giżycczan, turystów oraz gości z miast zaprzyjaźnionych i partnerskich Giżycka.

 

SZCZEGÓŁY UROCZYSTOŚCI ZOBACZ...

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS