strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 17 kwietnia 2021   pogoda

Nasze Miasto

Ludzie

W związku ze skomplikowaną historią grodu nad Niegocinem wybitne osobistości związane urodzeniem lub w inny sposób z Lötzen i Giżyckiem należą do dwóch kultur, które wywarły swoje piętno na tym mieście - niemieckiej i polskiej.

 

Według niemieckich historyków w okolicach dzisiejszego Giżycka zginął z rąk Prusów arcybiskup misyjny, św. Brunon z Kwerfurtu (974 – 1009), który jest oficjalnym patronem miasta.

 

W Lötzen urodził się Ernest Boretius (1694 - 1738) - sławny lekarz i znakomity botanik, profesor uniwersytetu w Królewcu, a także Wojciech Kętrzyński (1838 - 1918) - wybitny historyk i orędownik polskości Mazur, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie.

 

Ostatnią część swojego życia spędził w majątku Stara Rudówka w powiecie giżyckim Zbigniew Morsztyn (1628 - 1689) - jeden z najwybitniejszych poetów polskiego baroku, wygnany z Rzeczypospolitej za ariańskie przekonania.

 

Swoją działalność wydawniczą i regionalną prowadził tu Marcin Gerss (1808 - 1895), określony przez Bolesława Limanowskiego mianem „ojca patriotyzmu mazurskiego".

 

Na wsi pod Lötzen urodził się, a w mieście kończył gimnazjum, Rudolf Nadolny (1873 – 1953) – niemiecki dyplomata, ambasador w Turcji i ZSRR, który złożył dymisję po dojściu Hitlera do władzy, a po wojnie był twórcą Niemieckiego Czerwonego Krzyża.

 

Z Lötzen pochodził również Franz Pfemfert (1879 – 1954) – publicysta, wydawca i redaktor słynnego, artystycznego periodyku – „Die Aktion”, współtwórca i teoretyk ekspresjonizmu w sztuce.

 

W latach 1919 - 1922 mieszkał i działał w Lötzen wybitny architekt niemiecki Erich Kutzner.

 

Mieszkał tutaj również i pracował w szkole Hansgeorg Buchholtz (1899 - 1979) - poeta i klasyk niemieckojęzycznej literatury wschodnioeuropejskiej.

 

Istnieją przesłanki ku temu, aby domniemywać, iż w 1945 r. przez krótki czas ukrywał się w Giżycku przed swoją ucieczką na Zachód Sergiusz Piasecki (1899 – 1964) – awanturnik, porucznik wywiadu II RP, żołnierz AK, wybitny pisarz i publicysta polityczny, bowiem właśnie tu pod przybranym nazwiskiem (Tomaszewicz) zamieszkała jego żona – Jadwiga Waszkiewiczówna (zmarła w Giżycku w 1989 r.) i syn Władysław.

 

W okresie powojennym swoją działalnością związani byli również z Giżyckiem: Jan Bułhak (1876 - 1950) - fotografik, twórca polskiej fotografii artystycznej, który zmarł w grodzie nad Niegocinem oraz Roman Polański, który nakręcił tutaj swój głośny, debiutancki film – „Nóż w wodzie”.

 

W 1956 r. urodziła się w Giżycku i tutaj ukończyła szkołę średnią wybitna współczesna aktorka polska - Maria Pakulnis.

 

opracowanie: Wojciech Marek Darski

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS