strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 31 maja 2020   pogoda

Aktualności

Międzynarodowe Mazurskie Sympozjum Sztuk Wizualnych i Międzynarodowy Plener Malarski

10 kwietnia 2014
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

MIĘDZYNARODOWE MAZURSKIE SYMPOZJUM SZTUK WIZUALNYCH – MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKI

GIŻYCKO 7 – 18 kwietnia 2014

 

Międzynarodowe spotkania ze sztuką w Giżycku

 

We wtorek 8 kwietnia rozpoczęły się w Giżycku spotkania ze sztuką, czyli Międzynarodowe Mazurskie Sympozjum Sztuk Wizualnych oraz  Międzynarodowy Plener Malarski  pod hasłem „Wielkanocne nastroje”. W tegorocznej edycji  biorą udział artyści z Uljanowska, Mińska, Koszyc, Rzymu, Warszawy i  Giżycka.

 

 

Uroczystego otwarcia  sympozjum dokonała Burmistrz Jolanta Piotrowska w giżyckiej Ekomarinie, gdzie zaprezentowała gościom uroki Giżycka i mazurskiej przyrody. Udział w tym wyjątkowym wydarzeniu wzięli przedstawiciele Instytutu Kultury Słowackiej, Centrum Kulturalnego Białorusi, Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury, Stowarzyszenia Mani Per Creare, a także komisarze organizacyjni i artystyczni sympozjum. Podczas sympozjum zaprezentowano m.in. obrazy malarskie, które powstały podczas wcześniejszych plenerów wokół Niegocina.

 

 

Spotkania ze Sztuką organizowane przez Fundację Droga Życia są okazją do spotkania  z artystami, ludźmi kultury, animatorami społecznymi z Warmii i Mazur. Swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami mogą podzielić się z artystami wszyscy zainteresowani sztuką, dzieci, młodzież i dorośli uzdolnieni plastycznie z naszego regionu. Plenery malarskie potrwają do 18 kwietnia.

 

Uczestnicy międzynarodowego pleneru malarskiego udokumentują poprzez swoją twórczość piękno przyrody i architektury Krainy Wielkich Jezior, wyjątkowość kultury materialnej, sakralnej i świeckiej (kościoły, cerkwie, synagogi, zbory, architektura miejska, budownictwo ludowe, urbanistyka zabytkowa). Kultura duchowa, sztuka mazurska, kultura narodów i państw, mają być inspiracją do tworzenia współczesnych dzieł sztuki.

 

O miedzynarodwym przedsięwzięciu Komisarz Organizacyjny Marek Madej i Sekretarz Bartosz Dzikowski:

 

Po raz kolejny w Giżycku, w magicznej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich,  Fundacja Droga Życia z Warszawy wraz  z  jej Prezesem Adamem Kompowskim,  organizuje  Międzynarodowy Plener Malarski tym razem, wynikający także z terminu realizacji przedsięwzięcia, w rozbudowanej formule Międzynarodowego  Mazurskiego Sympozjum Sztuk Wizualnych "Wielkanocne Nastroje".

 

    

Korzystając z gościnności gospodarzy  pleneru,  dyrekcji, właścicieli urokliwych hoteli i pensjonatów położonych wokół Jeziora Niegocin: pani Joanny Dzienis z Hotelu Europa w Giżycku, pana Marka Szmita z  Hotelu Tajty w Giżycku, pani Marzeny Nowakowskiej z Campingu – Hoteliku Borowo w Bystrym oraz pani Selwiny Nowakowskiej z Pensjonatu Gospoda pod Czarnym Łabędziem  w Rydzewie, artyści z całej Polski także Słowacji, Rosji i Białorusi  przez dziesięć przedświątecznych wiosennych dni będą tworzyć prace o tematyce związanej z miejscem ich pobytu, przetwarzając na płótnach malarskich krajobraz przyrodniczy regionu, jego architekturę i urbanistykę związane z charakterem tego malowniczego obszaru naszego kraju. Także podczas artystycznych prezentacji multimedialnych, spotkań panelowych będą rozmawiali, wymieniali się doświadczeniami, poglądami na temat warsztatu, estetyki, filozofii, kondycji współczesnej europejskiej sztuki tej tradycyjnej, klasycznej jak i nowoczesnej, abstrakcyjnej.

  

Sympozjum uroczyście otworzyła i przywitała artystów w Ekomarinie Giżycko nad jeziorem Niegocin, w dniu 8 kwietnia, we wtorek o godz. 12 00, Burmistrz Miasta pani Jolanta Piotrowska. Patronat Kulturalny, jak w wielu wcześniejszych, podobnych wydarzeniach kulturalnych objął Związek Zawodowy Twórców Kultury z jego Przewodniczącym Krzysztofem Dzikowskim. Przedsięwzięcie wspierane jest także merytorycznie przez Słowacki Instytut Kultury z Dyrektorem Milanem Novotnym, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury z Dyrektorem Sergejem Antufjevem, Centrum Kulturalne Białorusi z Dyrektorem Eduardo Shvaiko a także Stowarzyszenie „Mani Per Creare” z Włoch z Prezesem Floriano Massera.

 

W dniu 17 kwietnia, w czwartek o godz. 18 00, w gościnnych progach Restauracji Kamili i Marzeny Nowakowskich „Dzika Kaczka” przy Campingu Borowo koło Giżycka, na zakończenie tego artystycznego wydarzenia odbędzie się uroczyste Spotkanie i Wernisaż wystawy malarskiej podsumowujące 10-dniowy pobyt artystów nad Jeziorem Niegocin. Jako Gość Honorowy spotkania zaproszony został Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski.

 

 

Walory turystyczne Pojezierza Warmińsko – Mazurskiego, jego bogata, różnorodna, wielonarodowa kultura duchowa i materialna  znane są w całej Polsce ale i daleko poza jej granicami. Rzesze turystów z całego świata odwiedzają tą urokliwą,  przyrodniczą krainę.  Wśród nich przyjeżdżają także artyści, aby nie tylko tu odpocząć i odwiedzić interesujące, atrakcyjne miejsca tego regionu, ale także żeby odnowić w sobie siły witalne, duchowe do dalszej twórczej pracy artystycznej w ich codziennym życiu zawodowym.

   

Kwietniowe mazurskie sympozjum – plener malarski, w dniach 7  – 18 kwietnia gości znakomitą, międzynarodową grupę artystów z Europy Środkowej i Wschodniej.  Do Polski przyjechali artyści z  Centrum Sztuki Współczesnej z Mińska na Białorusi, artyści ze Stowarzyszenia Malarzy Rosyjskich z Uljanowska nad Wołgą, z Instytutu Słowackiego z Warszawy a także artyści z Polski: Łodzi, Krakowa i Warszawy.

 

Komisarzem całego przedsięwzięcia jest wieloletni animator podobnych działań artystycznych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich Marek Madej, Wiceprezes Fundacji Droga Życia, którego w jego działaniach organizacyjnych wspomagają uznani, profesjonalni artyści  m.in. Sekretarz  Sympozjum Bartosz Dzikowski, Kuratorzy Artystyczni: Andrzej Siewierski oraz Ewa Dołgań Piotrowska.

 

Obrazy powstałe na plenerze zaprezentowane zostaną także publiczności warszawskiej 24 kwietnia, w czwartek o godz. 17 00, podczas Spotkania Wielkanocnego „Mazurskie Nastroje”, po raz kolejny w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury. Następnie część ekspozycji zostanie zaprezentowana w Centrum Kulturalnym Białorusi. Dzięki gościnności Dyrekcji Ośrodka w latach poprzednich jak i obecnie, także i tutaj artyści będą mieli możliwość ekspozycji swoich dokonań.  Natomiast Prezes Stowarzyszenia „Mani Per Creare” chętnie zaprasza artystów, uczestników kwietniowego wydarzenia kulturalnego na Mazurach do zaprezentowania plonów wiosennego pleneru i sympozjum dla członków, sympatyków jego rodzimej organizacji we Włoszech na jesieni br. w Rzymie.

 

Międzynarodowe Sympozjum i Plener Malarski wsparł Patronatem Społecznym Rotary Club Giżycko z jej Prezydent Joanną Dzienis.

 

 

informacje UM Giżycko i Organizator, zdjęcia UM Giżycko

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS