strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 5 lipca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 16 sierpnia 2015

Fotografie Włodzimierza Puchalskiego "Na Mazurskich szlakach"
2015.07.31
Świetlica wiejska w Dobie
Bezpłatne warsztaty żeglarskie "Sprawni Żeglarze"
2015.08.14
Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej 2015
2015.08.16
Kościół Ewangelicko-Augsburski
LITERATURA NA WODZIE Włodzimierz Kowalewski i Wojciech Darski
2015.08.16
Statek Olimpia Kanał Giżycki (Łuczański)
Mazurski Ekopatrol na żywo z Giżycka w TVP
2015.08.16
plaża miejska
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie DZ wyścig 24h
2015.08.15
jez. Kisajno Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie DZ wyścig 24h

14 sierpnia 2015
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2015-08-15
Termin do:2015-08-16
Organizator:Mazurska Szkoła Żeglarstwa | Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku
Miejsce:jez. Kisajno Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej
Telefon:87 428 59 71
E-mail:sail@sail-mazury.pl
Www:www.msz.org.pl

XIV MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI w klasie DZ
wyścig 24h non-stop pod hasłem "Ratujmy Dezety"


15-16 sierpnia (sobota-niedziela) 2015
start w sobotę 15 sierpnia godz. 13.00 jez. Kisajno Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki WodnejFOT. Marek Winiarczyk www.msz.org.pl


Najtrudniejsze w Polsce regaty śródlądowe rozgrywane w formule 24-godzinnego wyścigu non-stop miały już 13 edycji. W tym roku po raz 14 organizuje je Mazurska Szkoła Żeglarstwa i Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. Dwudniowa impreza rozpoczyna się 15 sierpnia. W wyścigu startuje około 20 jachtów z załogami od 8 do 12 żeglarzy, w trzech klasach: Dezety Tradycyjnej "ciężkiej szczecińskiej", DZ Klasycznej "lekkiej janmorowskiej" i Open (jachty z dowolnym rodzajem i wielkością ożaglowania: bermudzkie, sztaksle, genakery, spinakery etc.). W Mistrzostwach biorą też udział ekipy zagraniczne z Litwy, Czech i Łotwy. Regaty całodobowe to pojęcie umowne, pierwszy jacht na mecie spodziewany jest po około 19-20 godzinach żeglugi. O godzinie 12.00 w niedzielę 16 sierpnia zamykana jest linia mety i oznaczone miejsca wszystkich jednostek, które jeszcze uczestniczą w wyścigu, by wszystkie jachty, które do tego czasu nie wycofały się z wyścigu zostały sklasyfikowane i wzięły udział w ceremonii zakończenia Mistrzostw o godz. 16.00.


Trasa regat prowadzi przez wiele jezior: Kisajno, Dargin, Kirsajty, Święcajty, Sztynorckie i Mamry. Przebieg trasy (w zależności od warunków pogodowych i po konsultacji z ratownikami) zostanie przedstawiony na odprawie sterników, bezpośrednio przed startem.


Tradycyjnie uczestnicy regat otrzymują gorący posiłek regeneracyjny i zwolnieni są z wszelkich opłat wynikających z tytułu pobytu w ośrodku (slipowanie jachtu, wyładunek i załadunek jachtu dźwigiem, opłaty portowe, korzystanie z sanitariatów). Załogi mogą też skorzystać z bezpłatnego rozbicia namiotów na terenie ośrodka.


Dezeta opisana jest jako szalupa żaglowo-wiosłowa i formuła regat przewiduje używanie zarówno żagli jak i wioseł. Zgodnie z regulaminem na jachcie nie może być więcej niż 2 wiosła. Dopuszcza się użycie wyłącznie wioseł drewnianych, bez jakiejkolwiek formy mocowania ich w dulkach, stelażach, wiązaniach, bolcach. Na trasie wyścigu można używać tylko jednej pary wioseł, a w kanałach i przesmykach dwóch par, ale w instrukcji żeglugi jest dokładnie podane, w których miejscach – odkąd, dokąd. Nie wolno oczywiście stosować równocześnie dwóch napędów, więc albo wiosła albo żagle. Bezpokładowy jacht mieczowy wiosłowo-żaglowy (dziesięciowiosłowy, skrót DZ pochodzi od "Dziesięć Załogi") zaprojektowany został na początku XX wieku w 1905 r. w Niemczech jako łódź ratowniczo-robocza, do nauki żeglarstwa dla młodzieży. Powierzchnia ożaglowania ma ok. 30 m², maksymalna liczba załogi to 12 osób.


Organizatorem tych długodystansowych regat jest Mazurska Szkoła Żeglarstwa i Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku (ośrodek dawnego Almaturu).

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS