strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 31 marca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 8 lutego 2014

FERIE ZIMOWE w Giżyckim Centrum Kultury
2014.01.27
Giżyckie Centrum Kultury
FERIE ZIMOWE w Miejskiej Bibliotece Publicznej
2014.01.27
Miejska Biblioteka Publiczna
STEP TO THE BEAT III Międzynarodowe Zawody Streetdance
2014.02.08
Giżyckie Centrum Kultury
Mistrzostwa Polski ICE-Optimist i DN Junior
2014.02.07
jez. Kisajno Dom Perkun w Pierkunowie
FERIE ZIMOWE w szkołach
2014.01.27
giżyckie szkoły podstawowe i gimnazja
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie Monotyp XV
2014.02.08
jez. Niegocin Rydzewo Gospoda pod "Czarnym Łabędziem"
FERIE ZIMOWE na sportowo z MOSiREM
2014.01.27
Giżycko obiekty sportowe

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie Monotyp XV

05 lutego 2014
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-02-08
Termin do:2014-02-09
Organizator:Polska Flota Monotyp XV, Jerzy Nowakowski Gospoda pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie
Miejsce:jez. Niegocin Rydzewo Gospoda pod "Czarnym Łabędziem"
Telefon:601 803 311 Jerzy Nowakowski
E-mail:biuro@gospoda.pl
Www:www.gospoda.pl

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 2014 w klasie Monotyp XV


8-9 lutego 2014 (sobota-niedziela)
Mistrzostwa rozegrane będą na Jeziorze Niegocin
przy Gospodzie pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie
bądź na akwenie rezerwowymfot. www.gospoda.pl


Planowany Program Mistrzostw:

7 lutego - Przyjazd i Zakwaterowanie w Gospodzie pod Czarnym Łabędziem
8 lutego godz. 10.00 - Ceremonia otwarcia mistrzostw
- Pierwszy dzień regat Międzynarodowych Mistrzostw Polski 2014
9 lutego - Drugi dzień regat Międzynarodowych Mistrzostw Polski 2014
- Ceremonia zakończenia Mistrzostw, wręczenie nagród
10 lutego - Dzień rezerwowy


Przepisy: Oficjalne przepisy Monotype XV z 29 Maja 1999
http://www.sisf.se/isjakt/sisf/XV/rules.htm
http://www.sisf.se/isjakt/sisf/xv/rules/Right-of-way-rules-XV.pdf 
Opłata wpisowa: 100 PLN / osoba


Ubezpieczenie:
Ubezpieczenie jest obowiązkowe.


Zgłoszenia:
Zgłoszenia można dokonywać za pośrednictwem formularza na adres e-mail: biuro@gospoda.pl


Organizator: Polska Flota Monotyp XV biuro@gospoda.pl tel. 601 803 311, Jerzy Nowakowski – właściciel Gospody pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie www.gospoda.pl


Zapraszamy serdecznie!

WWW.GIZYCKO.PL:

Z historii bojerów..

Warunki lodowe na zimowym jeziorze Niegocin od lat sprzyjają uprawianiu ślizgów bojerowych. W roku 1947 w Giżycku zorganizowany został stały ośrodek szkoleniowy żeglarstwa lodowego, który rozpoczął szkolenie miejscowej młodzieży, w sezonie zimowym 1949 r. rozpoczęto już stałą i systematyczną prace, szkoleniową, zorganizowano pierwszy po wojnie kurs instruktorów żeglarstwa, a już w 1951 r. rozegrano na Niegocinie pierwsze w historii naszego kraju Bojerowe Mistrzostwa Polski. Zawodnicy latali na wybudowanych w stoczni w Giżycku 10 nowych bojerach Monotyp XV. Również drugie mistrzostwa w 1952 roku odbyły się w naszym mieście. Od tego okresu Giżycko na długie lata stało się centrum, życia bojerowego dla całego kraju i regionu.


O DN-ach...

Rok 1966 wchodzi do historii żeglarstwa lodowego jako data historyczna, zmienia on całkowicie żeglarstwo lodowe w Polsce. Dzieje się to za sprawą Holendra Wim Van Ackera, który przyjechał na Mistrzostwa Polski, przywożąc do nas mały ślizg lodowy klasy DN: lekki i łatwy do transportu, z dostatecznie lekką konstrukcją, by można ją było wykonać we własnym zakresie. Holenderski mistrz bojerowy Wim van Acker, który w 1966 r. przywiózł do Giżycka pierwszy ślizg lodowy klasy DN, stwierdził, że jezioro Niegocin to jeden z najlepszych europejskich akwenów bojerowych. Doceniono to, lokalizując tutaj w 1994 roku 21. Bojerowe Mistrzostwa Świata i Europy w klasie DN.


W 2013 r. na Niegocinie rozgrywane były Bojerowe Mistrzostwa Europy w klasie DN, przeniesione przez organizatorów ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne ze Skandynawii do Polski. Pogoda przeszkodziła również w Giżycku, zbyt duże opady śniegu nie pozwoliły dokończyć rywalizacji (kontynuowanej na Zalewie Siemianówka tuż przy granicy z Białorusią), ale uczestnikom i organizatorom tak się spodobało, że postanowili, że tegoroczne prestiżowe zawody zlokalizowane zostaną właśnie w Giżycku, na jez. Niegocin z bazą regat w Porcie Ekomarina Giżycko.


"Ślizg DN jest klasą pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych. W 1936 roku dziennik „Detroit News" ogłosił wśród czytelników konkurs na konstrukcję bojera. Chodziło o matą jednostkę zdolną do żeglowania po lodach. Miała to być forma taniego wypoczynku dla całej rodziny. Projektów nadeszło wiele. Wygrał ten, na którym teraz żeglujemy. Bojer klasy DN (od skrótu nazwy gazety) zyskał sobie wielką popularność w USA i Kanadzie a obecnie w całej Europie. Do Polski DN trafił za sprawą wspomnianego już Wima Van Ackera niespotykanie wprost zapalonego bojerowca i oddanego przyjaciela Polaków i Polski, Został on odznaczony w 1973 roku odznaką „Zasłużony działacz żeglarstwa polskiego", jest on pierwszym cudzoziemcem uhonorowanym przez Zarząd PZŻ tą odznaką." - rys historyczny żeglarstwa lodowego na Warmii i Mazurach na stronie Polskiej Floty DN www.bojery.pl.


O Monotypach trochę....

Na Niegocinie rozgrywane są również liczne regaty w klasie Monotyp XV. Ślizgi klasy Monotyp XV są jednostkami bardzo widowiskowymi i różnią się znacznie od bojerów nowych klas. Załoga Monotypa składa się z dwóch osób: sternika oraz załoganta, który pełni różne funkcje podczas lotu ślizgu. Prędkości maksymalne osiągane przy sprzyjających warunkach są naprawdę oszałamiające, ponieważ nie rzadko oscylują wokół 130 km/h. Monotyp jest konstrukcją niemałą i nie lekką, więc podczas lotu towarzyszy specyficzny odgłos wiatru oraz stukotu płóz o lód. Kto zaznał przyjemności przejażdżki taką konstrukcj,ą ten nie zapomni tego doznania na długie lata i na pewno będzie chciał je powtórzyć.


Produkcję ślizgów Monotyp XV uruchomiono w 1949 roku właśnie w Giżycku. Po swojej wspaniałej powojennej historii klasa Monotyp XV została trochę zapomniana, ze względu na wejście nowoczesnych konstrukcji typu DN, obecnie przeżywa swoją drugą młodość zarówno w Europie jak w kraju. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Giżycka bez problemu znajdziemy kilkanaście „odkurzonych” i wyremontowanych ślizgów tego typu, pamiętających wczesnopowojenne stocznie, ale pojawiły się też konstrukcje całkiem nowe.


W roku 2009 Międzynarodowa Federacja Regatowa Monotyp XV przyznała Polsce organizację najbardziej prestiżowej sportowej imprezy w tej klasie ślizgów lodowych, czyli Mistrzostw Świata i Europy, które wraz Otwartymi Mistrzostwami Polski odbyły się 22-28 lutego 2009 właśnie na jez. Niegocin z biurem regat w Gospodzie pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie. Europejska czołówka w bojerach klasy Monotyp XV po ponad trzydziestu latach zagościła w Polsce i właśnie na Mazurach. Była to najważniejsza i największa impreza zimowa na Mazurach. Profesjonalna organizacja zawodów i niezapomniane wrażenia zdecydowały o lokalizacji imprezy na Niegocinie również w roku 2010. Flota Holenderska Monotyp XV, organizatorzy Mistrzostw Świata i Europy w 2010 r. ze względu na lepsze warunki lodowe zdecydowali jednak, że zawody odbędą się w Holandii na Jeziorze Gouwzee, gdzie wybrały się również 2 nasze ekipy. W roku 2012 i 2013 odbyły się zaliczane do Pucharu Polski Międzynarodowe Bojerowe Mistrzostwa Polski w klasie Monotyp XV.


W tegorocznym kalendarzu Polskiej Floty Monotyp XV zaplanowano u nas m.in.: Międzynarodowe Mistrzostwa Polski International Polish Championship 8-10 lutego 2014, Puchar Jeziora Niegocin 22-14 lutego 2014, czy Puchar Portu Ekomarina 22-24 marca 2014.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS