strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 28 stycznia 2020   pogoda

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 16 marca 2009

Uroczysta sesja, Msza Święta i Kantata „Msza Święty Brunon”
2009.03.16
Sanktuarium św. Brunona
Montaż słowno-muzyczny ku czci św. Brunona
2009.03.16
Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa

Uroczysta sesja, Msza Święta i Kantata „Msza Święty Brunon”

14 stycznia 2009
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2009-03-16
Termin do:2009-03-16
Organizator:Urząd Miejski w Giżycku, Sanktuarium św. Brunona, Giżyckie Centrum Kultury, SP nr 6
Miejsce:Sanktuarium św. Brunona
Telefon:087 7324 137
E-mail:promocja@gizycko.pl
Www:www.swietybrunon.gizycko.pl
OBCHODY MILLENIUM MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI ŚWIĘTEGO BRUNONA
GIŻYCKO 2009

16 marca (poniedziałek) 2009


godz. 16.00 Połączona sesja Rady Miejskiej w Giżycku oraz Rady Powiatu Giżyckiego z udziałem ks. biskupa, referat dr Roberta Kempy, wystawa prac plastycznych giżyckich uczniów, przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 6


godz. 18.00 Uroczysta Msza Święta w Sanktuarium św. Brunona


godz. 19.00 - 20.00 Koncert muzyki organowej i wykonanie specjalnie zamówionej kantaty „Msza Święty Brunon” w Sanktuarium św. Brunona. Kantatę skomponował Karol Drynkowski, uznany i wielokrotnie nagradzany kompozytor, pianista, organista, chormistrz, pedagog poznańskiej Akademii Muzycznej. Dzieło wykonane zostanie z udziałem  Karola Drynkowskiego - organy, sopranistki Grażyny Zielińskiej - solistka i Krzysztofa Starosty - skrzypce.


Tego dnia również o godz. 12.00 w sali widowiskowej GCK
„ŚLADAMI ŚW. BRUNONA” montaż słowno-muzyczny ku czci św. Brunona
przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4
więcej...


„MSZA ŚWIETY BRUNON” została skomponowana przez Karola Drynkowskiego
w 2008 roku specjalnie na zamówienie Miasta Giżycka

dla upamiętnienia 1000-lecia męczeńskiej śmierci Św. Brunona, patrona diecezji ełckiej i dla spopularyzowania postaci świętego.


Kompozycja utrzymana jest w tradycyjnym stylu muzycznym i przeznaczona w oryginalnej wersji na sopran, chor mieszany oraz orkiestrę smyczkową.
Składa się z następujących części mszalnych – stałych:


Introitus


Kyrie


Cum jubilo


Gloria


Qui tollis peccata mundi


Quoniam Tu solus sanctus


Preludium I


Ave verum


Intermezzo


Sanctus


Chorał


Benedictus


Preludium II


Agnus Dei


Dla potrzeb koncertu, kompozytor dokonał opracowania kompozycji


na mniejszy skład wykonawczy, tj. sopran, skrzypce i organy.


Grażyna Zielińska - sopran


Urodziła się w Zakopanem. Naukę śpiewu rozpoczęła w Zielonej Górze wieku 14 lat, w klasie prof. Lidii Gawrylarz. Studiowała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu u pani prof. Zofii Grainert. Pierwszą pracę zawodową podjęła w Operze w Łodzi w 1988 roku. 30 listopada 1992 roku nostryfikowała dyplom w Wyższej Szkole Muzycznej „Mozarteum” w Salzburgu. Kontynuowała naukę śpiewu u pani Olivera Miljakovicz oraz prof. Pohl- Tanaka Nanako. Grażyna Zielińska jest laureatką nagrody kulturalnej ufundowanej przez Republikę Austriacką w 2001 roku. Występowała w krajach Europy: m.in. Polsce, Czechach, Słowacji, Francji, Włoszech, Niemczech i Austrii, pozwalając publiczności poznać swoje wybitne walory wokalne. Choć jej repertuar obejmuje wiele partii operowych, to najchętniej wykonuje ona muzykę sakralną.


Krzysztof Starosta - skrzypek młodego pokolenia


Urodził się w 1984 roku w Poznaniu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 4 lat u znakomitego rosyjskiego pedagoga -  Iriny Litwińskiej. W wieku lat 13 został laureatem Wielkopolskiego Konkursu Wykonawczego Dla Młodych Skrzypków w Poznaniu. W tym czasie, osiągnięciami Krzysztofa zainteresował się Michał Grabarczyk, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i w Łodzi – wybitny wirtuoz skrzypiec. Współpraca ta zaowocowała licznymi nagrodami w konkursach dla młodych skrzypków m.in. w 2001 roku w Dessau. Krzysztof Starosta jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Michała Grabarczyka ,a obecnie pod okiem Arnolda Greizera przygotowuje się do udziału w konkursie skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui.


Karol Drynkowski – kompozytor


Urodzony w 1962 roku. Absolwent Akademii Muzycznych w Poznaniu i we Wrocławiu, pianista, organista, kompozytor, chórmistrz i pedagog w szkole Muzycznej II stopnia i Akademii Muzycznej w Poznaniu. W szerokim repertuarze organowym i fortepianowym posiada utwory kompozytorów polskich i obcych. Koncertuje jako solista i akompaniator na terenie Polski i Europy z wybitnymi artystami polskich scen operowych oraz instrumentalistami. W dorobku kompozytorskim posiada kompozycje organowe, utwory kameralne, wokalno-instrumentalne, instrumentalne oraz chóralne. Pisze głównie na zamówienie poznańskich zespołów chóralnych i instrumentalnych. Są to oryginalne kompozycje bądź opracowania muzyczne. W roku 2008, w 90-tą rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego dla poznańskiego chóru męskiego „Arion” oraz „Cappeli Zamku Rydzyńskiego” dokonał opracowania pieśni powstańczych. Jest laureatem konkursów kompozytorskich m. in. w Gdańsku, Kaliszu i Bytomiu. W roku 2005 Minister Kultury i Sztuki mianował Karola Drynkowskiego, w uznaniu jego osiągnięć pedagogicznych, nauczycielem dyplomowanym. Za swoją artystyczną działalność został wyróżniony odznaką  „Zasłużony Działacz Kultury”.


www.swietybrunon.gizycko.pl


W roku 2009 przypada 1000-lecie męczeńskiej śmierci św. Brunona – patrona Giżycka, który niestrudzenie prowadził działalność misyjną. Św. Brunon to postać nietuzinkowa – biskup, misjonarz, zakonnik, ale też pisarz i polityk-dyplomata. Niewątpliwie zasługuje na uznanie i pamięć współczesnych. W ramach centralnych obchodów w Giżycku, odbędą się nie tylko uroczystości religijne, ale również różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, sportowe, konferencje naukowe, koncerty, festyny, warsztaty muzyczne i teatralne, zawody i turnieje  sportowe. więcej informacji o misjonarzu i obchodach millennijnych

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS