strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 18 czerwca 2021   pogoda
media

Giżycko 2012 - 400 lat miasta

MONOGRAFIA GIŻYCKA - Miasto i Ludzie

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą monografią  naszego miasta „Monografia Giżycka - Miasto i Ludzie”, wydaną z okazji obchodzonego w 2012 roku jubileuszu 400-lecia nadania praw miejskich.

 

Mieszkańcy Giżycka oraz wszyscy  zainteresowani historią naszego miasta, losami dawnych i obecnych mieszkańców mogą pobrać na stronie monografia.gizycko.pl elektroniczną wersję wyjątkowego dzieła. Monografia dostępna jest w giżyckich bibliotekach oraz szkołach. Można ją również nabyć w księgarniach na terenie miasta, a także w Centrum Promocji i Informacji Turystycznej.

 

MONOGRAFIA GIŻYCKA - MIASTO I LUDZIE

Wszelkie prawa do dzieła zastrzeżone.

DO POBRANIA PLIK .PDF

 

 

Monografia wydana została przez Urząd Miejski w  Giżycku. Przygotowanie publikacji powierzono Towarzystwu Naukowemu Pruthenia w Olsztynie. Jest to dzieło zespołu autorów pod redakcją giżycczanina prof. Grzegorza Białuńskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W giżyckiej monografii zawarto niepublikowane dotąd dokumenty, opracowania, plany, mapy, fotografie, co czyni to dzieło jeszcze ciekawszym i niezwykle wyjątkowym.

 

Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska o monografii tuż po oficjalnej prezentacji publikacji podczas konferencji prasowej i spotkaniu z jej autorami w styczniu 2013 roku: „Opracowanie materiału dotyczącego 400 lat miasta było ogromnym wyzwaniem. Choć żadna monografia nie jest kompletem wydarzeń, jakie miały miejsce w opisywanych epokach, to te najważniejsze – zdaniem autorów - dla dziejów Giżycka i ludzi zostały ujęte w opracowaniu. Nie wszyscy obecni na spotkaniu mieszkańcy zgodzili się z tą opinią. Według niektórych w monografii za mało miejsca poświęcono wojsku, twierdzy Boyen, Solidarności, ośrodkom żeglarskim, zabrakło indeksu osobowego. Być może mają rację. Być może monografia Giżycka jest punktem wyjścia, zachętą do powstania kolejnych opracowań dotyczących jednej dziedziny życia, określonego środowiska czy szczególnych w dziejach miasta wydarzeń. Mam nadzieję, że każdy Giżycczanin zapozna się z tym niezwykłym dziełem (…)”

Pozostałe artykuły

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS