strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
środa, 25 listopada 2020   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2008

NAKŁADY NA TWIERDZĘ BOYEN

Drodzy Państwo! Podczas debaty na temat przyszłości Twierdzy Boyen przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen podali informację, iż przez ostatnią dekadę samorząd miejski dotował nasz zabytek łączną kwotą około 120 tys. zł. Informacja ta jest myląca i dotyczy zapewne sumy grantów, przeznaczonych w ciągu 10 lat na działalność TMTB. Budżetowe wydatki inwestycyjne na twierdzę przedstawiają się całkiem inaczej.

 

Przez ostatnie dziesięć lat giżycki samorząd wyasygnował na Twierdzę Boyen łączną kwotę wysokości 1 267 285 zł. W 2000 r. ponad 90 tys. zł zostało wydanych na modernizację wjazdu do fortecy, zaś w 2001 ok. 53 tys. zł kosztowała przebudowa nawierzchni ul. Turystycznej. W roku 2002 kosztem ponad 130 tys. zł urządzono sanitariaty w koszarowcu nr 1, a w roku następnym ok. 100 tys. zł pochłonęła modernizacja fortecznego amfiteatru. W 2004 r. ok. 130 tys. zł wydatkowano na modernizację dachu i kominów w koszarowcu nr 2, a w roku  2005 wydaliśmy 255 tys. zł na kotłownię i instalację grzewczą w koszarowcu nr 1. Odgrzybianie ścian i sufitów w Koszarowcu nr 2, zrealizowane w 2006 r. w ramach unijnego projektu „Szlak Nadbałtyckich Twierdz” (o łącznej wartości 580 tys. zł), kosztowało ok. 61 tys. zł. Oprócz inwestycji sfinansowaliśmy również stworzenie wirtualizacji obiektu, programu funkcjonalnego, wydanie publikacji i materiałów promocyjnych, organizację konferencji z udziałem specjalistów i międzynarodowych partnerów projektu, oraz oficjalną stronę internetową fortyfikacji www.boyen.gizycko.pl. W roku ubiegłym wydaliśmy blisko pół miliona zł na renowację i wymianę okien w koszarowcu nr 1, odbudowę dachu na budynku tzw. „poczty gołębiej” oraz inwentaryzację architektoniczno-konserwatorską budynków fortecznych. Sumy te są przysłowiową kroplą w morzu, jeśli chodzi o potrzeby zabytkowej budowli, ale w kontekście miejskiego budżetu stanowią dosyć znaczące pozycje.

 

W związku z zapytaniem o działalność Centrum Zarządzania Kryzysowego, chciałam poinformować, iż od 1 stycznia bieżącego roku realizujemy to przedsięwzięcie w oparciu o środki budżetowe. W tej chwili zakończyliśmy przyjmowanie aplikacji na nowe etaty w Straży Miejskiej i komisja rozpoczęła proces rekrutacyjny. Nowoprzyjęci strażnicy będą musieli przejść odpowiednie szkolenie, my zaś będziemy w ciągu roku kontynuowali prace organizacyjne oraz związane z odpowiednim usprzętowieniem centrum. Pełne uruchomienie centrum nastąpi po zakończeniu tych wszystkich przygotowań.

 

Dziękuję za wszystkie zaproszenia na liczne uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w Giżycku w ubiegłym tygodniu. Szczególnie serdeczne podziękowania składam na ręce osób zaangażowanych w działalność naszego Klubu Seniora, który właśnie obchodził pierwszą rocznicę swojego istnienia.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS