strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 2 czerwca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 1 marca 2016

Narodowy Dzień Pamięci ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
2016.03.01
Klub Garnizonowy, Pasaż Portowy

Narodowy Dzień Pamięci ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

29 lutego 2016
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2016-03-01
Termin do:2016-03-01
Organizator:Miejska Biblioteka Publiczna, Fundacji Niezłomni, współpraca 15BZ
Miejsce:Klub Garnizonowy, Pasaż Portowy
Telefon:87 428 25 05 Biblioteka
Www:www.gizycko.pl

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 MARCA 2016Serdecznie zapraszamy do udziału w giżyckich obchodach
Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


We wtorek 1 marca odbędzie się specjalne spotkanie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Giżycku. Zapraszamy na godz. 11.00 do Klubu Garnizonowego przy ul. Mazurskiej 4. Zaplanowany jest wykład Renaty Gieczewskiej z Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie oraz recytacja wierszy o Żołnierzach Wyklętych.


1 marca po raz kolejny odbędzie się również w Giżycku kwesta na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych prowadzona przez wolontariuszy Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Na Pasażu Portowym Fundacja we współpracy z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną organizuje też plenerową wystawę, przedstawiająca sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Koordynatorem gizyckiej kwesty w ramach akcji "Niezłomny jest w Tobie" jest Tomasz Sałkiewicz, wolontariusz działający na rzecz Fundacji Niezłomni.


Obchody pod patronatem honorowym
burmistrza Giżycka Wojciecha IwaszkiewiczaObchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" uchwalony został Ustawą 3 lutego 2011 roku, by przywrócić pamięć i oddać należną cześć tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.


1 marca nie został wybrany przypadkowo. Tego dnia w 1951 roku, w więzieniu UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Po raz pierwszy Dzień obchodzono w 60. rocznicę ich śmierci, 1 marca 2011 roku.


Oddajmy hołd niezłomnym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy dzielnie walczyli o wolną Polskę, najpierw z okupantem niemieckim, potem sowieckim oraz narzuconym Polsce siłą, reżimem komunistycznym. Ważne jest, by kolejne pokolenia upamiętniały poświęcenie "Żołnierzy Wyklętych".


Do dziś nie znamy miejsc spoczynku wielu z nich, wciąż są odnajdywane bezimienne mogiły, a na poszukiwania, ekshumację i identyfikację zwłok wciąż potrzebne sa środki, dlatego też wolontariusze Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki” prowadzą kwestę w dniach, kiedy szczególnie powinniśmy pamiętać o naszych bohaterach.


-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS