strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 6 lipca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 19 maja 2012

Recital organowy Macieja Ingielewicza
2012.05.19
Sanktuarium Św. Brunona
Koncert Loetzen Blues
2012.05.19
Port Ekomarina Giżycko
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCA TOWARZYSKIEGO 400 lat Giżycka
2012.05.19
Hala sportowa MOSiR przy SP 4
NOC MUZEÓW W TWIERDZY BOYEN
2012.05.19
Twierdza Boyen
Konferencja w Giżycku o energii odnawialnej
2012.05.19
Sala konferencyjna Firmy Biłas i Synowie

NOC MUZEÓW W TWIERDZY BOYEN

15 maja 2012
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2012-05-19
Termin do:2012-05-19
Organizator:Giżyckie Centrum Kultury
Miejsce:Twierdza Boyen
Telefon:87 428 83 93
E-mail:gcktwierdza@gmail.com
Www:www.boyen.gizycko.pl


 NOC MUZEÓW W TWIERDZY BOYEN
19 maja (sobota) 2012 godz. 22.00


Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. W tym roku nie zabraknie wśród nich Giżycka.


W ramach Nocy Muzeów proponujemy Państwu nocne zwiedzanie Twierdzy Boyen. W nocy z 19 na 20 maja 2012 o godzinie 22.00 na dziedzińcu czekać na Państwa będzie przewodnik, który przy blasku pochodni oprowadzi po XIX-wiecznym zabytku. Tej samej nocy do 23.00 również można zwiedzać galerię w Twierdzy Boyen.


Nocne zwiedzanie w ramach Nocy Muzeów 2012 jest bezpłatne.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Twierdza Boyen jest niewątpliwie  najciekawszym zabytkiem Giżycka o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych. Obiekt stanowi cenny przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej z połowy XIX w. i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Kamień węgielny pod budowę położono  4 września 1844 r. Doceniając zasługi ówczesnego pruskiego ministra wojny gen Hermana von Boyena, który zabiegał o budowę fortyfikacji, 24 grudnia 1846 r. nadano twierdzy nazwę „Feste Boyen”.


GALERIA TWIERDZY BOYEN
SALVADOR DALI


Ekspozycja z okazji 400-lecia Giżycka, którą można zobaczyć do 27 czerwca 2012 składa się z 60 grafik autorstwa Salvadora Dali.
Oryginalne litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty, w części sygnowane własnoręcznie przez artystę, pozostałe tłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc Daliego. Wystawa zawiera m.in. ilustracje do Boskiej Komedii Dantego, Nowego i Starego Testamentu, Historii don Kichota oraz Koni Daliego i powieści Fantastyczna Pamięć.


Wśród stałych ekspozycji w XIX-wiecznej Twierdzy Boyen również
GRAFIKI ŚWIATOWYCH I POLSKICH ARTYSTÓW:


Durera, Rembrandta, Chodowieckiego, Canaletta, Pabla Picassa, Vollarda, Zdzisława Beksińskiego, ekspozycja „Sztuka z Mazur” oraz


wystawa poświęcona "Solidarności",


której uroczyste otwarcie w 2005 roku uświetnił Lech Wałęsa info...


 


O TWIERDZY BOYEN JESZCZE...


Twierdza  leży na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno na terenie tzw. "Wyspy Giżyckiej" i ma  powierzchnię prawie 100 ha. Ma kształt nieregularnej sześcioramiennej gwiazdy z dziedzińcem w środku. Kształt ten wyznacza wysoki na ok. 5 m kamienno-ceglany mur o długości 2,3 km, tzw. mur  Carnota, sucha fosa oraz  wewnętrzny i zewnętrzny wał ziemny. Każde ramię gwiazdy to bastion. Jest ich sześć. Trzy z nich nazwane są imionami gen von Boyena –Leopold, Ludwik i Herman, pozostałe zaś dewizami jego herbu – Schwert (miecz), Recht (prawo) i Licht (światło).  Wejścia strzegą  dwuelementowe bramy o neogotyckich detalach. Główna brama - Giżycka jest najbardziej okazała. Drogi wodnej, od strony  jeziora Niegocin, strzegła brama Wodna, nieczynna od chwili uruchomienia linii kolejowej kiedy kanał zasypano. Wewnątrz był arsenał, budynki ćwiczeń, stajnie, kuźnia, warsztaty, dwa spichlerze oraz stacja na około 700 gołębi pocztowych.


Rok 1855 uznano oficjalnie za datę zakończenia budowy. Twierdza Boyen nigdy nie była zdobyta. Dzisiaj twierdza pełni funkcję letniego centrum rozrywki, gdzie w malowniczej scenerii amfiteatru, organizowane są liczne koncerty i festiwale mające już swoją renomę jak np. gromadzący od lat wierną publiczność Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”. W twierdzy działa też schronisko młodzieżowe, muzeum, klub starych motocykli i płetwonurków. Twierdzę  najlepiej zwiedzać z przewodnikiem. 


WWW.BOYEN.GIZYCKO.PL

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS