strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 28 września 2020   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2008

NOWA TRANSZA ŚRODKÓW EUROPEJSKICH

Drodzy Państwo! Wiele osób pyta mnie, jak wygląda sytuacja z pozyskiwaniem przez Giżycko europejskich środków pomocowych. W ubiegłym roku Giżycko korzystało z unijnych środków przeznaczonych na współpracę przygraniczną: z programu Interreg III A – dotacje na współpracę z Litwą i  Rosją - Obwód Kaliningradzki (wymiana młodzieży) oraz z programu Interreg III B, w ramach którego współdziałaliśmy w projekcie „Kulturowo-turystyczny szlak nadbałtyckich twierdz” (Twierdza Boyen). Ogółem w ubiegłym roku realizowaliśmy projekty na wartość 813.000 zł.

 

Jest to niewielka kwota, ale cały ubiegły rok trwały przygotowania i negocjacje z Brukselą na poziomie kraju i regionu, dotyczące uruchomienia funduszy na lata 2007 – 2013. Pierwsze programy z tej transzy, skierowane do samorządów lokalnych, zostały uruchomione na przełomie ubiegłego i bieżącego roku. Teraz ruszą konkursy, w których planujemy wziąć udział. Dla owych przedsięwzięć konkursowych ustaliliśmy pewne priorytety:

1.      Wspólnie ze starostwem wystąpimy o europejskie dotacje na generalną modernizację ulic: Warszawskiej, Białostockiej, Gdańskiej i Suwalskiej (nawierzchnie, chodniki, zatoki postojowe i parkingi, oświetlenie itp.),

2.      W ramach Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami zrealizujemy kompleksowy system odbioru i utylizacji odpadów wraz z nowoczesnym zakładem utylizacyjnym (tutaj pieniądze są już przyznane, więc nawet nie będziemy musieli występować w konkursie),

3.      Z udziałem pieniędzy unijnych chcemy też dokończyć modernizację sieci kanalizacyjnej i deszczowej w mieście,

4.      Weźmiemy też udział w konkursach dotyczących kluczowych dla miasta inwestycji, takich jak: Ekomarina, infrastruktura turystyczna na tzw. Wyspie Giżyckiej (tereny wokół Twierdzy Boyen i wzgórza Świętego Brunona), modernizacja targowiska, zagospodarowanie parku przy ul. Warszawskiej i wiele innych, drobniejszych przedsięwzięć.

 

Należy mieć świadomość, iż nie we wszystkich konkursach o dotacje unijne będziemy mogli wziąć udział. Wiele z nich jest skierowanych do gmin z obszarów wiejskich albo o wiele mniejszych, niż Giżycko. Inne są skierowane bezpośrednio do przedsiębiorców z różnych branż – Wydział Promocji i Integracji Europejskiej UM służy pomocą w ich identyfikacji. Do każdego konkursu trzeba mieć również określony wkład własny – nie możemy, nawet licząc na wysokie wsparcie, inwestować ponad stan budżetu. Wreszcie, sama konkurencja w konkursach o unijne dopłaty jest bardzo duża. Warto też dodać, że jako jedna z trzech przedstawicieli gmin miejskich i wiejskich z województwa warmińsko-mazurskiego zasiadam w komitecie marszałkowskim, monitorującym przyznawanie środków unijnych.

 

Dziękuję za zaproszenia na wszystkie spotkania. Szczególne podziękowania kieruję do Wójta Gminy Giżycko Andrzeja Sierońskiego za zaproszenie na spotkanie noworoczne. Witam znów w szkolnych ławach naszych uczniów, którzy powrócili z ferii zimowych i życzę im sukcesów w nauce.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS