strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 19 kwietnia 2021   pogoda
media

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2008

NOWE PARTNERSTWO GIŻYCKA

Drodzy Państwo! Do tej pory nasze miasto nawiązało stosunki partnerskie z miastami litewskimi, ukraińskimi i niemieckimi, ale nie mieliśmy partnera polskiego. Z taką inicjatywą wystąpiło do nas miasto Starachowice, którego prezydentem jest obecnie Wojciech Bernatowicz - wnuk znanego giżycczanina, prof. Stanisława Bernatowicza.

 

Giżycko i Starachowice to kompletnie różne miasta. Starachowice są 55-tysięcznym ośrodkiem  przemysłowym z funkcjonującą Specjalną Strefą Ekonomiczną. Nie produkuje się już w Starachowicach słynnych, polskich samochodów Star, ale ulokowała się tutaj fabryka firmy MAN, konstruującej m.in. nowoczesne autobusy. Od starachowickich samorządowców możemy się wiele nauczyć w kwestii rozwoju industrialnego miasta. Współpracę partnerską chcemy rozpocząć tradycyjnie od wymiany młodzieży. Nasz region jest dla starachowiczan bardzo atrakcyjny wypoczynkowo, natomiast giżycka młodzież będzie miała okazję poznać Góry Świętokrzyskie, pełne historycznych zamków i klasztorów. Planujemy też wymianę sportową (w Starachowicach działa prężnie m.in. klub płetwonurków), emerycką, a także wzajemną prezentację miast. Jesteśmy żywo zainteresowani przyciągnięciem do Giżycka turystów z regionu świętokrzyskiego, a także ewentualną współpracą gospodarczą, którą rozpocząć mogą różne formy edukacyjne. 400 km, jakie nas dzieli od Starachowic, to nie jest duża odległość i sądzę, że partnerska współpraca obu miast może być niezwykle dynamiczna.

 

Bardzo dobre wiadomości przekazał mi dowódca 15. Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, gen. Zbigniew Smok. Nasza brygada będzie mogła przyjąć do służby w korpusie szeregowych zawodowych 150 osób. Oznacza to utworzenie w Giżycku nowych miejsc pracy dla chętnych, młodych ludzi. Dotyczące tego szczegóły możecie Państwo odnaleźć na stronie internetowej www.gizycko.pl

 

Zakończyła się ogólnopolska kampania – „Zachowaj trzeźwy umysł”, koordynowana w Giżycku przez Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej. Wyróżnienie w tej akcji zdobyła obecna klasa 5A z Zespołu Szkół Nr 1 na Wilanowie oraz nasza świetlica profilaktyczna. Gratuluję!

 

Dziękuję za zaproszenia na wszelkie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w ostatnim tygodniu w naszym mieście, a szczególnie Polskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które zorganizowało w Giżycku międzynarodową konferencję z udziałem ok. 200 osób.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

 

 

W piątek 19 września 2008 roku w Starachowicach

Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska i Prezydent Starachowic

Wojciech Bernatowicz podpisali porozumienie

o współpracy między miastami.

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS