strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 28 listopada 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 8 maja 2009

Badania okulistyczne
2009.05.01
Gabinety okulistyczne w Giżycku
Obchody 10-lecia Mazurskiego WOPR
2009.05.08
Giżycko

Obchody 10-lecia Mazurskiego WOPR

29 kwietnia 2009
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2009-05-08
Termin do:2009-05-08
Organizator:Mazurski WOPR
Miejsce:Giżycko
Telefon:505 030 096 Tomasz Zmorzyński
E-mail:biuro@mazurskiewopr.pl
Www:www.mazurskiewopr.pl


Uroczyste obchody
10-lecia Mazurskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego


8 maja (piątek) Giżycko


Program:


7.00 – Uroczysta Msza Święta w kościele p.w. Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku ul. Moniuszki 2 a


10.00 – Część oficjalna uroczystości w Giżyckim Centrum Kultury ul. Konarskiego 8, m.in.  prezentacja Mazurskiego WOPR oraz wręczenie nagród i wyróżnień ratownikom.


11.00 – 15.00 – Festyn ekologiczno - ratowniczy na Plaży Miejskiej w Giżycku, w programie m.in. nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, gry, konkursy i zabawy edukacyjne na tematy bezpiecznego zachowania nad wodą dla uczniów szkół podstawowych, koncert zespołów szantowych (Zejman& Garkumpel; Kochankowie Sally Brown), głosowanie na mazurskie jeziora w konkursie 7 Cudów Natury więcej o konkursie...


14.00 – pokazy ratownictwa wodnego z użyciem śmigłowca.


W imieniu ratowników Mazurskiego WOPR serdecznie zapraszamy!


Współfinansowane ze środków budżetowych miasta Giżycka


 


Informacja prasowa

Na Mazurach rozpoczyna się sezon wodny 2009


Od maja do września trwa na Mazurach letni sezon wodny. W tym roku jego inauguracja przez Mazurski WOPR odbędzie się 8 maja w Giżycku, podczas uroczystości z okazji X rocznicy działalności stowarzyszenia.


Okres majówek zainauguruje sezon nad polskimi jeziorami oraz morzem. Rozpocznie się intensywna służba WOPR. Ratownicy, korzystając ze Zintegrowanego Systemu Ratownictwa, który powstał i działa we współpracy z siecią Plus, będą dbać o bezpieczeństwo milionów ludzi nad wodą.


Sercem systemu jest telefon ratunkowy nad wodą 0 601 100 100. W ubiegłym roku na wodny numer ratunkowy dzwoniono w całym kraju ponad 15 tysięcy razy. Ratownicy pomogli ponad 1000 osobom. Centra Koordynacji Ratownictwa WOPR w sezonie koordynowały łącznie ponad 600 akcji ratunkowych, z których większość dotyczyła wypadków z bezpośrednim zagrożeniem życia. Ratownicy mają nadzieję, że w tym roku odpoczywający nad polskimi akwenami będą roztropniejsi.


Najczęstsze przyczyny wypadków i kolizji na wodzie to brawura, przecenianie swoich umiejętności i oczywiście wszechobecny alkohol- mówi Jarosław Sroka z Mazurskiego WOPR- Nie pomagają apele. Dlatego również po to WOPR w sezonie jesienno–zimowym przeprowadził cykl szkoleń dla dzieci i młodzieży, jak zachowywać się nad wodą i jak udzielać potrzebującym pierwszej pomocy.


Warto przypomnieć, że obchodzące w tym roku swoje dziesięciolecie Mazurskie WOPR znacząco przyczyniło się do zniwelowania tragicznych skutków Białego Szkwału, jednej z największych tragedii  na mazurskich wodach w ostatnich latach (sierpień 2007).  W czasie akcji ratowniczej WOPR podjęło z wody ponad 100 osób. Ratownicy  WOPR w różny sposób przyczynili się do ocalenia życia wielu osób, m.in. przeprowadzili kilka skutecznych reanimacji. Ratownikom  podczas uroczystości z okazji X rocznicy mazurskiego WOPRu zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia.


Dobrze przepracowana zima


Ratownicy WOPR, zarówno mazurskiego w Giżycku jak i z Sopotu, w okresie jesienno-zimowym przeprowadzili setki szkoleń poświęconych bezpiecznemu zachowaniu się na wodzie oraz nad wodą. Uczestnikami warsztatów i pogadanek były dzieci oraz młodzież szkół podstawowych i gimnazjów. Pogadanki na ten temat przeprowadzono nawet w przedszkolach. W szkoleniach wzięło udział w sumie kilka tysięcy osób. Ponadto ratownicy uczestniczyli w cyklicznych szkoleniach podwyższających ich kwalifikacje ratownicze oraz kwalifikacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej. Cykl szkoleń odbył się dzięki Fundacji Grupy Vodafone należącej do jednego z udziałowców operatora sieci Plus. Z przekazanych przez Fundację środków zakupiono m.in. niezbędny sprzęt:  koła ratunkowe z zasobnikami, rzutki, pławy świetlne, fantomy do prowadzenia nauki resuscytacji, deski ortopedyczne oraz kołnierze.


Ludzie + nowoczesna technika


Ratownicy o najwyższych kwalifikacjach, Zintegrowany System Ratownictwa oraz numer ratunkowy nad wodą 0 601 100 100, zapewniony przez operatora największej sieci komórkowej Plus, gwarantuje szybkie i profesjonalne prowadzenie akcji ratowniczych oraz ich sprawną koordynację.


Zintegrowany System Ratownictwa WOPR jest pierwszym na świecie systemem ratownictwa wodnego wykorzystującym technologie GSM/UMTS. System oferuje niezawodną szybką łączność ze wszystkimi kąpieliskami morskimi i mazurskimi oraz jednostkami należącymi do systemu, a przez zastosowanie specjalistycznego oprogramowania umożliwia dyspozytorowi koordynację wielu zdarzeń i wypadków jednocześnie. System obsługują trzy główne centra dyspozytorskie - Giżycko, Sopot, Wrocław -  czynne w sezonie całą dobę.  Połączenia z sieci Plus są automatycznie przełączane do najbliższego centrum dyspozytorskiego. Połączenia z pozostałych sieci odbierane są w głównym centrum w Sopocie.


Ratownik dyżurujący w Centrum Ratownictwa WOPR za  pomocą jednego przycisku powiadamia najbliższą miejscu zdarzenia jednostkę ratowniczą, W razie potrzeby  wzywa też niezbędne wsparcie, np. pogotowie ratunkowe, Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa SAR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe  itp. Dzięki temu ratownicy WOPR skupiają się wyłącznie na niesieniu pomocy potrzebującym. Poza interwencją w poważnych wypadkach – przy tonięciu osób czy wywrotkach łodzi - WOPR udziela pomocy także w dziesiątkach mniej groźnych zdarzeń, takich jak np. rozcięcie nogi czy ukąszenie osy.


Zintegrowany System Ratownictwa pozwolił na istotne skrócenie czasu dotarcia  służb ratowniczych na miejsce zdarzenia. Przed uruchomieniem ZSR WOPR na terenie kąpielisk niestrzeżonych czas od wezwania pomocy do momentu zlokalizowania  osoby, która wezwała pomoc, wynosił od 15 nawet do 25 minut. Obecnie jest to 1,5 – 3 minuty.


Wsparcie od Plusa


Polkomtel S.A, operator sieci Plus, już od prawie 10 lat wspiera ratowników wodnych (WOPR) i górskich (GOPR i TOPR). Dzięki współpracy ze służbami ratowniczymi udało się zrealizować wiele projektów, które w znaczący sposób przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa nad morzem, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i w górach. Najważniejszym elementem współpracy ze służbami ratowniczymi jest Zintegrowany System Ratownictwa, obsługujący numery ratunkowe nad wodą 601 100 100 i w górach 601 100 300.


Więcej informacji udzielą:
Jarosław Sroka – WOPR Mazury: tel. 697 890 135
Tomasz Czapla – Plus: tel. 601 432  019

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS