strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 13 lipca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 30 października 2010

Konkurs „Czarne punkty na zielonej mapie”
2010.10.30
Giżycko i mazurskie miejscowości, zakończenie - GOK Wydminy
Konkurs fotograficzny „ Giżycko – takie moje miasto jest….”
2010.09.09
Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska, ul. Warszawska 17
ZADUSZKI "Francuska Nostalgia"
2010.10.30
Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa
Obchody 100lecia postawienia Krzyża na wzgórzu św. Brunona
2010.10.30
Wzgórze św. Brunona oraz Kościół Ewangelicko-Augsburski
Debata historyczna Giżycko-Lötzen 400 lat a może mniej.. więcej?
2010.10.30
Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska
Wernisaż wystawy pokonkursowej 'Giżycko-takie moje miasto jest'
2010.10.30
Galeria "Stacja Giżycko" hol główny dworca PKP
Wystawa 'pocztówki autorskiej z kolekcji Volans'
2010.10.29
JazzClubGaleria

Obchody 100lecia postawienia Krzyża na wzgórzu św. Brunona

15 października 2010
dodał(a): UM Ewelina
Termin od:2010-10-30
Termin do:2010-10-30
Organizator:Parafia Ewangelicko-Augsburska w Giżycku
Miejsce:Wzgórze św. Brunona oraz Kościół Ewangelicko-Augsburski
Telefon:608 446 343
E-mail:borkowskik@wp.pl
Www:www.gizycko.luteranie.pl/pl/node

Obchody 100 lecia postawienia Krzyża
na wzgórzu św. Brunona


30 października (sobota)2010 roku początek godzina 15:00
  • godz. 15:00 na wzgórzu  św. Brunona rozpoczną się ekumeniczne obchody 100 lecia postawienia Krzyża.


  • godz. 16:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy placu Grunwaldzkim 6 odbędzie się uroczyste nabożeństwo, koncert organowy i koncert tria smyczkowego, jak również usłyszymy Chór Oddziału Mazurskiego Związku Ukarińców w Polsce "Kamerton".


    Współfinansowane ze środków budżetowych miasta Giżycka


Mieszkańcy Giżycka 100 lat temu oddając hołd wielkiemu misjonarzowi św. Brunonowi – patronowi Giżycka, który zaangażował się w ideę misji Bolesława Chrobrego i niestrudzenie prowadził działalność ewangelizacyjną również na naszych ziemiach, wznieśli na Wzgórzu Świętego Brunona żeliwny krzyż. Miejscowi ewangelicy ustawili go na pamiątkę 900-lecia męczeńskiej śmierci  biskupa. Ta wielka uroczystość odbyła się 30 października  1910r. Na krzyżu umieszczono napis: „Dzielnemu niemieckiemu misjonarzowi, który jako pionier na Mazurach zginął wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku za Chrystusa i  jego królestwo, śmiercią męczeńską, szlachetnemu  Brunonowi z  Kwerfurtu ku uczczenia pamięci. Kościół ewangelicki Leca 1910”. Obecnie tablica ta znajduje się w kościele ewangelickim przy pl. Grunwaldzkim w Giżycku.Wzgórze św. Brunona leży  ok. 1,5 km od centrum Giżycka,  między jeziorem Niegocin a Twierdzą Boyen, przy ścieżce spacerowej i linii kolejowej z Giżycka do Wilkas.  Do wzgórza można dojść ścieżką, brzegiem Niegocina, obok linii kolejowej do Wilkas lub ulicą św. Brunona. Ze wzgórza można podziwiać widok na miasto i okoliczny krajobraz. 


Giżycko utrzymuje kontakt z  Kwerfurtem – miejscem jego urodzenia. Św. Brunon od 1999r. jest patronem Giżycka,  a 16 lipca odbywa się odpust ku jego czci. Biskup patronuje również najstarszej giżyckiej parafii katolickiej - Sanktuarium św. Brunona .


Pamięć o Świętym Brunonie Giżycko godnie uczciło w roku 2009, nadając uroczystościom milenijnym niezwykłą oprawę, niezwykle wymowny był przecież charakter samego wydarzenia.W ramach obchodów milenijnych,  w Giżycku przez cały rok odbywały się nie tylko uroczystości religijne, ale również różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, sportowe, konferencje naukowe, koncerty, festyny, warsztaty muzyczne oraz teatralne, zawody i turnieje  sportowe.


We współpracy z Kościołem Katolickim, Kościołem Ewangelicko-Augsburskim oraz partnerskim Kwerfurtem właśnie w Giżycku na Wzgórzu św. Brunona, domniemanym miejscu śmierci misjonarza, zorganizowane zostały Centralne Obchody Milenium Męczeńskiej Śmierci św. Brunona z Kwerfurtu 1009-2009.


W ramach głównych uroczystości 20 czerwca odbyło się Spotkanie Ewangelizacyjne Młodzieży z O. Janem Górą oraz  misjonarzami z całego świata. Tego dnia przesłanie wygłosił Ksiądz Prymas Józef Glemp, po czym odbyło się teatralne misterium „Misja św. Brunona” w wykonaniu ełckiego teatru im. Józefa Węgrzyna oraz koncert Violetty Brzezińskiej i zespołu „Siewcy Lednicy”. 21 czerwca  odprawiona została uroczysta Msza Święta Jubileuszowa celebrowana pod przewodnictwem Legata Papieskiego, Księdza Kardynała Józefa Glempa, z udziałem Episkopatu Polski, Nuncjusza Papieskiego, biskupów niemieckich, litewskich, białoruskich, ukraińskich oraz parlamentarzystów, marszałków, wojewodów i samorządowców z dwóch województw: warmińskiego – mazurskiego i podlaskiego. 


Obecni byli również biskupi innych wyznań, a także delegacje miast z Niemiec, w szczególności  z Kwerfurtu – miejsca urodzenia św. Brunona, Litwy, dla której postać męczennika łączy się z początkiem państwowości litewskiej, Ukrainy oraz 27 tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Uroczystości odbywały się na Wzgórzu, ale część wiernych przybyła również od strony wody, czyli jeziora Niegocin.  


www.swietybrunon.gizycko.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS