strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 25 stycznia 2021   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 1 września 2011

Obchody 50-lecia filmu Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”
2011.09.01
GCK, plaża miejska, MCŻiTW
FILMOWE GIŻYCKO „Morning light" i „Nóż w wodzie"
2011.09.01
plaża miejska
Rocznica wybuchu II wojny światowej i Święto Weterana
2011.09.01
kościół Ducha św. Pocieszyciela, pomnik żołnierzy AK i Sybiraków

Obchody 50-lecia filmu Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”

29 sierpnia 2011
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2011-09-01
Termin do:2011-09-01
Organizator:Urząd Miejski w Giżycku Wydział Promocji, współorganizacja Paweł Bednorz
Miejsce:GCK, plaża miejska, MCŻiTW
Telefon:87 7324 137
E-mail:dominika.piotrowska@gizycko.pl
Www:www.gizycko.pl

Obchody 50-lecia filmu Romana Polańskiego
pt. „Nóż w wodzie”


Giżyckie Centrum Kultury, Plaża Miejska,
Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej


1 września (czwartek) 2011 godz. 14.00 – 22.00 


W programie:

14.00-16.00
● Filmowy jacht Christine (Rekin) do obejrzenia w ośrodku Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej przy ul. Moniuszki 24


16.15 – 19.00 (Giżyckie Centrum Kultury)
Pokaz etiud filmowych studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej
Konferencja i panel dyskusyjny z udziałem gości ze świata filmu


19.30 – 22.00 (Plaża miejska)
Plenerowy pokaz filmów "Morning light” i Nóż w wodzie”
w ramach FILMOWEGO GIŻYCKA i letnich "Filmowych Czwartków" o projekcie...(w razie brzydkiej pogody i deszczu projekcja odbędzie się w GCK)fot. UM Giżycko, widok na jez. Kisajno i Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa
i Turystyki Wodnej, gdzie znajduje się jacht Rekin. W 2000r.  Leon Niemczyk przyjechał do Giżycka i odwiedził filmową Chritine.


1 września zostanie udostępniony do oglądania historyczny jacht Rekin, wykorzystany w filmie „Nóż w wodzie” pod nazwą Christine. Jacht będzie można obejrzeć 1 września w czwartek w godz. 14.00-16.00 (oraz w piątek 2 września 14.00-16.00) w  Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej przy ul. Moniuszki 24 (dawny giżycki Almatur) dzięki uprzejmości Pana Grzegorza Winiarczyka.


Nie przez przypadek  to specjalne wydarzenie jest organizowane właśnie w Giżycku. Debiut filmowy, czyli kultowy "Nóż w wodzie" Roman Polański kręcił na mazurskich akwenach, m.in. w Giżycku na jez. Kisajno. To był pierwszy pełnometrażowy film fabularny wybitnego reżysera i jedyny nakręcony w całości w Polsce.


"Nóż w wodzie" uważany jest za jeden z najlepszych polskich filmów XX wieku. Bez wątpienia otworzył polskiemu reżyserowi drogę do kariery na Zachodzie - w 1964 r. "Nóż w wodzie" został nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego.fot. UM Giżycko, widok na jez. Kisajno i przystań z filmowych plenerów
(dziś Centralny Ośrodek Sportu)


"(...) Akcja filmu ,,Nóż w wodzie'' dzieje się na mazurskich jeziorach, po których pływa ekskluzywny jak na owe czasy jacht ,,Christine’’ należący do wziętego dziennikarza sportowego Andrzeja (Leon Niemczyk) i jego żony Krystyny. Jacht w rzeczywistości nazywał się ,,Rekin’’ a przystań, z której odpływa w pełen znamiennych wydarzeń rejs znajduje się nad Jeziorem Kisajno w Giżycku i należy dziś do Centralnego Ośrodka Sportu. Żeglarze, "wodna" obsługa filmu oraz pracownicy inspektoratu żeglugi śródlądowej w Giżycku pamiętają, że Polański ostro trzymał w ryzach całą ekipę filmową. Niektórzy wspominają go wręcz jako wyniosłego w stosunku do aktorów i osób z obsługi; reżyser znany był także z tego, że często nie przebierał w słowach. Wiele lat później Roman Polański odwiedził bywającego w tej okolicy producenta Lwa Rywina, z którym omawiał szczegóły realizacyjne przygotowywanego akurat "Pianisty".


Słynny reżyser dał się nawet namówić na odwiedziny stanicy Almaturu (obecnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej) i filmowej żaglówki, ale w ostatniej chwili motorówka z Polańskim zawróciła, bo na jeziorze rozpętała się burza. "Nóż w wodzie'' kręcono na jeziorach Kisajno, Jagodne i Śniardwy, a ekipie filmowej towarzyszyły przez cały czas dwa holowniki, które ciągnęły  "Christine" oraz tratwa, na której płynęła za żaglówką kamera filmowa i operator. Emocje, które gromadziły się na planie filmowcy rozładowywali w giżyckich barach." www.polskanafilmowo.pl/filmowe-miejsce,13,gizycko,PL


Ekipa filmowa Romana Polańskiego gościła w 1960 r. w Giżycku w orbisowskim hotelu i restauracji "Centralna", znajdującej się w "(...) zabytkowej kamienicy, w której niegdyś istniał reprezentacyjny hotel o nazwie "Kaiserhoff", nazwany tak na cześć późniejszego cesarza Niemiec Fryderyka III Hohenzollerna. (Cesarz) zatrzymał się podczas wizyty nad Niegocinem, jeszcze jako następca pruskiego tronu królewskiego w 1863r." (cyt. wydawnictwo UM Giżycko pt. "Spacerem po Giżycku - przewodnik po turystyce aktywnej"). O pobycie w Giżycku i pobycie w prl-owskiej "Centralnej" Polański wspominał również w swojej biografii.


Polecamy również "mazurskie wspominki" o filmie na serwisie www.albumpolski.pl/artykul/Mazurskie-wspominki-filmowe:-Noz-w-wodzie/50/1903.  


W ramach obchodów 50-lecia filmu Romana Polańskiego pt. „Nóż w wodzie” zaplanowano pokaz 7 pozycji filmowych. 7 nie jest przypadkowa. Podczas tej szczególnej okazji promować będziemy akcję 7 Cudów Natury i zachęcać do głosowania na Mazury Cud Natury (New7Wonders of Nature).  7 filmów, które będzie można obejrzeć 1 września to:


Etiudy filmowe studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej wyświetlane w Giżyckim Centrum Kultury:
●"Czego nikt nie wie", reż. Maciej Prykowski, 2007 (Skąd w filmie "Popiół i diament" wątek białego konia?)
●"Koniec sezonu", reż. Oskar Kozłowski, 2009 (Filmowy poemat o przemijaniu, o dualistycznym przeznaczeniu człowieka.)
●"Dłonie" reż. Maciej Jurewicz, 2008 (Próba przeniesienia się do innego świata, który znajduje się tuż obok nas, i pokazania go oczami żyjących w nim ludzi.
●"Kiński" reż. Przemysław Aniusiewicz, 2006 (Film opowiada historię przekraczania pomostu pomiędzy widzianymi obrazami i miejscami a podświadomością i wyobraźnią,  pomostu między miłością a stricte osobistą przestrzenią.)
● "9 dołek" reż. Wojciech Węgrzyn, 2010 (Dokument opowiadający o zderzeniu dwóch skrajnych ludzkich światów. Akcja rozgrywa się w malowniczym krajobrazie mazurskich jezior.)


Pokaz Filmów na Plaży Miejskiej w ramach Filmowego Giżycka:
 „Morning light” reż. Paul Crowder, Mark Monroe, 2008
 jubileuszowy pokaz „Noża w wodzie” w reż. Romana Polańskiego, 1961


Projekcji etiud filmowych w Giżyckim Centrum Kultury towarzyszyć będzie konferencja i panel dyskusyjny z udziałem znamienitych gości ze świata filmowego. Punktem wyjścia do rozmów będzie: montaż filmowy, a także sceny plenerowe (na przykładzie etiudy "9 dołek").


Jednym z gości będzie Pan Zbigniew Niciński, znany montażysta filmowy z wieloletnim doświadczeniem, wykładowca na wydziale montażu Warszawskiej Szkoły Filmowej, a także wieloletni praktyk: (montaż m.in. tak znanych seriali telewizyjnych jak: "Daleko od Szosy", "Kariera Nikodema Dyzmy", czy filmów fabularnych: "Psy", "Kroll", "Ucieczka z Kina Wolność", czy ostatnio "To nie tak jak myślisz, kotku"). Spotkanie zostało objęte patronatem Warszawskiej Szkoły Filmowej.


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym, a także na spotkanie i projekcje filmowe wszystkich, a w szczególności pasjonatów filmowych i wszystkich zainteresowanych ciekawostkami i anegdotami ze świata filmu.


WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE WYDARZENIA!
-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS