strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
niedziela, 18 sierpnia 2019   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 13 kwietnia 2011

"MIASTO BEZ IMIENIA" Rok Czesława Miłosza
2011.04.11
Giżyckie Centrum Kultury sala widowiskowa
Obchody 71. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
2011.04.13
Krzyż Katyński na Cmentarzu Komunalnym ul. 1 Maja

Obchody 71. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

09 kwietnia 2011
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2011-04-13
Termin do:2011-04-13
Miejsce:Krzyż Katyński na Cmentarzu Komunalnym ul. 1 Maja

Pamiętamy o Katyniu


 


Uroczyste obchody 71. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbędą się 13 kwietnia 2011 o godz. 12.00 przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym, przy ul. 1 Maja w Giżycku.

Podczas uroczystości odczytany zostanie Apel Poległych.
Zapraszamy do udziału w obchodach przedstawicieli samorządów, wojska, szkół, organizacji kombatanckich,
duchownych oraz mieszkańców. 


Katyń to wioska pod Smoleńskiem, która przez wiele lat skrywała straszną tajemnicę. Masowe groby polskich oficerów w Katyniu odkryli latem 1942 roku polscy robotnicy przymusowi, którzy dowiedzieli się o nich od miejscowej ludności. O tych kilkudziesięciu tysiącach oficerów, duchownych, urzędników, nauczycieli i innych przedstawicieli polskiej inteligencji, którzy zostali zamordowani wiosną 1940 roku w Katyńskim Lasku nie można było pisać, mówić, myśleć...


Jednak prawda zwyciężyła, a pamięć o Katyńskiej Wiośnie przetrwała. Po wielu latach milczenia, kłamstw, oszczerstw i poszukiwań prawdy możemy oddać hołd pomordowanym Polakom. Nie zapomnimy o losach oficerów z obozów w Ostaszkowie, Starobielsku, Kozielsku i ich zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie i Miednoje.Katyń – symboliczny zarys masowych mogił (widok współczesny)


źródło: Wikipedia


13 kwietnia mija 69. rocznica ujawnienia mordu 15 tys. oficerów wojska, policjantów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji, w tym rezerwistów - lekarzy, prawników i uczonych, czyli elity intelektualnej II Rzeczypospolitej. Polskich jeńców wojennych, przetrzymywanych od 1939 r. w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, rozstrzeliwano od kwietnia do maja 1940 r., odpowiednio w Katyniu, Charkowie na Ukrainie oraz Twerze (pochowani w Miednoje).


Zbrodni dokonało NKWD wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz ZSRR. Na mocy tej samej decyzji, zaakceptowanej osobiście przez Stalina, zabito także 7 tys. uwięzionych polskich cywilów. Ich mogiły są nadal poszukiwane.


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony został decyzją Sejmu RP z 14 listopada 2007 r. - "W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej".

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS