strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 6 kwietnia 2020   pogoda

Aktualności

Ogólnopolska akcja "Hospicjum to też życie"

07 października 2008
dodał(a): Basia

ŚWIATOWY DZIEŃ HOSPICJÓW  I OPIEKI PALIATYWNEJ
DZIEŃ OTWARTY HOSPICJUM PRZY UL.PIONIERSKIEJ 11

11 października 2008 (sobota)

 

 

Tego dnia Giżyckie Stowarzyszenie 'PROMYK' bierze udział w ogólnopolskiej kampanii 'HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE',

organizowanej przez Fundację Hospicyjna w Gdańsku,

prowadzoną przez Księdza dr Piotra Krakowiaka.

 

Stowarzyszenie na Rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową "PROMYK" w Giżycku zaprasza do godz. 13.00 w najbliższą sobotę ( 11 października) na 

Dzień Otwarty Hospicjum przy ul. Pionierskiej 11 w Giżycku

 

Serdecznie zapraszamy zwłaszcza:

  • chorych oraz ich rodziny
  • kapłanów wszystkich wyznań
  • oraz wszystkich zainteresowanych pracą hospicjum

O godz. 10.00 wszystkim obecnym

zaśpiewają dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Giżycku.

 

9 listopada Program I Telewizji Polskiej nada audycję poświęconą wolontariuszom hospicyjnym.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!

 

Maciej Adamski

Krystyna Szydłowska

Anna Jeżowska

oraz Prezes Stowarzyszenia 'PROMYK'  Maria Popieluch kontakt

 

Warto zobaczyć:

Teledysk "Każda chwila"

zrealizowany w ramach V ogólnopolskiej  kampanii społecznej

"Hospicjum to też życie"

 

"A co ja mogę?", "Dlaczego ja?", "Po co mi to?" - te i inne pytania mogą paść i padają w odpowiedzi na pytanie: "Pomożesz?". Aby to zmienić, od pięciu lat Fundacja Hospicyjna organizuje kampanię "Hospicjum to też Życie". W tym roku hasło kampanii brzmi "Lubię pomagać", a jej głównym celem jest zachęcenie Polaków - zwłaszcza młodych - do zaangażowania się w wolontariat hospicyjny. Wiemy bowiem, jak ważna jest w hospicjach pomoc wolontariuszy. To w dużej mierze dzięki nim hospicja są bardziej domami niż placówkami medycznymi, zaś ich podopieczni nie są "przypadkami choroby", tylko panią Bronią, panem Zdzichem, Julką, Krzyśkiem.

 

Najważniejszym zadaniem wolontariusza jest towarzyszenie choremu. Towarzyszenie, które oznacza pomoc w pielęgnacji, karmieniu, poruszaniu się na wózku, czytaniu, ale przede wszystkim rozmowę, wspólne milczenie, potrzymanie za rękę. Oczywiście, nie każdy czuje się na siłach i nie każdy może pomagać pacjentom w taki sposób. Może to jednak robić bez bezpośredniego kontaktu z chorym. Wolontariuszami hospicyjnymi są m.in. przedszkolaki wykonujące papierowe kwiaty wręczane darczyńcom hospicjum, uczniowie zbierający pieniądze podczas kwest ulicznych, studenci prowadzący strony internetowe hospicjów, profesjonaliści wykonujący dla hospicjum prace, za które zwykle pobierają opłaty oraz emeryci, którzy chcą, by ich wiedza, doświadczenie i wolny czas były wykorzystane dla dobra innych. Wolontariuszem hospicyjnym może zostać każdy, kto lubi pomagać. Co i gdzie możesz robić Ty?

 

 www.wolontariat.hospicja.pl www.wolontariat.hospicja.pl

 

11 października, czyli w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej 101 uczestniczących w kampanii hospicjów zorganizuje w swoich miastach akcję "Gramy dla hospicjum". Owo granie to nie tylko koncerty, ale też turnieje szachowe, przedstawienia teatralne, dni otwarte w hospicjach oraz inne poświęcone hospicjom i wolontariatowi spotkania z lokalnymi społecznościami. Wiele hospicjów będzie tego dnia prowadziło kwesty, aby w ten sposób podreperować swoje budżety. Nieformalną normą jest bowiem to, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie ok. 2/3 wydatków hospicjów. O pozostałe pieniądze muszą one zadbać same, np. organizując akcje charytatywne. Więcej informacji na temat kampanii "Hospicjum to też Życie" i jej wydarzeń - www.hospicja.pl/kampania.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS