OLA JUSZKIEWICZ Kobietą Sukcesu Warmii i Mazur 2021!

Złota Dziesiątka Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur 2021 wybrana! Wśród laureatek Ola Juszkiewicz z Giżycka - biolożka i ekolożka, zwyciężczyni programu MasterChef, autorka książki o smakach Warmii i Mazur! Wielkie gratulacje Olu i życzymy dalszych sukcesów!  


 


Przypomnijmy sylwetkę naszej Kobiety Sukcesu 2021.  


 


Ola Juszkiewicz – ekolożka, propagatorka dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur, zwyciężczyni ogólnopolskich zmagań kucharzy programu MasterChef, w którym zawsze podkreślała związek z Mazurami i Giżyckiem, autorka wydanej w 2020 roku kulinarnej opowieści o smakach Warmii i Mazur „Po pierwsze tradycja”, promującej kuchnię naszego regionu, w nowoczesnej odsłonie według własnego, oryginalnego pomysłu.  


Facebook @OlaJuszkiewiczMasterchef


Instagram olajuszkiewicz_masterchef  


 


Ola zachęca do poznania regionu przez smak właśnie. Jej zdaniem nie trzeba sięgać po egzotyczne produkty, by stworzyć potrawę doskonałą. Wystarczy bogactwo rodzimych pól, lasów i jezior. Warto spróbować tej wersji kuchni Warmii i Mazur i przekonać się, jakie bogactwo smaków kryje jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju, ważne byśmy jako mieszkańcy umieli docenić miejsce, w którym żyjemy, z którego pochodzimy i zachęcić innych do tego, by umiejętnie z niego czerpali.  


 


Ola Juszkiewicz nie tylko zwyciężyła w niezwykle popularnym programie telewizyjnym, ale stała się prawdziwą, kulinarną ambasadorką Mazur. Niemal w każdym odcinku, przemycała regionalne smaki i elementy tradycyjnych, lokalnych przepisów. Swoją pasją do gotowania zaraża innych, m.in.  w mediach społecznościowych pokazuje jak można dbając o środowisko naturalne korzystać z produktów w myśl zasady zero waste i proponuje np. sałatkę colesław z łodygi brokuła.


 


 


 


Jak sama mówi o sobie, jest człowiekiem wielu pasji, największą z nich jest właśnie gotowanie, ale od lat kocha ekologię, która tylko pozornie z kulinariami się nie łączy. Zawodowo związana była do niedawna z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, teraz pracuje w Inspektoracie Ochrony Środowiska w Giżycku. Tu zajmuje się badaniami, w tym działając w terenie - badaniem czystości i jakości mazurskich wód.   Ola od lat działa na rzecz ochrony środowiska nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie, prowadziła m.in. badania na Wyspach Galapagos (magisterski projekt mapowania dna morskiego i badanie wpływu człowieka na bioróżnorodność organizmów). Posiada wykształcenie związane z ochroną środowiska, ukończyła studia I st. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i studia magisterskie na uczelniach (konsorcjum): Uniwersytet w Gent w Belgii, Uniwersytet w Algarve – Portugalia, Sorbona we Francji i Politechnika w Ekwadorze. Biegle włada językiem angielskim.  


 


Teraz jest jej czas, spełnia swoje marzenia nie tylko rozwijając pasje kulinarne, ale swoją przyszłość zawodową chce jeszcze bardziej związać z ekologią. Chce w niedalekiej przyszłości podjąć również doktorat z nauk o środowisku. Przyszłość planety i środowiska, w którym żyjemy, jest dla niej niezwykle ważne. Zastanawia się jak jeszcze bardziej zaangażować w ochronę środowiska naturalnego społeczność lokalną.   Pracując w Fundacji Ochrony Wielkich Jezior prowadziła szkolenia i prelekcje o ekologii dla młodzieży i dorosłych, latem prowadziła wykłady dla młodych żeglarzy o ekologii na Warmii i Mazurach, z FOWJM zainicjowała sprzątanie nad jez. Niegocin, angażując młodych ludzi. Ola Juszkiewicz - „Ważne, by do ekologii podchodzić poważnie, by nie traktować tego jako wyrazu, definicji w słowniku, która nas nie dotyczy, by problem naprawdę zrozumieć”.   


 


Ola wspiera również akcje charytatywne, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, czy lokalne zbiórki funduszy na rzecz potrzebujących osób. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli się spotkać podczas jednej z takich akcji na żywo, w naturalnym dla Giżycka otoczeniu, czyli nad wodą podczas wspólnego gotowania. Trzymamy kciuki również za to, by w niedługim czasie powstało klimatyczne miejsce na kulinarnej mapie Mazur, pełne pasji i smaków Oli Juszkiewicz, z którego nasz region będzie jeszcze bardziej znany.  


 


Fot. arch. Ola Juszkiewicz     INFORMACJA PRASOWA ORGANIZATORA


 


8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień kobiet. To najlepsza okazja, by świętować sukcesy pań.   Od 23 lat z okazji  Międzynarodowego Dnia Kobiet  na Warmii i Mazurach ogłaszamy Złotą Dziesiątkę Kobiet Sukcesu. Kandydatki do tego tytułu jak zawsze zgłaszały regionalne media, samorządy i organizacje pozarządowe. Inicjatorką i organizatorką wyborów od początku jest dziennikarka Ewa Domaradzka-Ziarek.   W tym roku pomimo trudnej sytuacji pandemicznej 4 marca kapituła wyborów obradowała zdalnie. Spośród nadesłanych kandydatur pań wyróżniających się aktywnością w różnych dziedzinach życia, od kultury po biznes i naukę, wybrała wyjątkowe grono pań, które dołączą do laureatek z lat poprzednich.  


 


Oto tegoroczna Złota Dziesiątka:  


1. Joanna Barchetto - fotografka, socjolog, społeczniczka, twórczyni Warmingu – projektu społeczno-artystyczno-promocyjnego w Godkach gm. Jonkowo


2. Mirella Firchał- Kępczyńska z Kieźlin gm. Dywity – inżynier architektury wnętrz, razem z mężem prowadzi program TVN „Para w remont”


3. Ita Haręza - malarka, graficzka, rysowniczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Właścicielka autorskiej galerii sztuki w Reszlu


4. Aleksandra Juszkiewicz z Giżycka – biolożka i ekolożka, zwyciężczyni programu MasterChef, autorka książki o smakach Warmii i Mazur


5. Aleksandra Klonowska-Szałek - pomysłodawczyni i współzałożycielka portalu Slowhop.com


6. Bogumiła Kowalska z Tynwałdu – rolniczka, działaczka społeczna, przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Iława


7. Patrycja Kunert (Jackowska) – asystentka na Wydziale Sztuki UWM, nauczycielka śpiewu i pracy z mikrofonem w Instytucie Muzyki, wybrana na Belfra Roku 2019 8. Diana Kuprianow - sołtyska wsi Nitki w gm. Biała Piska, właścicielka i Prezes Zarządu w firmie Vermiculite Poland w Ełku.


9. Agnieszka Pietrowicz - Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku 10.   Jadwiga Wójcik-Kruk - założycielka i dyrektorka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej PULS specjalizującego się w terapii uzależnień.


 


A oto skład kapituły, która dokonała wyboru:  


1. Jolanta Piotrowska – wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego


2. Sylwia Jaskulska – wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego


3. Ewa Domaradzka-Ziarek - prezes Fundacji Moda na Warmię i Mazury, inicjatorka Wyborów Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur, prezes Fundacji „Moda na Warmię i Mazury”


4. Anna Ciesielska - prezydent Rotary Club w Olsztynie, Członek założyciel Rotary Club Olsztyn Varmia, współwłaścicielka Instytutu Przedsiębiorczości i Nowych Technologii


5. Tamara Jesionowska – dziennikarka, wiceprezes Stowarzyszenia Kosowo-Polska, wiceprezes Fundacji „Moda na Warmię i Mazury”


6. Piotr Wasześcik – Dyrektor Telewizji Mazury, Sekretarz Stowarzyszenia Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne 7. Rafał Radzymiński - redaktor naczelny Magazynu „Made in Warmia &Mazury”


8. Ałła Pichevska-Cirut – właścicielka agencji CirutDesign


9. Małgorzata Ofierska - prezes Lokalnej Grupy Działania „Warmiński Zakątek” w Dobrym Mieście


10. Agnieszka Olkowska-Majewska – dyrektor 4. Oddziału PKO Banku Polskiego SA w Olsztynie 11. Barbara Bąkowska - Prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka


12. Dorota Wcisła z Elbląga - charter prezydent Rotary Club Elbląg Centrum, dziennikarka, redaktor naczelna ogólnopolskiego magazynu Rotary Polska, przewodnicząca Komitetu Wizerunku Publicznego w polskim Rotary, właścicielka Oficyny Wydawniczej OKO w Elblągu 13. Marek Borowski – prezes Banku Żywności w Olsztynie  


 


Termin uroczystej Gali, na której będą uhonorowane wszystkie laureatki, nie jest jeszcze ustalony. Wobec wprowadzonych obostrzeń w kontaktach organizatorka wyborów i gali Kobiet Sukcesu zdecydowała zaczekać z tą inicjatywą, aż sytuacja się unormuje, tak by w tej uroczystości mogły wziąć udział wszystkie laureatki i by mogli im towarzyszyć chociażby bliscy i przyjaciele.  


 


Więcej na profilu FB: Wybory Kobiet Sukcesu Regionów Polski Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=wke1yKbofdM  


 


Informacje, wideo: Ewa Domaradzka-Ziarek Inicjatorka i organizatorka Wyborów Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur