strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 13 grudnia 2019   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2009

PARK PRZY ULICY WARSZAWSKIEJ

27.04.2009

 

Drodzy Państwo! Rozpętała się ostatnio emocjonalna dyskusja wokół projektu rewitalizacji parku, zlokalizowanego w centrum miasta, przy ul. Warszawskiej. W związku z tym, iż wiele aspektów tej dyskusji wynika z niewiedzy i z mylnej oceny naszych intencji, chciałabym naświetlić lepiej całe przedsięwzięcie, które wciąż jest w fazie planów, a więc istnieją możliwości drobnych korekt i zmian, wynikających ze społecznej konsultacji.

 

Pomimo tego, iż od ponad trzydziestu lat większa część obszaru dawnego cmentarza ewangelickiego pełni rolę parku, giżycczanie pamiętają zapewne poprzednią funkcję tego miejsca. Jako mieszkająca od urodzenia w Giżycku pamiętam to doskonale, tym bardziej, że moja rodzina ma grób na zachowanej części cmentarnej tego obszaru. Nikt nie neguje tego, że mogą spoczywać pod murawą nadal spoczywają szczątki dawnych giżycczan, w tym postaci zasłużonych dla naszego miasta i Mazur, takich jak matka i siostra Wojciecha Kętrzyńskiego oraz wydawca „Gazety Leckiej” i kalendarzy mazurskich – Marcin Gerss. Trzeba pamiętać, że teren ten jest pod nadzorem konserwatora zabytków, który czuwa i będzie czuwał nad tym miejscem. Chcemy upamiętnić tu niegdyś pochowanych za pomocą odpowiednich tablic informacyjnych i pomnika. Moim marzeniem jest pomnik Marcina Gerssa, czytającego na ławeczce gazetę, ale oczywiście decyzja o takiej lub innej formie pomnikowej nie leży wyłącznie w mojej gestii, lecz jest kwestią szerszej dysputy. Zapewniam jednakowoż, że funkcja historyczna tego miejsca zostanie podkreślona – można nawet pomyśleć nad uwypukleniem w nazwie parku zbliżającej się rocznicy 400-lecia nadania grodowi nad Niegocinem praw miejskich.

 

Jednocześnie trzeba pamiętać, iż od dziesięcioleci miejsce to pełni rolę parku i trudne, jak również bezcelowe, byłoby odtwarzanie tutaj cmentarza. Przygotowany do możliwości refinansowania ze środków europejskich projekt rewitalizacji tego miejsca zakłada funkcję parkową, a więc niejako „z klucza” – wypoczynkową i rekreacyjną. Dyskutowany mocno „plac zabaw dla dzieci” ogranicza się do paru skromnych urządzeń, np. huśtawek, które zlokalizowane zostaną poza dawnymi granicami cmentarza. To samo dotyczy zaprojektowanej fontanny. W kwestii roślinności możliwe jest jeszcze wprowadzenie do projektu korekt i zmian, ale ze względu na niewielką ilość czasu, która pozostała nam do złożenia projektów wraz z wnioskiem o dofinansowanie, oczekuję konkretnych uwag i propozycji, a nie jałowych rozważań.

 

Dziękuję za zaproszenia na wszelkie uroczystości, które odbyły się w mijającym tygodniu w naszym mieście. Jednocześnie wszystkich Państwa serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w uroczystościach związanych ze Świętem Flagi Narodowej oraz Świętem Konstytucji 3 Maja, a także na wszelkie imprezy, które będą miały miejsce w Giżycku podczas pierwszego majowego weekendu.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS