strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 19 kwietnia 2021   pogoda

Aktualności

PĘTLA MAZURSKA petycja budowy nowej drogi wodnej na Mazurach

10 lutego 2014
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Pętla Mazurska - nowa droga wodna na Mazurach

Petycja budowy nowej drogi wodnej na Mazurach

"Pętla Mazurska" to inwestycja od lat wyczekiwana przez branżę turystyczną, pasjonatów sportów wodnych, turystów z Polski i nie tylko. Jest to nazwa planowanej nowej drogi wodnej na Mazurach, mającej połączyć jezioro Niegocin z Jeziorem Śniardwy wschodnią częścią Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez jeziora Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno, Tyrkło. Planowany szlak wodny obejmuje gminę Miłki i gminę Orzysz. Położony jest w obszarach terytorialnych powiatu giżyckiego i piskiego.

 

Podpisz petycję: http://petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=10272

 

Pomysł „pętli mazurskiej” narodził się wiele lat temu.  Niezależnie od siebie głowili się nad tym żeglarze, mieszkańcy Mazur, władze samorządowe. Po ponad dwuletniej pracy 15 samorządów województwa warmińsko – mazurskiego i podlaskiego stworzyło koncepcję rewitalizacji i budowy nowej drogi wodnej, odbyło się szereg spotkań roboczych, przeprowadzane były konsultacje społeczne. Po raz pierwszy jednak lokalne samorządy przeszły z fazy koncepcyjnej do konkretnych działań.

 

Obecnie mazurskie samorządy, czyli Orzysz, Miłki, miasto i gmina Giżycko oraz powiat giżycki wspólnie z innymi podmiotami w oparciu o pozyskane fundusze unijne (ponad 1 mln zł) realizują koordynowany przez gminę Orzysz projekt „Planowanie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego wokół drogi wodnej łączącej Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Augustowskim etap I (Kanał Tyrkło – Buwełno)”.

 

 

W ramach unijnego projektu  i I etapu przedsięwzięcia tzw. „Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Pętla Mazurska” powstanie niezbędna dla dalszej realizacji inwestycji dokumentacja oraz analizy przyrodnicze. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na dokumentację przyrodniczą Pętli Mazurskiej.  Jeszcze nigdy projekt nie był tak zaawansowany jak teraz. "(...) Jesteśmy na etapie, który pozwala uwierzyć, że ta inwestycja powstanie. Nie za rok, dwa, ale raczej lat 15 czy 20, ale powstanie (...)" - burmistrz Orzysza Tomasz Jakub Sulima. Wspólny samorządowy projekt tworzy jednocześnie stabilne ramy współpracy, a na wdrożenie tej niezwykle złożonej, ale przyszłościowej inwestycji, będą pozyskiwane fundusze zewnętrzne. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 100 mln zł. W połowie 2015 roku mają zakończyć się prace nad dokumentacją, wówczas będzie można  określić ramy czasowe i finansowe przedsięwzięcia.

 

"Z pewnością wiele korzyści w obszarze turystyki wodnej i zwiększenia atrakcyjności całego regionu z wymiernymi korzyściami finansowymi, przyniesie połączenie jezior Tyrkło i Buwełno (...)" - burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska". Stworzenie 25 km szlaku umożliwi dopłynięcie do jeziora Śniardwy zupełnie nową drogą. Obecnie szlak jest nieżeglowny, rzeki i akweny nieprzystosowane do ruchu turystycznego, brakuje też kanału lub innego rozwiązania komunikacyjnego na odcinku ok. 2 km. Nowy szlak ma prowadzić przez jeziora: Niegocin, Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno, Tyrkło, Śniardwy. Uruchomienie alternatywnej wodnej trasy z Giżycka do Mikołajek przez jeziora Wojnowo, Buwełno i Tyrkło to również sposób na rozładowanie wodnych korków,  nowe miejsca pracy, promocja nowych miejsc i ożywienie turystyczne terenów przylegających do nowego malowniczego szlaku żeglownego.

 

Idea jest bliska nie tylko samorządowcom ale i samym żeglarzom. Grupa pasjonatów żeglarstwa i Mazur, którym nie jest obojętne, w jakim kierunku region się rozwija, jak żyje się mieszkańcom i w jakim stanie pozostawimy go następnym pokoleniom powołało do życia Fundację Pętla Mazurska. Członkowie fundacji od lat popularyzują ideę budowy nowej drogi wodnej, współpracują z administracją publiczną, prowadzą szkolenia żeglarzy, kampanie i warsztaty ekologiczne, akcje promocyjne jak Regaty Natangii o Puchar Pętli Mazurskiej, będące okazją do spotkań, dyskusji i podejmowania kolejnych wspólnych inicjatyw, zależy im na wzbogacaniu oferty związanej ze sportem i turystyką wodną, a szczególnie żeglarską, promowaniu bezpieczeństwa na wodzie i ekologicznego stylu wypoczywania, ale najważniejszym celem jest zintegrowanie wszystkich, popierających pomysł stworzenia nowej drogi wodnej.

 

Ważne jest podejmowanie znaczących dla przyszłości Mazur decyzji przy szerokim udziale mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Stąd wśród działań jest również petycja kierowana do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Ta inicjatywa obywatelska ma wzbudzić zainteresowanie tematem budowy "Pętli Mazurskiej" na szczeblu ministerialnym i dać jednocześnie szansę na rozpatrzenie projektu w formie ustawy. "(...) Wiemy, że nasze petycje nie wpłyną na merytoryczne decyzje, ale chcemy, by o tej inwestycji wciąż było głośno, bo jest ona w naszym regionie naprawdę potrzebna." - mówi Artur Tomkiewicz z Fundacji Pętla Mazurska, inicjator internetowego zbieranie podpisów pod petycją, który propagując budowę nowej drogi wodnej, odbył również rejs z Mazur do Warszawy, by spotkać się z przedstawicielami kancelarii prezydenta i minister Elżbietą Bieńkowską i lobbować w ten sposób o środki centralne na finansowanie inwestycji.

 

Ważne jest Państwa poparcie dla idei budowy nowego szlaku wodnego, dlatego zachęcamy wszystkich do zabrania głosu i podpisania petycji!

 

 

Więcej informacji o projekcie budowy Pętli Mazurskiej: Agnieszka Kombel
Fundacja Pętla Mazurska tel. 515 125 150 agnieszka.kombel@gmail.com

 

 

W ostatnim czasie w mediach:

  • Żagle 11.02.2014 Pętla Mazurska - petycja w sprawie budowy nowej drogi wodnej na Mazurach  zobacz... 
  • Gazeta Wyborcza 11.02.2014 Pętla Mazurska dla żeglarzy. Co na to ekolodzy?  zobacz...
  • Onet.pl źródło PAP 11.02.2014 Wkrótce przetarg na dokumentację przyrodniczą Pętli Mazurskiej zobacz...
  • Żagle 11.02.2014 Pętla Mazurska - ważny aspekt przedsięwzięcia zobacz...
  • Radio Olsztyn 11.02.2014 Samorządowcy zabiegają o budowę Pętli Mazurskiej zobacz...
  • TVP Olsztyn 13.02.2014 Pętla Mazurska coraz bliżej zobacz...
  • Gazeta Współczesna 15.02.2014 Kanał łączący jeziora Tyrkło i Buwełno. Brakuje 2 km. Pod petycją podpisało się już 666 osób zobacz...

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS