strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 24 sierpnia 2019   pogoda

Aktualności

Podsumowanie sezonu żeglarskiego 2016 i 20-lecie Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego Niegocin

12 grudnia 2016
dodał(a): UM Dawid Klukiewicz

Podsumowanie sezonu żeglarskiego 2016
i 20-lecie Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego Niegocin

3 grudnia 2016 r. (sobota)

Ekomarina

 

fot. archiwum prywatne UKŻR

 

 

Jeśli chcą Państwo zobaczyć galerię zdjęć to proszę kliknąć TUTAJ

 

W sobotę 3 grudnia na sali konferencyjnej portu EKOMARINA  zgromadziło się wielu miłośników wody, wiatru i żagli:  żeglarzy z Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych, pasjonatów z Klubu Turystyki Żeglarskiej SZKWAŁ oraz żeglarzy z Giżyckiej Grupy Regatowej (MBSW/UKŻR Giżycko) - w tym grono medalistów imprez ogólnopolskich, międzynarodowych, Mistrzostw Polski, Europy i Świata.

 

Tego dnia żeglarskie serce Polski bez wątpienia biło w Giżycku nad Niegocinem. Na Gali podsumowującej tegoroczny sezon zabrakło wprawdzie Julii Szmit – najbardziej utytułowanej giżyckiej żeglarki – ale Julia jest obecnie w Hong Kongu, gdzie wraz z załogantką Hanią Dzik przygotowuje się do Mistrzostw Świata Juniorów ISAF w klasie 420, które 14 grudnia rozpoczynają się w Auckland w Nowej Zelandii. Dziewczyny przesłały z dalekiego Hong Kongu pozdrowienia.


Julia jest multimedalistką – w styczniu tego roku przywiozła z Malezji złoto Mistrzostw Świata Juniorów ISAF, następnie „dorzuciła” do tego złoty medal Mistrzostw Świata z San Remo, srebrny medal Mistrzostw Europy Juniorów na Balatonie i zwycięstwo we wrześniowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Julia i Hania w Kadrze Narodowej Juniorów należą do elitarnej grupy „Olimpijskie Nadzieje”.


Pierwsza liga, czyli team klasy Optimist grupy A z trenerką Barbarą Ramotowską występowała w tym sezonie w składzie: Joanna Fabisiak, Amelia Dziąba (powołana do Kadry Narodowej Juniorów – do Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ), Jakub Kamiński, Konrad Dziąba, Kuba Kazukiewicz oraz Paweł Kuszewski, który dzielnie dojeżdża do Giżycka na treningi z Olecka.
Na Gali nie było również Filipa Szmita, który po ośmiu latach żeglowania na Optimiście z końcem sezonu zmienił klasę. Tego dnia był w drodze do San Remo we Włoszech, gdzie będzie trenował w klasie 420 z Kubą Gołębiowskim z Iławy. Nie sposób policzyć ile razy Filip w swojej optimistycznej karierze stawał na podium zdobywając medale w ogólnopolskich i międzynarodowych regatach. To fantastyczny zawodnik, świetny kolega i wzór do naśladowania. Bez wątpienia starty Filipa w kolejnych latach przyniosą wszystkim jeszcze wiele dobrych sportowych emocji. Filip Szmit należy do Kadry Narodowej Juniorów – Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ.


Team grupy B czyli „Orły Dziekańskiego” to: Amelia Potejko, Lena Cituk, Hania Borkowska, Patryk Chełkowski, Jakub Kluk, Kamil Stemplewski, Mikołaj Strupiński, Magdalena Skórnóg, Jan Fuk, Oliwia Siedlecka i Kacper Karbownik, Maja Cituk oraz Michał Ciechanowicz.Troje zawodników z tej grupy zostało wyróżnionych:
- Patryk Chełkowski za zwycięstwo w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist do lat 11 w Złocieńcu,
- Jakub Kluk za srebro w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist gr. B oraz VI miejsce w rankingu Pucharu Polski Klasy Optimist gr. B,
- Amelia Potejko za zwycięstwo w rankingu Pucharu Polski Klasy Optimist gr. B w kategorii Dziewcząt. 
Ta trójka zawodników awansowała z końcem tego sezonu do grupy A. Amelia, Patryk i Kuba otrzymali powołania do tej klasy.


Najmłodsza grupa adeptów sztuki żeglarskiej jest prowadzona przez trenera Rafała Nowickiego. O ich sukcesach zapewne usłyszymy już wkrótce. Powołania do Giżyckiej Grupy Regatowej otrzymali: Karol Kostrzewa, Piotr Kostrzewa, Miłosz Ciechanowicz, Aleksander Zajączkowski, Nikodem Machejko, Zosia Kuszewska i Antosia Dziekańska.


Grupa Windsurfing prowadzona jest przez trenera Mirosława Ambrocha, trenują tu: Jędrzej Cituk, Kacper Szukajt, Maria Urban, Martyna Fedyk, Martyna Niezbecka, Maciej Tulkiewicz, Karol Hajduk, Filip Zajkowski, Karol Stępkowski i Julia Fabisiak.


Klasa Cadet czyli grupa trenowana przez Tomasza Jaworskiego to zawodnicy: Miłosz Dołęga, Stanisław Dann, Bartosz Ligęza, Paweł Pawlicki, Filip Zajączkowski, Mateusz Ciesielski i Marcelina Dzika.
W tej klasie naszą „eksportową” załogą w tym sezonie był duet Miłosza Dołęgi i Stanisława Danna, chłopcy wywalczyli VI miejsce w Mistrzostwach Europy na Balatonie, zwyciężyli w Pucharze Europy Centralnej, zdobyli srebro na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Pucku i zajęli II miejsce w rankingu Pucharu Polski klasy Cadet. W grupie Cadet powołanie do Kadry Narodowej Juniorów – Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ otrzymał też Bartosz Ligęza.

Klasa Laser:
Trenerem tej klasy w Giżyckiej Grupie Regatowej jest Cezary Borkowski, który prowadził też reprezentację Polski klasy Laser Radial Mężczyzn podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Talinnie. Wspólnie z Wojciechem Klimaszewskim przywieźli z Estonii brązowy medal tych mistrzostw w kategorii do lat 17. 
Julia Rogalska wywalczyła w tym sezonie 4 miejsce w Mistrzostwach Europy we Francji, 5 miejsce w Mistrzostwach Świata w Niemczech oraz zdobyła brązowy medal podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Pucku w klasie Laser 4.7 Kobiet. Wojciech Klimaszewski stanął natomiast na III miejscu podium Mistrzostw Polski Juniorów w klasie Laser Radial. Oboje zostali powołani do Kadry Narodowej Juniorów – Wojtek do „Grupy Talent” a Julia do „Grupy Młody Mistrz”. Powołanie do Kadry Narodowej Juniorów – Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ na kolejny sezon otrzymał też Tomasz Trajnowicz.
Sukcesy giżyckich Laserowców odzwierciedlają rankingi Pucharu Polski, aż czworo naszych zawodników na Gali Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser, (która odbędzie się 6 stycznia) stanie na podium: Wojciech Klimaszewski jako zwycięzca Pucharu Polski w klasie Laser Radial Mężczyzn do lat 17, Julia Rogalska na trzecim miejscu w klasie Laser 4.7 Kobiet do lat 16, Marta Weiss na drugim miejscu w klasie Laser 4.7 Kobiet do lat 18 oraz Stanisław Klimaszewski na trzeciej pozycji Pucharu Polski w klasie Laser Radial Seniorów.
Zawodnikami Cezarego Borkowskiego są: Wojciech Klimaszewski, Julia Rogalska, Tomasz Trajnowicz, Piotr Dąbrowski, Michał Strupiński, Bartosz Guz, Mateusz Siedlecki, Hubert Maczyszyn, Wiktoria Gubin, Marta Weiss, Daniil Fenko oraz Stanisław Klimaszewski.


Konstruktorzy sukcesów Giżyckiej Grupy Regatowej to trenerzy: Barbara Ramotowska, Mirosława Ambroch, Cezary Borkowski, Bogdan Dziekański, Marcin Panaś, Tomasz Jaworski i Rafał Nowicki.


Na Gali przyznano też tytuły Przyjaciół Giżyckiej Grupy Regatowej, obok Burmistrza Wojciecha Iwaszkiewicza i Wicestarosty Mirosława Drzażdżewskiego otrzymali je:
Żaglownia PANAŚ tj. Państwo Elżbieta i Marcin Panaś, firma EBERSPACHER – reprezentowana na Gali przez Adama Fabisiaka, Tawerna Marina t.j. Państwo Katarzyna i Jacek Niewiadomscy, Państwo Elżbieta i Czesław Kalinowscy, Rotary Club Giżycko, Gazeta Giżycka w osobie Pana Sławomira Kędzierskiego.


Do grona Przyjaciół GGR należą również: Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Ośrodek AZS Wilkasy oraz oczywiście Starosta Powiatu Giżyckiego Pan Wacław Strażewicz.


IV Giżycką Galę Żeglarską z wdziękiem prowadziły dwie najlepsze giżyckie zawodniczki klasy Optimist: Amelia Dziąba i Joanna Fabisiak, a dodatkowym wsparciem służyła konferansjerkom Julia Fabisiak – zawodniczka grupy Windsurfing. Filmy prezentujące poszczególne grupy przygotował Mariusz Kluk.


 

 

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS