strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
czwartek, 20 lutego 2020   pogoda

Aktualności

PORT LOTNICZY Olsztyn - Mazury w Szymanach rusza w 2016 roku

22 września 2015
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Już wkrótce nasz region będzie miał  swoje lotnisko! Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach to jedna z najważniejszych i największych inwestycji regionu. Z pewnością nowo wybudowane lotnisko pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy Wielkich Jezior Mazurskich, naszego miasta i całego regionu.

 

Pierwsze loty będą mogły odbyć się już I kwartale 2016 roku. Lotnisko będzie otwarte 7 dni w tygodniu. Przeprowadzone badania rynku wykazały zainteresowanie mieszkańców regionu połączeniami regularnymi do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Skandynawii, Holandii oraz czarterowymi do krajów w basenie Morza Śródziemnego. Analizowane są też możliwości "dolotów" do innych portów krajowych i transfery do destynacji mających z nimi bezpośrednie połączenie. Dla usprawnienia dojazdu do lotniska budowana jest wspomniana już droga z Szyman, łącząca drogę krajową z lotniskiem. Zapewniony będzie też bezpośredni dojazd pod terminal koleją.

 

 

Port lotniczy w Szymanach będzie jedynym czynnym lotniskiem w Polsce północno-wschodniej. To motor dla rozwoju gospodarki poszczególnych miejscowości, inwestycja pozwoli zwiększyć aktywność gospodarczą, turystyczną, ułatwi współpracę ekonomiczną, naukowo-techniczną i samorządową. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury ułatwi przyjazd do naszego regionu wszystkim odwiedzającym, zapewni szybki i łatwy dostęp do podróży turystycznych, biznesowych i zarobkowych mieszkańcom Warmii i Mazur.

 

Bieżące informacje o lotnisku na stronie:

www.szymanyairport.pl

 

 

Całkowita wartość projektu to 205 mln zł brutto, z czego dotacja unijna przekracza 121 mln zł brutto. Modernizacja oraz rozbudowa lotniska realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz z budżetu państwa. 100 % udziałów w spółce Warmia i Mazury Sp. z o.o. posiada Województwo.

 

Zakończony został już remont istniejących budynków, powstał budynek Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej, ukończono prace nad budową pola wzlotów, budową naziemnej pomocy radionawigacyjnej ILS I kategorii i terminala pasażerskiego. Zmodernizowana została również infrastruktura komunikacyjna, aby ułatwić pasażerom dojazd na samo lotnisko. Trwają prace przy przedłużaniu linii kolejowej Olsztyn – Szczytno – Szymany do terminala oraz budowie nowej drogi łączącej lotnisko z drogą krajową nr 57.

 

Po zakończeniu wszystkich etapów budowy, Urząd Lotnictwa Cywilnego przystąpi do certyfikacji lotniska. Proces ten może potrwać do końca 2015 roku. Po uzyskaniu certyfikacji, otwarcie lotniska planowano nastąpi w styczniu 2016 roku.

 

 

 

Fot. www.warmiamazury.pl

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS