strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 13 lipca 2020   pogoda

Aktualności

Prezydent Andrzej Duda wręczy nominację generalską płk. dypl. dr Jarosławowi Gromadzińskiemu

23 listopada 2016
dodał(a): UM Dawid Klukiewicz

Prezydent Andrzej Duda wręczy nominację generalską

płk. dypl. dr. Jarosławowi Gromadzińskiemu

 

29 listopada br. kiedy przypada Dzień Podchorążego, czyli rocznica wybuchu powstania listopadowego, prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie i admiralskie 15 oficerom, w tym 13 na stopień generała brygady lub kontradmirała. Na pierwszy stopień generalski został awansowany m.in. dowódca tworzonych obecnie Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła.

 

Na stopień generała brygady awansowani zostali dowódcy dwóch brygad: płk dypl. dr Jarosław Gromadziński z 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku oraz płk Grzegorz Hałupka z 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

 

Będą to najliczniejsze nominacje generalskie w wojsku wręczane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pierwsza taka uroczystość odbyła się 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, druga - 15 sierpnia, w święto Wojska Polskiego. Za pierwszym razem nominacje odebrało dwóch oficerów, za drugim - ośmiu. Ponadto, prezydent podjął decyzję o awansowaniu na stopnie generalskie jednego, stuletniego kombatanta oraz pośmiertnie trzech oficerów, w tym płk. Ryszarda Kuklińskiego i por. Jana Karskiego.

 

Od 29 listopada w liczącym ok. 100 tys. żołnierzy Wojsku Polskim będzie ok. 80 generałów i admirałów. Stanowisk, na których oficerowie mają etaty generalskie i admiralskie, jest ok. 120.

Kilka słów o Płk. dypl. dr Jarosławie Gromadzińskim


Płk. dypl. dr Jarosław Gromadziński jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1994) oraz Akademii Obrony Narodowej (2002), którą ukończył z pierwszą lokatą. Studia podyplomowe ukończył w 2008 roku na kierunku Zarządzanie Kryzysowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Ponadto jest absolwentem NATO Defense College w Rzymie (2011). Lata 2011-2012 to czas szkolenia z obszaru reagowania kryzysowego NATO w NATO School w Oberammergau (Niemcy). Płk Jarosław Gromadziński jest również absolwentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej (PSPO) w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (2015). W 2016 roku uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych , w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie.

 

Po ukończeniu szkoły w 1994 roku, pierwsze stanowisko służbowe – dowódcy plutonu objął w 14 Brygadzie Zmechanizowanej w Elblągu. W jednostce tej pozostał do 2000 roku pełniąc służbę wojskową na stanowiskach dowódcy kompanii, szefa sztabu oraz dowódcy batalionu zmechanizowanego. Po ukończeniu AON w 2002 roku kolejne stanowisko służbowe objął jako Specjalista w Generalnym Zarządzie Planowania Strategicznego (P5) Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (SG WP). W 2004 roku powrócił do 16 DZ obejmując stanowisko dowódcy batalionu zmechanizowanego w 9 BKPanc, w Braniewie. W 2007 roku został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu 9BKPanc. Następnie został przeniesiony do dowództwa 16 Dywizji Zmechanizowanej (16DZ), gdzie objął stanowisko szefa wydziału operacyjnego G-3 i pełnił je do 2011.  Ponadto w latach 2011 - 2014 zajmował stanowisko Szefa Oddziału Analiz i Użycia Wojsk Lądowych w Zarządzie Planowania Operacyjnego – P3 SG WP. Po ukończeniu PSPO pełnił służbę na stanowisku koordynatora w Zarządzie Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia (P3/P7) SG WP w Warszawie. Z dniem 2 maja 2016 roku płk dypl. Jarosław Gromadziński został wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej na stanowisko Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

 

W latach 2004 – 2009 pełnił także służbę w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych. Uczestniczył w III zmianie PKW Irak (2004/2005) pełniąc obowiązki szefa VOB – Multinational Division Central – South (MND CS). W 2007 roku dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w ramach XXVII zmiany UNDOF w Syrii. Na przełomie 2008 i 2009 roku brał udział w Misji Szkoleniowej NATO w Iraku (NATO Training Mission Iraq), gdzie zajmował stanowisko szefa zespołu doradców wojskowych  (TESC).

 

Ponadto jest autorem kilkunastu artykułów z obszaru budowy zdolności Sił Zbrojnych do rażenia, przetrwania i ochrony wojsk oraz sojuszniczego zarządzania kryzysowego. W ostatnich latach zajmował się również problematyką koncepcji połączonego wsparcia ogniowego Sił Zbrojnych, wynikiem czego opublikował kilka artykułów z tej tematyki.źródło: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/

fot. http://15bz.wp.mil.pl/pl/99.html
 

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS