strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 6 czerwca 2020   pogoda

Aktualności

Projekt "Pozycja Młodzieżowych Rad w Polsce"

28 lutego 2010
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Informacja prasowa
na temat Ogólnopolskiego Spotkania Ewaluacyjnego organizowanego przez Młodzieżową Radę Miasta Szczecin w ramach projektu
"Pozycja Młodzieżowych Rad w Polsce"

 

 

W dniach 19-21 lutego w Warszawie skrzyżowały się drogi osób kształtujących politykę młodzieżową na najniższym szczeblu, w samorządzie gminnym. Było to Ogólnopolskie Spotkanie Ewaluacyjne w ramach projektu "Pozycja Młodzieżowych Rad w Polsce" organizowane przez Młodzieżową Radę Miasta Szczecin. Było to piąte spotkanie stanowiące zwieńczenie działań podjętych w ostatnich miesiącach. W stolicy obradowało ponad stu przedstawicieli młodzieżowych samorządowców z Polski na temat swojej działalności, rozważając nad możliwościami wprowadzenia zmian w ustawie dot. młodzieżowych rad oraz projektem powołania Polskiej Rady Młodzieży zaproponowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Organizatorzy położyli bardzo duży nacisk aby w programie nie zabrakło czasu na wymianę doświadczeń, dialog pomiędzy uczestnikami oraz edukację pozaformalną.

 

 

Pierwszy dzień rozpoczęło uroczyste otwarcie w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki, na które przybyli m.in. Krzysztof Stanowski - Wiceminister Edukacji Narodowej, Włodzimierz Paszyński - Wiceprezydent m. st. Warszawy, Bazyli Baran - Przewodniczący Rady Miasta Szczecin, Posłowie na Sejm RP, Przedstawiciele Resortu Edukacji oraz Radni Rady Warszawy. Drugi dzień spotkania to wystąpienia ekspertów z Departamentu Komunikacji Społecznej MEN, Sejmu RP, Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego), warsztaty uczestników mające na celu wypracowanie prezentacji ewaluacyjnych poprzednie spotkania regionalne oraz ciesząca się największym zainteresowaniem wśród uczestników "Giełda Młodzieżowych Rad i Miast". W ostatnim dniu młodzi rajcy mieli okazję uczestniczyć w prezentacji nowatorskiej e-platformy wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy Młodzieżowymi Samorządami Lokalnymi (www.mlodziezowerady.eu).

 

Ukoronowaniem całości projektu było spotkanie zebranych w Warszawie młodzieżowych radnych w Sejmie RP w sali im. Konstytucji 3-go Maja, podczas którego przedstawione zostały wnioski ze spotkań regionalnych wypracowane przez uczestników. Swoją obecnością na spotkaniu zaszczycili m.in. Jerzy Szmajdziński - Wicemarszałek Sejmu RP oraz Michał Szczerba - Poseł na Sejm RP. Spotkanie zostało objęte patronatem Marszałka Sejmu - Bronisława Komorowskiego. Projekt objęty jest Honorowym Patronatem: Minister Edukacji Narodowej, Ministra Skarbu Państwa, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej.

 

Przedsięwzięcie kończy się 1 kwietnia 2010r., do tego czasu zostanie wydana publikacja dotycząca efektów wszystkich pięciu spotkań oraz zagadnień polityki młodzieżowej w odniesieniu do pozycji młodzieżowych rad w naszym kraju."Jesteśmy pod wrażeniem tego co udało nam się osiągnąć, jeszcze rok temu kiedy pisaliśmy projekt nie sądziliśmy, że to może stać się rzeczywistością. Dziś możemy podsumować projekt, który jako pierwszy w Polsce pozwolił na integrację Młodzieżowych Rad w naszym kraju. Już nie jesteśmy anonimowi wobec siebie, co więcej stanowimy zgraną całość, która ma wiele do powiedzenia." - stwierdził tuż po zakończeniu projektu Sylwester Perowicz - koordynator projektu."Projekt Pozycja Młodzieżowych Rad w Polsce, jest przedsięwzięciem innowacyjnym w skali całego kraju - stanowi skuteczną próbę zmiany oblicza młodzieżowej samorządności w Polsce. Propozycje zmian wyszły bezpośrednio od młodych radnych, którzy lepiej niż ktokolwiek inny wiedzą jak wyglądają realia ich własnej pracy" - mówi Petros Tovmasyan, uczestnik projektu. W dniu 25.02.2010r. w czasie Uroczystej Gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie organizatorzy odebrali tytuł "Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009".

 

Reprezentantem na OSE MRM z Młodzieżowej Rady Miasta Giżycka był Wiceprzewodniczący Rady – Tomasz Opar.

 

informacje i zdjecia: Tomasz Opar

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS