strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
czwartek, 21 stycznia 2021   pogoda
media

Atrakcje

Rezerwat żubrów

Jedną z najciekawszych atrakcji okolic Kruklanek jest położona w Wolisku w Puszczy Boreckiej zagroda żubrów. Dzięki platformie widokowej chętni mogą podziwiać te ogromne zwierzęta w czasie dokarmiania.

 


Żubry w Puszczy Boreckiej żyły w swym naturalnym środowisku aż do XVII wieku. Po II wojnie światowej rozpoczęto realizację programu, którego celem było uratowanie tego gatunku. Wyszukiwano żubry z białowieskim rodowodem, które w różnych okolicznościach trafiały do parków przyrody, czy ogrodów zoologicznych. Dzięki takim działaniom w roku 1969 udało się ponownie sprowadzić żubry w macierzyste środowisko w Nadleśnictwie Borki, bowiem Puszcza Borecka zaliczana jest do tzw. Lasu pierwotnego. Jest pozostałością ogromnej przed wiekami Puszczy Galindzkiej.

Obecnie w stadzie boreckim żyje około 80 osobników. Duża część dziko na terenie Puszczy.

 
Od maja do września chętni mogą pojawić się w Wolisku, gdzie za opłatą możliwe jest podziwianie części stada w czasie porannego lub wieczornego karmienia.

Trasę do Woliska warto połączyć z odwiedzeniem ruin wysadzonego mostu nad rzeką Sapina k/ Kruklanek i pozostałościami kwatery III Rzeszy H. Himmlera w lesie k/Pozezdrza. Daje to atrakcyjną trasę turystyczną, którą odbyć też można z przewodnikiem, co znacznie ułatwi dotarcie do proponowanych miejsc, a także przybliży ich historię i teraźniejszość.

 

O Nadleśnictwie Borki

Ośrodek Hodowli Żubra (243 ha) funkcjonuje od roku 1953, w Nadleśnictwie Borki utworzonym w roku 1945 r.  Pierwsze żubry do zagrody w Wolisku zostały przywiezione w 1956 r.  z Niepołomic przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk. W 1969r. rozpoczęto wymianę żubrów na czystej krwi (białowieskie). W trakcie remontu ogrodzenia w 1977r. żubry uciekły poza ogrodzenie do lasu i wówczas zaczęła się hodowla na wolności.

 

W okresie letnim na terenie byłego Ośrodka Hodowli Żubrów  funkcjonuje zagroda pokazowa z pomostem widokowym (7 ha, na których w tym okresie zamyka się 4 - 5 szt. żubrów). Turyści przez cały rok mogą oglądać te zwierzęta w pokazowej zagrodzie.

 

W ciągu pięciu lat stado żubrów w Puszczy Boreckiej  ma wzrosnąć z 72 do 90 sztuk i tym samym może stać się drugim pod względem liczebności stadem tych zwierząt w Polsce.

 

Dorosły samiec żubra waży od 440 do 920 kg. Samica od 320 do 640 kg. Żubry mają dobry wzrok i węch. W okresie letnim tworzą grupy składające się z krów powyżej 4 roku życia i młodzieży. Przewodniczką stada jest zazwyczaj krowa z cielakiem. Byki natomiast przeważnie większą część roku bytują samotnie.

 

Nadleśnictwo Borki obejmuje swoim zasięgiem tereny, które do VII wieku p.n.e. znajdowały się na obszarze rozległej Puszczy Galindzkiej. Cały obszar Puszczy Boreckiej wraz z lasami Skaliskimi, Puszczą  Romnicką tworzył zwarty kompleks leśny. W wieku XVI wokół granic Puszczy Boreckiej zaczęły powstawać nowe wsie: Kruklanki, Banie Mazurskie, Grabowo, Borki itd. Na przełomie XVIII i XIX wieku następuje proces zwiększania udziału drzewostanów świerkowych na siedliskach lasowych.

 

Rezerwat Borki ma różnorodną rzeźbę terenu. Występują grądy grabowo-lipowe, olsy, łęgi, bory świerkowe. Jest bogata fauna, oprócz żubra można spotkać m.in.: rysia, łosia, jelenia, wilka, lisa, jenota i dzika. Występuje też perkoz, bocian czarny, kania czarna, orzeł bielik, kobuz, bekas, rybołów, słonka.

 

kontakt:

Nadleśniczy Nadleśnictwa Borki - mgr inż. krzysztof Wyrobek

ul. 22 lipca 4

11-612 Kruklanki

tel. 087 421 70 74

borki.nadl@bialystok.lasy.gov.pl

 

 

źródło: Mazury Aktywne www.mazuryaktywne.pl  i Nadleśnictwo Borki

Pozostałe artykuły

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS