strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 19 sierpnia 2019   pogoda

Aktualności

Rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

06 kwietnia 2011
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

 

W niedzielę, 10 kwietnia o godz. 13.00 w Sanktuarium Św. Brunona w Giżycku odbędą się uroczystości upamiętniające tragedię pod Smoleńskiem. 

 

W ubiegłym roku w katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP  Lech Kaczyński z małżonką.

 

Nabożeństwo odprawi Biskup Diecezji Ełckiej, ks. Jerzy Mazur. Oprawę mszy zapewni chór Giżyckiego Centrum Kultury "Cantabile" oraz zespół młodzieżowy "Betania".

Po mszy św. odbędzie się ceremonia odsłonięcia pamiątkowej tablicy, poświęconej ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

 

Tablica poświęcona jest wszystkim, którzy zginęli pod Smoleńskiem, w tym Grażynie Gęsieckiej, która urodziła się w Rynie i uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku, ministrowi Andrzejowi Stasiakowi, który odwiedził Giżycko po białym szkwale, Aleksandrowi Szczygło, przyjmującym mieszkańców miasta w biurze poselskim przy ul. Pocztowej (za: gizycko.wm.pl). Odsłonięcie tablicy odbędzie się w obecności szczególnych gości, bo z osobistym udziałem członków rodziny posła Aleksandra Szczygły.

 

W uroczystościach udział wezmą mieszkańcy Giżycka, przedstawiciele różnych środowisk, również władze, burmistrz miasta Jolanta Piotrowska oraz starosta powiatu giżyckiego Mirosław Drzażdżewski i wicestarosta Wacław Strażewicz.

 

W styczniu tego roku giżycczanie powołali Społeczny Komitet Pamięci Tragedii Smoleńskiej. Zadaniem komitetu była zbiórka pieniędzy na tablicę poświęconą ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

Inicjatorką ufundowania tablicy i organizatorką zbiórki pieniędzy na jej wykonanie, jest Lidia Popczyńska. W akcję zbiórki pieniędzy prowadzonej w Giżycku przez lokalnych działaczy PiS,  włączyli się zarówno mieszkańcy jak i kilku przedsiębiorców.

 

Tablica ma być wspólnym dziełem i darem mieszkańców Giżycka.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS