strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 27 listopada 2020   pogoda

Aktualności

Rok 2008 Rokiem Wojciecha Kętrzyńskiego

15 stycznia 2008
dodał(a): UM Małgorzata Kulas-Szyrmer

Rok 2008 ustanowiony został przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego Rokiem Wojciecha Kętrzyńskiego w Województwie Warmińsko-Mazurskim. W tym roku przypada 90 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, o którą walczyło wielu naszych rodaków.

 

Wielkim działaczem na rzecz niepodległości był również urodzony w Giżycku Wojciech Kętrzyński, historyk, poeta, etnograf, polityk, publicysta, wieloletni dyrektor Biblioteki „Ossolineum” we Lwowie, który „odkrył Mazury i Mazurów dla Polski i Polaków”. Nie doczekał on jednak wolnej Polski, bo zmarł 15 stycznia 1918 r.

 

15 stycznia 2008r.  o godz. 9.00 , w 90 rocznicę śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego, przedstawiciele władz miasta i powiatu złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Warszawskiej w Giżycku.

 

Nasze miasto zainaugurowało obchody Roku Kętrzyńskiego, 11 stycznia 2008r., odczytem historycznym dr Grzegorza Białuńskiego, w którym uczestniczyła giżycka młodzież.

 

Giżycko różnymi przedsięwzięciami, włączyło się w ogólnowojewódzkie obchody jubileuszowe. W planach jest m.in.: wystawa poświęcona życiu i twórczości Wojciecha Kętrzyńskiego (maj/czerwiec). 11 lipca 2008r. w 170 rocznicę urodzin Kętrzyńskiego, nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji „Roku Wojciecha Kętrzyńskiego” przy ul. Warszawskiej.

 

W czerwcu zorganizowany zostanie „Korowód mazurski” z udziałem przedstawicieli Kętrzyna, gdzie działacz się kształcił. Na przełomie maja i czerwca licea Giżycka i Kętrzyna powalczą w „Turnieju Miast” w konkursie wiedzy. W giżyckich szkołach odbędą się zajęcia dydaktyczne i konkursy wiedzy poświęcone Wojciechowi Kętrzyńskiemu (wrzesień/grudzień).

 

Władze Giżycka z przedstawicielami naszego województwa pojadą również do Lwowa, by uczcić wielkiego Polaka i złożyć kwiaty na jego grobie.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS