strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
wtorek, 24 listopada 2020   pogoda
media

Nasze Miasto

Rok Wojciecha Kętrzyńskiego

Rok 2008 został ustanowiony „Rokiem Wojciecha Kętrzyńskiego” w Województwie Warmińsko-Mazurskim przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W tym roku przypada 90 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, o którą walczyło wielu naszych rodaków. Wielkim działaczem na rzecz niepodległości był również urodzony w Giżycku Wojciech Kętrzyński, historyk, poeta, etnograf, polityk, publicysta, wieloletni dyrektor Biblioteki „Ossolineum” we Lwowie, który „odkrył Mazury i Mazurów dla Polski i Polaków”. Nie doczekał on jednak wolnej Polski, bo zmarł 15 stycznia 1918 r.

 

Giżycko różnymi przedsięwzięciami, włączyło się w ogólnowojewódzkie obchody jubileuszowe. Nasze miasto zainaugurowało obchody Roku Kętrzyńskiego, 11 stycznia 2008r., odczytem historycznym dr Grzegorza Białuńskiego, w którym uczestniczyła giżycka młodzież. 15 stycznia 2008r.  w 90. rocznicę śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego, przedstawiciele władz miasta i powiatu złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Warszawskiej. W giżyckich szkołach oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywały się zajęcia dydaktyczne i konkursy wiedzy, poświęcone Wojciechowi Kętrzyńskiemu.

 

11 lipca 2008r. o godz. 12.00 w 170. rocznicę urodzin Kętrzyńskiego, przedstawiciele władz samorządowych i giżyckich organizacji, złożyli uroczyście kwiaty pod tablicą przy ul. Warszawskiej, poświęconą Wojciechowi Kętrzyńskiemu. Pamiątkowa tablica znajdująca się na kamienicy, w której Kętrzyński się urodził, została specjalnie odnowiona. Odbędzie się również odczyt nt. życia i działalności historyka z udziałem młodzieży.

 

W ramach giżyckich obchodów „Roku Wojciecha Kętrzyńskiego” miasto wykonało również wielkoformatowy banner z informacjami o działaczu. Banner wisi w centralnym punkcie miasta przy ul. Olsztyńskiej, dzięki czemu zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą dowiedzieć się o najwybitniejszym giżycczaninie. Projekt bannera bezpłatnie wykonał Janusz Pilecki ze "Wspólnoty Mazurskiej".

 

Do Lwowa na uroczystości na cmentarzu Łyczakowskim 11 lipca, gdzie poświęcono nową płytę nagrobną Wojciecha Kętrzyńskiego, pojechała  giżycka delegacja wspólnie z przedstawicielami Kętrzyna i naszego województwa. W dniu urodzin wielkiego Polaka zorganizowana została też konferencja naukowa w Zakładzie Ossolińskich we Lwowie.

 

Miasto chcąc zaangażować giżycką społeczność w obchody, przekazało środki finansowe w ramach konkursów grantowych na realizację przedsięwzięć związanych z Kętrzyńskim. Dzięki środkom z budżetu Giżycka, Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen zorganizowało 6 czerwca konkurs historyczno-literacko-plastyczny „Życie i twórczość Wojciecha Kętrzyńskiego”, w którym udział wzięło kilkudziesięciu uczniów giżyckich szkół, a 3 października konferencję naukową „Wojciech Kętrzyński – życie i dzieło najwybitniejszego giżycczanina”, z udziałem 120 uczniów i nauczycieli.

 

Również giżyccy emeryci włączyli się w obchody, organizując 27 października w Klubie Seniora wieczór poetycko-muzyczny, poświęcony Wojciechowi Kętrzyńskiemu.

 

 

warto zobaczyć:

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS