strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 19 kwietnia 2021   pogoda

Biuletyn Informacyjny Burmistrza 2008

RUSZYŁ PIERWSZY HOT SPOT

Drodzy Państwo! Uruchomiliśmy w Giżycku pierwszy punkt bezpłatnego dostępu do Internetu, zwany hot spotem. W okolicy mostu obrotowego na kanale Łuczańskim można już korzystać z bezprzewodowej sieci internetowej za pomocą komputerów wyposażonych w kartę sieciową WiFi, która instalowana jest obecnie standardowo we wszystkich laptopach (starsze komputery wymagają instalacji tej karty, co wiąże się z wydatkiem ok. 50 zł). Hot spot przy moście obrotowym jest obecnie w fazie testów, ale powinien swoim zasięgiem obejmować całą ul. Nadbrzeżną, ul. Olsztyńską do skrzyżowania z ul. Unii Europejskiej oraz najbliższą okolicę po drugiej stronie kanału. Skorzystanie z  sieci nie wymaga specjalnej rejestracji – wystarczy wejść w sygnalizowane przez komputer połączenia: Gizycko_01, Gizycko_02 lub Gizycko_03.

 

Dalsza realizacja  projektu zakłada powstanie w Giżycku kilkudziesięciu punktów bezpłatnego dostępu do Internetu, które swą siecią pokryją praktycznie całe miasto. W najbliższym czasie uruchomione zostaną hot spoty w rejonie portu Żeglugi Mazurskiej i nowego pasażu w centrum. Oferowana prędkość nie będzie przekraczała 256 kb/s, co nie jest rewelacją, ale pozwoli odbierać i wysyłać pocztę oraz przeglądać strony internetowe. Projekt nie przewiduje w tej chwili objęciem zasięgiem giżyckich osiedli mieszkaniowych, ale w miarę rozwoju systemu będzie również możliwa taka realizacja. Cały projekt ma być zrealizowany do 2010 r. przy kosztach rzędu 2 mln zł.

 

Z uruchomieniem punktów hot spotowych wiąże się też kwestia bezpieczeństwa – obszary te będą musiały być monitorowane. W tej chwili zmieniamy zasady miejskiego monitoringu za pomocą kamer. Dla celów promocyjnych (transmisja do Internetu) wykorzystywane będą tylko dwie kamery, pokazujące plażę i jezioro Niegocin oraz okolice mostu obrotowego i kanał. Pozostałe kamery będą przekazywały obraz wyłącznie do Centrum Zarządzania Kryzysowego w UM, gdzie funkcjonuje już pełny, całodobowy dozór obserwacyjny. Jaki wpływ na bezpieczeństwo ma uruchomienie całodobowej obserwacji, pokazuje statystyka. W okresie od lutego do lipca br. Straż Miejska przy współpracy z Policją interweniowała 137 razy w oparciu o obraz z kamer. Natomiast przez dwa pierwsze tygodnie lipca (wprowadzona obserwacja całodobowa) miały już miejsce aż 102 interwencje.

 

Dziękuję za zaproszenia na wszystkie uroczystości, spotkania i imprezy, które odbyły się w Giżycku w ciągu ostatniego tygodnia. Zapraszam Państwa do korzystania ze wszelkich przedsięwzięć kulturalno-rozrywkowych, które letni sezon oferuje w naszym mieście, a szczególnie polecam piątkową paradę motocyklową ulicami Giżycka.

 

Burmistrz Giżycka – Jolanta Piotrowska

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS