Ruszyła strona Giżyckiego Budżetu Partycypacyjnego www.nasze.gizycko.pl

Ruszyła strona internetowa
Giżyckiego Budżetu Partycypacyjnego

www.nasze.gizycko.pl

 

Giżycko wdraża budżet partycypacyjny i ruszyła właśnie strona internetowa nasze.gizycko.pl, na której można nie tylko zapoznać się ze wstępną koncepcją giżyckiego modelu budżetu, ale można też przesyłać swoje uwagi i opinie do dokumentu oraz proponowanych procedur.

 

 

 

 

Na stronie nasze.gizycko.pl można pobrać wstępny projekt Budżetu Partycypacyjnego i formularza propozycji projektów, które miałyby być ujęte w budżecie, wstępną koncepcję podziału miasta w oparciu, o którą będą przeprowadzane konsultacje społeczne, a następnie składane propozycje. Podany jest też harmonogram prac i skład zespołu ds. opracowania modelu Giżyckiego Budżetu Partycypacyjnego oraz zasad i trybu jego działania, tworzony przez przedstawicieli samorządu, organizacji pozarządowych, spółdzielni i aktywnych mieszkańców.

 

22 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, na którym po merytorycznej i wnikliwej dyskusji przeanalizowano najważniejsze elementy wstępnego projektu giżyckiego modelu budżetu partycypacyjnego. W pierwszej kolejności skupiono się na następujących obszarach: czy dzielić miasto na części, czy też nie, jak ewentualnie podzielić miasto na części, czy definiować projekty podlegające procedurze budżetu partycypacyjnego i w jaki sposób dzielić pulę środków na poszczególne części miasta. Komisja po głosowaniu każdego zagadnienia wstępnie przyjęła koncepcję podziału miasta na 5 części. Dodatkowo przyjęto, aby w ramach budżetu partycypacyjnego można było zgłaszać projekty zarówno lokalne jak i ogólnomiejskie. Zasugerowano ponadto, aby środki finansowe dla poszczególnych części miasta dzielone były według zasady "n+ liczba mieszkańców", gdzie "n" jest wartością równą dla każdej części miasta. Dziś, czyli 29 stycznia w Urzędzie Miejskim odbędzie się kolejne spotkanie zespołu.

 

Budżet partycypacyjny opiera się na obywatelskich projektach dotyczących różnych przedsięwzięć  i inwestycji. Mieszkańcy mogą bezpośrednio zgłaszać swoje propozycje do budżetu miasta, a ostateczne decyzje podejmie Rada Miejska w Giżycku. W tym celu opracowany został harmonogram wprowadzenia i realizacji budżetu partycypacyjnego, który zakłada kilka etapów prac. W całym kraju na wprowadzenie budżetu obywatelskiego zdecydowało się około 30 miast, duże aglomeracje jak Warszawa, Sopot, Gdańsk, Poznań czy Elbląg, na Mazurach oprócz Giżycka również Kętrzyn i Mrągowo.

 

W Giżycku realizacja pierwszych projektów powinna ruszyć jeszcze w tym roku, na lutową sesję Rady Miejskiej planowane jest przedstawienie projektu uchwały, po jej zatwierdzeniu burmistrz miasta Jolanta Piotrowska ogłosi nabór projektów i poda konkretną kwotę środków finansowych do rozdysponowania przez mieszkańców w 2014 roku.

 

Przeprowadzona zostanie oczywiście uprzednio szeroka akcja edukacyjna, zarówno w  internecie, czego elementem jest stworzenie właśnie specjalnie dedykowanej strony, za pośrednictwem lokalnych mediów i specjalnych ulotek, odbędą się też bezpośrednie spotkania z mieszkańcami. Na marzec zaplanowane są spotkania z mieszkańcami w poszczególnych strefach. W kwietniu nastąpiłaby weryfikacja i opiniowanie zgłoszonych zadań, dyskusja na temat projektów oraz wybór konkretnych już inicjatyw do realizacji.

 

Licząc na pomysły i zaangażowanie mieszkańców Giżycka, zachęcamy do współpracy, dzięki której uda się wspólnie sprawnie wprowadzić i zrealizować pierwszy giżycki budżet partycypacyjny.

 

Więcej informacji: sekretarz miasta Arkadiusz Połojański
arkadiusz.polojanski@gizycko.pl tel. 87 7324 150