strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 23 stycznia 2021   pogoda
media

Turystyka

Sporty zimowe

Zimą, długo zalegająca pokrywa śnieżna, krystalicznie czyste powietrze i przepiękne tereny, są wprost wymarzone dla miłośników nart biegowych.

 

Wędkarze od lat licznie ściągają na Mazury, by oddać się łowieniu ryb spod lodu. Amatorom podwodnych przygód proponujemy nurkowanie pod lodem, dostarczające niezwykłych wrażeń.  Zima to również czas kuligów, kończonych ogniskami i piknikami, a także „białe szaleństwo” na  skuterach śnieżnych.

 

fot. "Gospoda pod Czarnym Łabędziem"

 

Pokrywa lodowa na jeziorach utrzymuje się często od połowy grudnia do końca kwietnia. Daje to doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa lodowego, którego mazurska historia sięga lat międzywojennych. Właśnie w Giżycku uruchomiono w roku 1949 produkcję ślizgów Monotyp XV.

 

Wielu żeglarzy lodowych, zdobywających mistrzowskie tytuły na całym świecie, swoje korzenie ma w naszym mieście. Okalające Giżycko jeziora były i są areną zawodów bojerowych – już w  roku 1951 zorganizowano tu pierwsze Bojerowe Mistrzostwa Polski. Zimą praktycznie co weekend odbywają się tu regaty o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Miasto w swojej ofercie posiada propozycje kursów i szkoleń na DN-ach, jest możliwość wypożyczenia sprzętu bojerowego.

fot. www.gizycko.turystyka.pl

 

Również amatorzy snow- i ice-katingu już dawno docenili rozległe przestrzenie zamarzniętych akwenów. Coraz więcej zwolenników mają biegi łyżwiarskie na pokrytych lodem kanałach i jeziorach. Wszyscy miłośnicy sportów lodowych, zarówno ci początkujący, jak i zaawansowani znajdą u nas idealne warunki do sportowych zmagań.

 

W okolicach Giżycka znajduje się również nowoczesny wyciąg narciarski. SKI MAZURY Morenowa Stacja Narciarska www.ski.mazury.eu znajduje się w miejscowości Okrągłe  w odległości około 28 km na południowy wschód od naszego miasta. Są tu trzy trasy zjazdowe:

- TRASA I - CZERWONA - trudna - 400 m
- TRASA II - NIEBIESKA - łatwa - 700 m
- TRASA III - NIEBIESKA - łatwa - 300 m
oraz pole narciarskie szkoleniowe - bardzo łatwe - 100 m.  Trasy zjazdowe zabezpieczone są siatkami chroniącymi przed wypadnięciem poza stok. Codziennie są też  równane ratrakiem i sztucznie dośnieżane w razie potrzeby. Przepustowość stacji - około 2000 osób na godzinę. Na stokach obecni są instruktorzy narciarscy. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego.

 

Warto zobaczyć:

 

Sporty zimowe więcej...

Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS