strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
sobota, 7 grudnia 2019   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 13 grudnia 2014

STAN WOJENNY 33 ROCZNICA Wystawa książek "Pamiętamy 13.XII.1981"

09 grudnia 2014
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-12-13
Termin do:2014-12-13
Organizator:Miejska Biblioteka Publiczna
Miejsce:Miejska Biblioteka Publiczna
Telefon:87 428 25 05
E-mail:mbpgiz@wbp.olsztyn.pl
Www:www.mbpgizycko.naszabiblioteka.com


33. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO


Wystawa książek "Pamiętamy 13.XII.1981"
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Giżycku


Wystawa potrwa do 19 grudnia 2014


Wśród wyeksponowanych pozycji, z którymi można zapoznać się w wypożyczalni giżyckiej biblioteki jest między innymi: "Romans z komuną" Wł. Sokorski ,  "Najnowsza historia Polski 1980 - 2006" W. Roszkowski. "Noc Generała" G. Merelik, "Sąd nad autorami stanu wojennego. Oskarżenia, wyjaśnienia, obrona", "Wojna polsko - jaruzelska" A. Paczkowski, "Stan wojenny. Dlaczego..." W. Jaruzelski, "Zanim wybaczę" E. A.Szczepańska, "Dziennik z internowania" Wł. Bartoszewski, "Stan wojenny w Polsce", "Komedianci. Rzecz o bojkocie", "Dwa strzały" H. Piecuch, "Długi finał" M. Marody."Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności"


W ramach akcji społecznej "Zapal Światło Wolności", IPN apeluje, żeby 13 grudnia uczcić ofiary stanu wojennego poprzez zapalenie wieczorem w oknach świecy. Jest to część akcji społecznej w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL, w ramach której Instytut organizuje w całym kraju prezentacje multimedialne, pokazy filmów, wystawy i spotkania. Zapalenie świec 13 grudnia o godz. 19.30 będzie nawiązywać do gestu dwóch wybitnych mężów stanu – papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana, którzy w grudniu 1981 roku w ten sposób przypominali o Polsce i Polakach. Akcję społeczną IPN honorowym patronatem objął, w tym roku już po raz trzeci, Prezydent RP Bronisław Komorowski.


13 grudnia, zapalając „Światło Wolności" ponownie oddamy hołd wszystkim ofiarom stanu wojennego – śmiertelnie pobitym w starciach z milicją, internowanym, zwolnionym z pracy, relegowanym z uczelni oraz zmuszonym do emigracji z powodów politycznych. Tego wieczoru także będziemy myślami z tymi, którzy obecnie pragną wolności i walczą o nią – napisał w liście do Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego Minister Sławomir Rybicki z kancelarii Prezydenta.


Stan wojenny w Polsce 1981–1983. Stan nadzwyczajny wprowadzony został 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS