strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
czwartek, 21 stycznia 2021   pogoda

Aktualności

Startuje 3.edycja kampanii społecznej „Mistrzowie w pasach”

09 czerwca 2016
dodał(a): UM Dawid Klukiewicz

Startuje 3.edycja kampanii społecznej
„Mistrzowie w pasach”

 

 

Specjalnie przed zbliżającymi się wakacjami startuje nowa edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mistrzowie w pasach” z udziałem Kajetana Kajetanowicza, Rajdowego Mistrza Europy. Celem głównym kampanii jest edukacja w zakresie PRAWIDŁOWEGO ZAPINANIA PASÓW BEZPIECZEŃSTWA W POJAZDACH. Kampania jest skierowana do kierowców i pasażerów. Ważnym przesłaniem jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach, zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa.

 

Podczas zeszłorocznej edycji eksperci BRD podczas specjalnych PIT STOP-ów organizowanych na terenie całej Polski z indywidualnymi instruktażami dotarli bezpośrednio do ponad 3 500 Polaków. Liczna grupa podróżujących, biorących udział w tych spotkaniach, była nieświadoma podstawowych zasad odnoszących się do prawidłowego stosowania pasów bezpieczeństwa. Eksperci każdorazowo wskazywali na błędy, uświadamiali, jakie zagrożenia są z nimi związane i instruowali jak postępować, aby nie doprowadzać do nich w przyszłości.

 

W rezultacie podczas podsumowania kampanii oszacowano, że średnio jedynie około 30% osób prawidłowo korzysta z pasów bezpieczeństwa i zagłówków. Podobnie złe wyniki uzyskano w obserwacjach użytkowania fotelików ochronnych, gdzie w blisko 70% inspekcji odnotowano nieprawidłowości. Także fakt wystąpienia aż 30% błędów najwyższego ryzyka, które w wypadkach drogowych mogą przekładać się na większą liczbę ofiar śmiertelnych, pokazał dużą skalę problemu.

 

Stąd podczas kampanii w 2015 r. na bieżąco prowadzono różnorakie działania, które holistycznie i efektywnie wpływały na bezpieczeństwo w ruchu drogowym tj.: inspekcje oraz indywidualne instruktaże dotyczące prawidłowego zapinania pasów i fotelików organizowane w postaci PIT STOP-ów na stacjach paliw Lotos w 24 lokalizacjach obejmując wszystkie województwa; lekcje bezpieczeństwa skierowane do najmniejszych użytkowników dróg zorganizowane w przedszkolach i szkołach pełne roztańczonych zabaw, piosenek, gier i konkursów: konferencje z udziałem podmiotów samorządowych i we współpracy z policją, akcje instruktażowe z Inspekcją Transportu Drogowego oraz Komendą Główną Policji podczas prowadzenia kontroli autokarów i samochodów osobowych; prowadzenie działań edukacyjnych na specjalnie dedykowanym profilu społecznościowym na Facebooku.

 

Mimo, że z ogłoszonego wiosną raportu KRBRD wynika, że znacznie poprawiło się bezpieczeństwo podróżujących, na co także miały wpływ działania prowadzone podczas kampanii społecznych, problem nadal jest duży. Stąd „Mistrzowie w pasach” po raz trzeci ruszają w Polskę.

Tym razem oprócz PIT STOP-ów zaplanowano także specjalne seminaria i występy muzyczne. Będą także spotkania dedykowane dla dużej publiczności w postaci pikniku czy udziału „Mistrzów w pasach” w Festiwalu Młodych Naukowców Explory 2016. W programie kampanii są też konkursy z nagrodami. Dla najmłodszych użytkowników nie zabraknie prezentów edukacyjnych w postaci specjalnie opracowanych kolorowanek i puzzli. Oczywiście naprzeciw podróżującym wyjdzie sam ambasador kampanii, Kajetan Kajetanowicz, rajdowy Mistrz Europy.

Tych którzy chcą poprawić wiedzę, rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami nauczymy, jak prawidłowo zapinać pasy oraz odpowiednio dobrać i zamontować foteliki samochodowe.

Tego nie można przegapić!

Najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze i najbliższych!

Najbliższe wydarzenia zaplanowano na 4 stacjach paliw. Zapraszamy!

17 czerwca 2016 – Stacja paliw LOTOS MOP Brwinów Północ – Kotowice 50, Brwinów

24 czerwca 2016 – Stacja paliw LOTOS Wrocław – ul. Karkonoska 49, Wrocław

19 lipca 2016 – Stacja paliw LOTOS Zamość – ul. Legionów 4, Zamość

31 sierpnia 2016 – Stacja paliw LOTOS Wichrów – Wichrów 38F, Kostomłoty

 

Materiały z kampanii „Mistrzowie w pasach”:

http://www.brd.org.pl/1,340,Mistrzowie_w_pasach_z_Kajetanem_Kajetanowiczem.htm

https://vimeo.com/139602526

http://www.brd.org.pl/3,Materialy_prewencyjne.htm

http://www.brd.org.pl/1,317,Zapnij_pasy_po_mistrzowsku.htm

 

Już 11 lat Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego realizuje cele statutowe, by na polskich drogach było bezpieczniej. W programach profilaktycznych m.in.: „Bezpiecznie – chce się żyć!”, „Moda na odblaski”, „Motopozytywni”, „Daj znak”, „Mistrzowie w pasach” przybliża uczestnikom ruchu drogowego tą ważną problematykę. Realizowane rokrocznie działania gromadzą ok. 80 tys. osób w prawie 100 miastach polski. KCBRD współpracuje z Komendami Policji, Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, Państwową Strażą Pożarną, Kuratorium Oświaty, Towarzystwem Trzeźwości Transportowców. Wspólnie zrealizowano filmy: „Zabójcy”, „Idź tak, abyś doszedł”, „Cisza”, „Jedna sekunda, całe życie”. Dla dzieci KCBRD opracowało materiały edukacyjne m.in.: „Kodeks rowerzysty i motorowerzysty”, „Elementarz bezpieczeństwa”, czy „Poradnik rowerzysty”.

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS