strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
piątek, 5 czerwca 2020   pogoda
media

Kalendarz imprez

Imprezy z dnia 19 września 2014

Finał akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA- POLSKA Turysto! Szanuj środowisko
2014.09.19
Giżycko i Kraina Wielkich Jezior Mazurskich
ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI Wojewódzkie Obchody w Giżycku
2014.09.19
AZS COSA Wilkasy, Hotel St. Bruno w Giżycku

ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI Wojewódzkie Obchody w Giżycku

19 sierpnia 2014
dodał(a): UM Gosia
Termin od:2014-09-19
Termin do:2014-09-19
Organizator:Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe we współpracy z Miastem i Gminą Giżycko
Miejsce:AZS COSA Wilkasy, Hotel St. Bruno w Giżycku
Telefon:87 7324 137
E-mail:promocja@gizycko.pl
Www:www.gizycko.pl

Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki
Giżycko - Wilkasy 2014


"Turystyka i rozwój społeczności"


19 września 2014 (piątek)
Uroczystości  w Ośrodku AZS COSA Wilkasy  i Hotelu St. Bruno
w Giżycku


Warto skorzystać z atrakcji jakie przygotowane zostały tego dnia dla mieszkańców i turystów. Wśród obowiązkowych:) turystycznych punktów programu jest Twierdza Boyen (w piątek wstęp wolny! w sobotę wejście za symboliczną złotówkę), a w murach XIX-wiecznej fortyfikacji rekonstruktorzy, forteczna garkuchnia, zwiedzanie oraz stoiska z rękodziełem (wstęp wolny). Zaplanowano również rajd rowerowy, nordic walking, boccia, turniej siatkówki i piłki nożnej, pokazy sportów lodowych, pokaz windsurfingu, kitesurfingu i wakeboardu, szkolenie na trenażerze, zwiedzanie Giżycka z przewodnikiem, spotkanie z żywą historią przy zabytkowym moście obrotowym. 19 września podczas specjalnej konferencji dowiemy się także do kogo powędruje "Giżycki Laur Turystyczny".

Giżycko jest tegorocznym gospodarzem Regionalnej Gali Światowego Dnia Turystyki na Warmii i Mazurach. Specjalna konferencja z tej okazji odbędzie się w Ośrodku AZS COSA Wilkasy, następnie odbędzie się rejs z Wilkas do Giżycka po jez. Niegocin. Uczestnicy obchodów odwiedzą również Hotel St. Bruno nad kanałem Łuczańskim (Giżyckim), którego częścią jest odrestaurowane skrzydło średniowiecznego zamku. Hotel znajduje się tuż przy zabytkowym XIX-wiecznym moście obrotowym, gdzie naszych gości witać będą rekonstruktorzy w historycznych strojach.


Konferencja odbędzie się z udziałem Przedstawiciela Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego,  Starosty Giżyckiego, Burmistrza  Giżycka oraz Wójta Gminy Giżycko. Wykład przewodni "Turystyka i rozwój społeczności" poprowadzi giżycczanin dr hab. Wojciech Łukowski, politolog i socjolog, profesor w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie powiat giżycki "Turystyka w Powiecie Giżyckim. Założenia do strategii Powiaty 2020" oraz Klaster Turystyczny Mazury pod hasłem "Rozwój poprzez konsolidacje". Nastąpi też uroczyste wręczenie Odznak Honorowych Ministra Sportu i Turystyki "Za zasługi dla turystyki" i statuetek "Giżycki Laur Turystyczny".


Obchody są okazją do integracji przedstawicieli samorządu i środowiska turystycznego, wymiany doświadczeń, a także uhonorowania osób zasłużonych dla turystyki i wręczenia regionalnych wyróżnień. Organizatorem obchodów jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Starostwo Powiatowe w Giżycku we współpracy z Miastem oraz Gminą Giżycko.


PLAKAT Z PROGRAMEM ATRAKCJI (kliknij by powiększyć)Obchodom towarzyszyć będą specjalnie przygotowane atrakcje dla mieszkańców i turystów:
w Giżycku: pokazy sportów lodowych, hokej i zabawy dla najmłodszych 11.00-12.00 (Mazurskie Centrum Sportów Lodowych), nordic walking 8.00 las miejski, boccia  11.00-13.00 plaża miejska, rajd rowerowy "Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej"  9.00-13.00, zwiedzanie Giżycka z przewodnikiem (Centrum Promocji i Informacji Turystycznej)
Twierdza Boyen i rekonstruktorzy, forteczna garkuchnia oraz stoiska z rękodziełem. W piątek wstęp do XIX-wiecznej twierdzy jest wolny. W murach fortyfikacji będzie można spotkać rekonstruktorów, popróbować kuchni polowej 16.00-19.00, a w Kaponierze obejrzeć filmy z inscenizacji historycznych, które odbywają się od kilku lat w sierpniu podczas Święta Twierdzy Boyen. Będą też stoiska z rękodziełem (chętni wystawcy mogą kontaktować się z GCK tel. 87 428 43 26). Kontynuacja imprezy również w sobotę, wejście za symboliczną złotówkę.
w AZS Wilkasy: turniej siatkówki plażowej i piłki nożnej dla dzieci i młodzieży 10.00-14.00, nordic walking 12.00-14.00, pokaz windusrfingu, kitesurfingu i wakeboardu i szkolenie na trenażerze 12.00-14.00, "rekreacja na wesoło" 11.00-13.30 i pokaz oferty turystycznej przedsiębiorstw 10.00-16.00.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów!wtd.unwto.org


Światowy Dzień Turystyki (ang. World Tourism Day, WTD) to święto turystyki przypadające 27 września, ustanowione w 1979 roku przez Światową Organizację Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym. Każdego roku honorowym gospodarzem Światowego Dnia Turystyki jest inny kraj, co roku też obowiązuje inny temat przewodni. W tym roku honorowym gospodarzem jest Meksyk, a ustalone przez Światową Organizację Turystyki hasło brzmi "Turystyka i Rozwój Społeczności" (ang. Tourism and Community Development).


Większości państw zależy na turystycznej atrakcyjności i przyciąganiu gości z całego świata. W przypadku niektórych krajów biznes turystyczny jest bardzo istotnym źródłem wpływów do budżetu – tak jest na przykład w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech. Jak się okazuje, to właśnie Europa stanowi światową mekkę turystyki. Najczęściej odwiedzanymi państwami w skali globalnej są Francja, Stany Zjednoczone i Chiny. Liczba turystów stale rośnie, głównie ze względu na nieustannie zwiększające się możliwości swobodnego i niedrogiego przemieszczania.


Turystyka jest niewątpliwie bardzo ważną gałęzią rozwoju gospodarczego Warmii i Mazur oraz samej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zarówno samorządy jak i przedsiębiorcy wdrażają wiele inwestycji zwiększajacych atrakcyjność regionu. Tworzą się kolejne lokalne organizacje turystyczne, przedstawiciele branży zrzeszają się w klastry. Z myślą o unijnych funduszach w najbliższej przyszłości powstała strategia rozwoju Wielkich Jezior Mazurskich, a miasta z obszaru Wielkich Jezior już teraz prowadzą wspólną kampanię "7 Cudów Mazur", będącą kontynuacją akcji Mazury Cud Natury. Marka "7 Cudów Mazur" ma wzmacniać pozycję turystyczną naszego regionu i jeszcze bardziej przyciągąć turystów na Mazury, zachęcać do przyjazdu wszystkich, którzy chcą wypoczywać w aktywny sposób, w komfortowych warunkach, mając do dyspozycji atrakcyjną bazę wypadową, a przede wszystkim to co daje nam natura, przestrzeń, wodę, lasy, czyste powietrze, wyjątkowe bogactwo fauny i flory, z którą możemy stanąć oko w oko, ciszę, spokój i relaks, z dala od zgiełku miast.


Zapraszamy więc na Mazury!

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS