strona startowa ulubione
wybierz język wersja językowa plwersja językowa enwersja językowa dewersja językowa ruwersja językowa frwersja językowa lt
dla niepelnosprawnych - informacje
poniedziałek, 19 sierpnia 2019   pogoda

Aktualności

Światowy Dzień AIDS - 1 grudnia 2016 r. Sprawdź, gdzie można się przebadać.

28 listopada 2016
dodał(a): UM Dawid Klukiewicz

Światowy Dzień AIDS - 1 grudnia 2016 r.
Sprawdź, gdzie można się przebadać.

 

 

Światowy Dzień AIDS (World AIDS Day) to święto obchodzone corocznie 1 grudnia od roku 1988 z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem, jaki stanowi zakażenie wirusem HIV oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.

 

Wirusy HIV-1 i HIV-2 występują naturalnie w populacjach małp afrykańskich, odpowiednio: szympansów i mangab szarych. Udowodniono, że ludzka epidemia powstała w wyniku przeniesienia małpich wirusów do populacji ludzkiej. Najprawdopodobniej miało to związek z częstą w niektórych regionach Afryki praktyką polowania na małpy w celach konsumpcyjnych - „teoria zranionego myśliwego”. Uważa się, że poprzez skaleczenie do krwiobiegu jednego z myśliwych dostała się krew świeżo upolowanego zwierzęcia, w konsekwencji zaraził się on HIV. HIV należy obecnie do najlepiej poznanych wirusów, ale charakteryzuje się dużą zmiennością, która może się objawiać nawet u jednego pacjenta (w różnych okresach rozwoju choroby).

 

HIV i AIDS w Polsce – dane Państwowego Zakładu Higieny od początku epidemii (1985 r.) do 30 czerwca 2015 roku:

- 19299 zakażonych ogółem,

- 3262 zachorowań na AIDS,

- 1283 chorych zmarło.


W październiku 2015 r. leczeniem ARV objętych było około 8420 pacjentów, w tym 111 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia.

 

Test w kierunku HIV jest jedyną metodą dowiedzenia się, czy doszło do zakażenia. Powszechnie dostępne w laboratoriach diagnostycznych są testy wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce), oparte na metodzie ELISA (EIA). Są to tak zwane testy przesiewowe. Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od tego, gdzie wykonuje się test.

 

Światowy Dzień AIDS przypomina, że epidemia to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.PUNKTY KONSULTACYJNO-DIAGNOSTYCZNE

w woj.warmińsko-mazurskim

 

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Olsztynie,
ul. Żołnierska 16

10-561 Olsztyn

 tel. 089 527 95 00 wew. 359 

pokój nr 15 (parter)

Godziny pracy: wtorek i czwartek od godz. 15.00 do 18.00

 


Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny przy Poradni Dermatologiczno - Wenerologicznej Szpitala Wojskowego w Ełku

ul. Kościuszki 30 19-300 Ełk

pokój nr 209 (I piętro)

Godziny pracy:  czwartek 15.00 - 17.00ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ

"Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie"

30 listopada – 1 grudnia 2016 r.

Warszawa, Hotel Marriot


Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w XXIII Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”, która odbędzie się w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2016 r. Konferencja organizowania jest przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” z okazji Światowego Dnia AIDS w Warszawie, w salach konferencyjnych Hotelu Marriott.

 

Doroczne spotkanie „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie” jest bardzo dobrą okazją do zdobycia najaktualniejszych informacji z zakresu profilaktyki, pomocy osobom żyjącym z HIV i  strategii działań w zakresie zapobiegania zakażeniom HIV. Konferencja corocznie gromadzi kilkusetosobowe gremium specjalistów w dziedzinie zdrowia publicznego, lekarzy, decydentów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, mediów, sektora prywatnego i – co najważniejsze – przedstawicieli osób żyjących z HIV, dzięki czemu stanowi szerokie forum wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów i inspirowania do nowych inicjatyw w zakresie programów HIV/AIDS.

 

Światowy Dzień AIDS jest dniem podsumowania efektów pracy i omówienia nowych wyzwań. W tym dniu podczas uroczystej sesji osobom szczególnie zasłużonym wręczone zostaną „Czerwone Kokardki” – symbol wyjątkowego zaangażowania w pracę na rzecz żyjących z HIV oraz prowadzącym działania w dziedzinie profilaktyki i terapii. Jak co roku, w kuluarach sal konferencyjnych umiejscowione będą stoiska informacyjne i prezentowana będzie działalność organizacji pozarządowych.


Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o przesłanie na adres Fundacji Res Humanae wypełnionej karty rejestracyjnej.

Szczegóły: http://reshumanae.org.pl/konferencje/czlowiek-zyjacy-z-hiv-w-rodzinie-i-spoleczenstwie/ 

-
Gizycko.pl - Urząd Miejski w Giżycku. Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007.
RSS