Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji


 
Przeszczepianie ratuje życie wielu chorym, a dawstwo nie przynosi dawcy szkody. Liczba wykonywanych rocznie przeszczepień, choć stale rośnie nie pokrywa wszystkich potrzeb. Część chorych nie doczekuje przeszczepienia. To dobry moment by zdać sobie sprawę, że po śmierci można zostać dawcą nie tylko narządów (serca, wątroby, trzustki, płuc, nerki, jelita), ale także rogówek, tkanek (skóry, kości, zastawek serca), szpiku. Każda osoba może uratować życie co najmniej sześciu chorym.
 
Miasto Giżycko, mając na uwadze szerzenie idei transplantologii, na mocy porozumienia partnerskiego współpracuje  z Fundacją dla Transplantacji – zostaw serce na ziemi, reprezentowaną przez Prezesa Fundacji dr. n. med. Zygmunta Kalicińskiego.
 
Fundacja dla Transplantacji poprzez całą swoją działalność, a szczególnie akcje, takie jak #12godzinDlaŻycia, #ZostawSerceNaZiemi nieustannie zabiega o zwiększenie świadomości społecznej na temat przeszczepiania narządów i gotowości do dzielenia się swoim ciałem po śmierci. Więcej o akcji.

W Światowy Dzień Donacji i Transplantacji pochylamy się także szczególnie nad promowaniem dawstwa krwi i szpiku, a także zwiększanie świadomości społeczeństwa w tym zakresie. Bo to właśnie Dawcy są niezwykle ważnym ogniwem w rozwoju współczesnej transplantologii i przede wszystkim - ratowania życia Pacjentów.
 
Fundacja DKMS wraz z agencją badawczą IMAS przeprowadziła badanie, w którym po raz pierwszy udział wzięli faktyczni Dawcy szpiku, czyli osoby, które już miały okazję dać komuś szansę na życie. Czy według nich procedura oddania krwiotwórczych komórek macierzystych jest skomplikowana?
 

Celem badania Fundacji DKMS było poznanie opinii faktycznych Dawców szpiku na temat wpływu idei dawstwa na ich życie oraz emocji, które towarzyszyły Dawcom podczas procedury.

 

 

 

Nie ma lepszych ambasadorów idei dawstwa szpiku niż Dawcy faktyczni, czyli osoby, które przeszły przez całą procedurę i już dały komuś szansę na życie. Żeby obalić mity, które jeszcze funkcjonują – choć na szczęście już coraz rzadziej – najlepiej porozmawiać z Dawcą faktycznym, który donację ma już za sobą. Dlatego właśnie w tym roku zaprosiliśmy do badania Dawców faktycznych z bazy Fundacji DKMS, by podzielili się z nami i społeczeństwem swoimi doświadczeniami oraz emocjami. I, jak widać po odpowiedziach Dawców, naprawdę warto podjąć decyzję o rejestracji, bo może zmienić nasze życie, ale przede wszystkim – odmienić życie Pacjentów i dać im nadzieję – podsumowuje wyniki badania Magdalena Przysłupska.


 

Szczegółowe wyniki badania